EN

11.12.2020, 20:38 Wersja do druku

Wilno. MONOWschód V: Wystawa „Kino niepodległej”

W Domu Kultury Polskiej w Wilnie, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Monospektakli MONOWschód V, została otwarta wystawa „Polskie drogi do niepodległości – Kino niepodległej”.

fot. Marian Paluszkiewicz/ Kurier Wileński

Od 10 grudnia wystawę można obejrzeć indywidualnie, z zachowaniem zaleceń związanych z kwarantanną, w holu Domu Polskiego w Wilnie. Od niedzieli, 13 grudnia, na kanale YT Polskiego Teatru „Studio” będzie można obejrzeć film z wernisażu wystawy, podczas którego Piotr Jezierski opowiada o jej bohaterach.

Wystawa „Polskie drogi do niepodległości – Kino niepodległej”, to prezentacja sylwetek dwudziestu wybitnych postaci reprezentujących przedwojenne środowisko filmowe. Wśród jej bohaterów znaleźli się aktorzy, reżyserzy i scenarzysta wpływający na kształt polskiego życia kulturalnego dwudziestolecia międzywojennego, ludzie związani nie tylko z przemysłem filmowym, ale również z teatrem, sceną kabaretową oraz wodewilową, literaturą i sztuką.

Wystawa to nie tylko rozdział historii polskiego kina w pigułce, ale również panorama życia kulturalnego II RP i opowieść o dramatycznych często losach polskich artystów podczas II wojny światowej i w czasach komunizmu.

Bohaterowie wystawy to aktorki i aktorzy: Elżbieta Barszczewska, Franciszek Brodniewicz, Eugeniusz Bodo, Helena Grossówna, Adolf Dymsza, Mieczysława Ćwiklińska, Adam Brodzisz, Lena Żelichowska, Kazimierz Junosza-Stępowski, Jadwiga Smosarska, Ludwik Sempoliński, Jerzy Pichelski, Kazimierz Wajda i Henryk Vogelfänger, Aleksander Żabczyński, Aleksander Zelwerowicz oraz Ina Benita; reżyserzy: Mieczysław Krawicz, Józef Lejtes i Michał Waszyński oraz scenarzysta i literat Anatol Stern.

fot. Marian Paluszkiewicz/ Kurier Wileński

Autorem wystawy jest Piotr Jezierski – pisarz, kulturoznawca i dziennikarz związany z Fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Redaktor portalu IDA. Autor zbiorów esejów „Siła strachu” i „Wektory wyobraźni” oraz powieści „Kochankowie brzydszej córki”. W latach 2010-2016 realizator programów telewizyjnych poświęconych klasyce polskiego kina „W iluzjonie” i „Kalejdoskop polskiego filmu”.

- Od 2018 r. w Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” organizujemy wystawy z cyklu „Polskie drogi do niepodległości”. Wcześniej redagowałem napisane przez inne osoby wystawowe opisy wybitnych Polaków, w tym roku dostałem propozycję przygotowania kolejnej ekspozycji i mogłem zdecydować, jaka będzie jej tematyka. Jestem miłośnikiem X muzy i przez kilka lat miałem przyjemność współpracować ze Stanisławem Janickim, specjalistą od klasyki polskiego filmu, przy tworzeniu programów telewizyjnych poświęconych przedwojennym gwiazdom – tak pokochałem stare polskie kino – mówi Piotr Jezierski.

Projekt został zrealizowany przez Polski Teatr „Studio” w Wilnie, Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”, a finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne