EN
13.08.2022, 09:01 Wersja do druku

Wilno. Ruszyła produkcja spektaklu telewizyjnego „Tu mówi Szwejk”

Dzisiaj rozpoczęła się produkcja, siódma w ciągu dwóch lat, spektaklu Teatru Telewizji i Polskiego Teatru „Studio” w Wilnie. Tym razem na zamówienie TVP Wilno, przy ścisłej współpracy z TVP3 Kraków i ekipą produkcyjną z Krakowa pod kierunkiem producentki i reżyserki Marii Guzy. Ta współpraca zaowocowała już wcześniej ekranizacją spektaklu „Zapiski oficera Armii Czerwonej”, który trafił na antenę Teatru Telewizji Polskiej oraz innych anten TVP. 

fot. Jurij Grigorovich

Tym razem ekranizujemy spektakl "Tu mówi Szwejk", którego premiera odbyła w 2014 roku (reż. Sławek Gaudyn). Temat choć znany, wciąż aktualny w naszym regionie - absurd wojny sprzed ponad 100 lat. Wesoły monodram, którego bohaterem jest Józef Szwejk z Królewskich Vinohradów w Pradze - sprzedawca psów i pucybut porucznika Lukaša, został z entuzjazmem przyjęty przez publiczność wielu krajów, gdzie był prezentowany przez Teatr STUDIO w okresie 2014-2022. Zagrany na scenach w Czechach, Austrii, Polsce, Ukrainie czy Słowacji. Spektakl, podobnie jak i utwór czeskiego pisarza, mówi o absurdzie armii i głupocie wojny. Szwejk jest komiczny i zabawny, choć - na pierwszy rzut oka - głupkowaty.

Pierwszy dzień na planie filmowym przebiegł miło i serdecznie. Tym razem ekipę teatru reprezentują Edward Kiejzik w roli Józefa Szwejka z Królewskich Vinohradów oraz Kinga Lewko i Mirosław Marcinkiewicz jako asystenci projektu. Praca twórcza i produkcyjna jest zespołowa, a rezultat zobaczymy już  jesienią tego roku. Dzięki naszym ludziom teatru oraz TVP Wilno, a szczególnie dzięki Mirosławowi Bierazie, tworzymy swój wileński Teatr Telewizji. Serdeczne dzięki Wam i Nam. 

Tenże spektakl zostanie zaprezentowany na żywo w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie w ramach 5. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk "TRANS/MISJE Trójmorze" już 27 sierpnia.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne