EN

6.11.2020, 09:24 Wersja do druku

Wilno. Wernisaż wystawy "Polskie drogi do Niepodległości. Znani Polacy”

W Trokach, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Monospektakli "MONOWSCHÓD V - Być bliżej Widza" odbył się wernisaż wystawy "Polskie drogi do Niepodległości. Znani Polacy”. Z powodu obostrzeń związanych z pandemią wydarzenie odbyło się zdalnie. Do końca grudnia wystawę będzie można obejrzeć osobiście – uwzględniając jednak zalecenia władz związane z sytuacją epidemiologiczną.

mat. teatru

Wystawa ma przypomnieć sylwetki wybitnych Polaków – uczonych, inżynierów, architektów i artystów – zesłańców i emigrantów, którzy na przełomie XIX i XX wieku wnieśli znaczący wkład w światową naukę i kulturę. Pokazuje ona postaci historyczne sławiące swoją Ojczyznę w czasach, kiedy Polski nie było na mapach Europy.

W ramach wystawy zaprezentowano niezwykle barwne sylwetki postaci historycznych: Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Domeyki, Pawła Edmunda Strzeleckiego, Henryka Arctowskiego, Karola Bohdanowicza, Ernesta Malinowskiego, Stefana Szolc-Rogozińskiego, Witolda Zglenickiego, Marii Skłodowskiej-Curie, Rudolfa Modrzejewskiego, św. Urszuli Ledóchowskiej, Olgi Boznańskiej, Eugenii Kierbedź, Marceliny Sembrich-Kochańskiej oraz polskich badaczy Syberii – Benedykta Dybowskiego, Jana Czerskiego, Aleksandra Czekanowskiego, Bronisława Piłsudskiego, Edwarda Piekarskiego i Wacława Sieroszewskiego.

Ze względu na pandemię część wydarzeń festiwalowych, takich jak przedstawienia przygotowane przez aktorów Litewskiego Teatru Dramatycznego, Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie i pokaz filmowy spektaklu „Zapiski oficera Armii Czerwonej” zostały przełożone na późniejszy termin.

Wystawa „Polskie drogi do niepodległości” powstała w 2018 r. jako projekt Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” współfinansowanym w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą. W Pałacu Kultury w Trokach jest prezentowana w ramach Międzynarodowego Festiwalu Monospektakli "MONOWSCHÓD V - Być bliżej Widza" organizowanego przez Poleskie Studio Teatralne/ Polski Teatr STUDIO w Wilnie we współpracy z Trockim Oddziałem Rejonowym Związku Polaków na Litwie, Pałacem Kultury w Trokach oraz z Galerią Sztuki FOJĖ.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne