EN

30.06.2021, 07:56 Wersja do druku

Włochy. Rafał Siwek na Festiwalu Arena di Verona

Wybitny polski bas Rafał Siwek występuje na Festiwalu Operowym Arena di Verona. Już po raz kolejny artysta będzie gwiazdą operowego święta w Weronie. Śpiewak wystąpi w aż dziesięciu spektaklach: czterokrotnie jako kapłan Ramfis w „Aidzie” i sześć razy wcieli się w Zachariasza w „Nabucco”. Pierwsze spektakle już 1 i 3 lipca.

fot. Karpati&Zarewicz

Rafał Siwek gości w „letniej świątyni opery” już po raz siódmy. Również w poprzednich latach ( z wyjątkiem minionego roku, kiedy festiwal w tradycyjnej formule nie odbył się z powodu pandemii i został zastąpiony cyklem koncertów dla bardzo ograniczonej liczby publiczności) wcielał się w postaci z oper Verdiego, Pucciniego i Mozarta, w różnych inscenizacjach wybitnych reżyserów z Franco Zeffirellego na czele. W tym roku z powodu obostrzeń sanitarnych przygotowano nowe prezentacje przewidzianych programem dzieł operowych – maja być one inspirowane zabytkami sztuki dawnej przechowywanych we włoskich muzeach. Również ze względu bezpieczeństwa sanitarnego na widowni olbrzymiego amfiteatru w Weronie nie zasiądzie jak dawniej kilkanaście tysięcy widzów, ale „tylko” sześć tysięcy. 

Siwek należy do światowej czołówki basów, wykonujących partie z głównie z XIX i XX-wiecznego repertuaru operowego oraz oratoryjno-kantatowego (basso cantante). Występuje na najważniejszych scenach i estradach świata współpracując z najlepszymi dyrygentami i reżyserami. Rafał Siwek występuje na większości najważniejszych scen operowych i estrad koncertowych. Śpiewa na scenach niemieckich (Staatsoper Unter den Linden i Deutsche Oper w Berlinie, Bayerische Staatsoper w Monachim, Staatsoper w Hamburgu), francuskich (Opera Bastille i Thėâtre du Chatelet w Paryżu, Opera w Nicei, Opéra de Lille), rosyjskich (Teatr Bolszoj i sala koncertowa im. Czajkowskiego w Moskwie, Teatr Maryjski z Sankt-Petersburgu), w Teatro Real w Madrycie, La Monnaie w Brukseli, Opernhaus w Zurychu, New National Theatre w Tokio, Dutch National Opera i Concertgebouw w Amsterdamie, Israeli Opera w Tel Awiwie, Greek National Opera w Atenach, Théâtres de la Ville de Luxembourg, estradach Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie, Accademia del Maggio Musicale Fiorentino i Palau de les Arts Reina Sofía w Walencji. Śpiewał na wszystkich scenach operowych Włoch, z Teatro alla Scala w Mediolanie, Teatro San Carlo w Neapolu i Operą Rzymską na czele.

Na Arenie w Weronie artystę będzie można podziwiać do 1 września.

Źródło:

Materiał nadesłany