Pierwszy dzień VII Międzynarodowego Festiwalu Monospektakli 2024 to oczywiście uroczyste otwarcie. Po tradycyjnym dzwonku zabrzmią piosenki Kaliny Jędrusik w popisowym wykonaniu Jagody Rall.
Muzyczny monodram, w którym wykonawczyni mierzy się z legendą polskiego kabaretu, filmu i piosenki.
O spektaklu pisze Krzysztof Kucharski:
„Pastisz jest bardzo trudnym aktorskim zabiegiem, bo trzeba pokazać postać, ale też swój dystans do niej i uwiarygodnić własny stosunek, czy komentarz. Na to mogą sobie pozwolić aktorzy z jakimś bagażem warsztatowych doświadczeń i życiowych, a jakże! Tymczasem udało się to dwudziestolatce, Jagodzie Rall, a wybrała sobie bohaterkę, której mogła się przyglądać tylko na ekranie. Ba, postać w przeszłości bardzo kontrowersyjnie odbieraną przez Polaków – wspaniałą Kalinę Jędrusik.
Zmierzenie się z Kaliną, jej legendą, seksapilem, urodą i stu tajemnicami oraz tysiącami plotek, to już rodzaj bohaterstwa w samym zamierzeniu. Jagodzie udało się nie tylko urodą upodobnić do wszechstronnie utalentowanej aktorki, ale też znaleźć jej sposób poruszania, mimikę i nawet próbować naśladować jej głos z charakterystyczną lekką chrypkę, która zwłaszcza w piosenkach brzmiała porywająco.
Jagoda w tej swojej Kalinie jest oczywiście nie tylko pyszna, urocza, ale też pobudza apetyt na więcej. Jej bohaterka była uważana za wielką kokietkę, trudno, żeby świeża Jagódka, jak leśna jagoda nie poszła jej tropem. Nagrody, które już zdobyła mówią same za siebie”.
Jagoda Rall
Absolwentka Szkoły Aktorskiej im. Haliny i Jana Machulskich w Warszawie. W 2019 r. odebrała dyplom Aktora Dramatu, wystawiony przez zarząd ZASP w Warszawie. Uczestniczka wielu konkursów i festiwali teatralnych w kategorii teatrów jednego aktora. Laureatka 55. edycji OKR z autorskim monodramem o Isadorze Duncan oraz 56. edycji OKR również z autorskim monodramem, tym razem o Kalinie Jędrusik. Ze swoją „Kaliną” zdobyła II nagrodę, nagrodę publiczności oraz zaproszenie na Międzynarodowe Spotkania Teatrów Jednego Aktora do Torunia, gdzie jako najmłodsza z uczestników otrzymała Nagrodę Szczebel do Kariery. Ma na swoim koncie kilka kreacji aktorskich m.in. Clelię w „Szalonej Grecie”, S. Grochowiaka (reż. A. Dziedzic), Adelę w „Domu Bernardy Alba” Lorci (jw.), Pannę X w „Silniejszej” Strindberga (reż. M. Gnatowska), Jodie w „Motelu pod Mocnym Amorem” i Ona w „Mąż i Ona” autorstwa P. Tejkowskiego. W latach 2009/2010 uczestniczyła w projektach stowarzyszenia Teatralnego Mumerus z Krakowa m.in. „Kartka na cukier”, „Papkin i inni” (oba w reżyserii W. Hołdysa). Na deskach Teatru Nowego w Rzeszowie debiutowała w roli Basi Baczyńskiej w spektaklu pt. „A ponad ziemią z kulami latały brylanty. Rzecz o K. K. Baczyńskim” w reż. Przemysława Tejkowskiego. Dotychczasowa współpraca artystyczna: Teatr Mumerus Kraków, Teatr Nowy Rzeszów, Teatr Poetycki Aleksandry Ford Warszawa, Teatr Kontrabanda Kraków, Teatr Współczesny w Krakowie, Teatr Itakzagramy, Stowarzyszenie Studio Teatralne im. Ireny Solskiej, Narodowy Teatr Edukacji Wrocław, Polskie Radio Rzeszów, Scena Teatralna Polskiego Radia Rzeszów, Teatr Muzyczny Gaffa Warszawa, Scena Studyjna Fundacji Anny Dziedzic Warszawa oraz Polski Teatr STUDIO w Wilnie i inne.
***
Organizatorzy VII Międzynarodowego Festiwalu “MonoWschód”:
Polski Teatr „Studio” w Wilnie oraz TVP Wilno,
Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jan Olszewskiego,
Fundacja Pomysłodalnia.
Patronat Honorowy: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie