EN
26.04.2022, 15:07 Wersja do druku

Wrocław. Premiera „Wody w usta” w WTW

 Trwają próby do spektaklu „Woda w usta” Sandry Szwarc w reż.  Leny Frankiewicz. Na premierę zaprasza 29 kwietnia Wrocławski Teatr Współczesny.

fot. Filip Wierzbicki / mat. teatru

Kolejne spektakle 30 kwietnia i 1 maja odpowiednio o godz. 19:15 i 18:15.

Sztuka jest luźno inspirowana dramatami Williama Szekspira. – Podczas lektury Wieczoru Trzech Króli zatrzymałam się nad bliźniaczą relacją Violi i Sebastiana. Zaintrygował mnie powód ich podróży zakończonej katastrofą statku i pobytem w Ilirii. Z jakiegoś powodu poczułam, że ich morska podróż była podyktowana jakimś przymusem. Czym był ten przymus i na czym polegała relacja bliźniaczego rodzeństwa? Jakie było ich królestwo, ich dom rodzinny? Zaczęłam mnożyć pytania, a w odpowiedzi na nie powstawał tekst i postać „mojej” Violi. Na takiej samej zasadzie pojawił się w Wodzie w usta Król Lear jako wzór przemocowego ojca – mówi Sandra Szwarc, autorka sztuki.

– Pierwsza lektura tekstu Sandry przyniosła właściwie same pytania. Sprawy nie ułatwiały pozostawione przez autorkę didaskalia „Viola jest patologiczną kłamczuchą”. Czemu w takiej sytuacji wierzyć? Pomyślałam wtedy, że być może temu, czego Viola nam nie mówi, co przemilcza albo też nazywa innymi słowami, jakby dookoła – w ofiarach przemocy alkoholowej często dominującym uczuciem jest wstyd, który zamiast mówić każe nam nabrać tytułowej wody w usta – podkreśla Lena Frankiewicz, reżyserka spektaklu.

Woda w usta w reż. Leny Frankiewicz

Prapremiera: 29.04.2022, godz. 19:15, Duża Scena WTW

Kolejne spektakle: 30.04, godz. 19:15 I 1.05.2022, godz. 18:15.

Realizatorzy

dramaturgia Sandra Szwarc

reżyseria Lena Frankiewicz

scenografia i kostiumy Arek Ślesiński

muzyka Olo Walicki

choreografia Ula Zerek

reżyseria światła Aleksandr Prowaliński

video: Filip Wierzbicki, Mateusz Zieliński

asystent reżysera Mariusz Bąkowski

konsultacje psychologiczne Weronika Morawiec

Obsada

Anna Kieca, Paulina Wosik, Mariusz Bąkowski, Rafał Cieluch

Źródło:

Materiał nadesłany