Nowa Siła Kuratorska, czyli festiwal młodych osób kuratorujących działania kultury i sztuki powraca do Wielkopolski. Punktem wyjścia tegorocznej edycji była potrzeba podjęcia inicjatywy, która odda głos grupom marginalizowanym lub niezrozumianym w ogólnym dyskursie publicznym.
Stworzone projekty są zaangażowane społecznie, co wynika z przekonania, że sztuka może być narzędziem powodującym zmianę. Takie podejście wpisuje się w ideę Nowej Siły Kuratorskiej, która od lat porusza ważne aktualne problemy. Tegoroczne działania dotyczą międzypokoleniowych barier komunikacyjnych, dyskryminacji mniejszości w Polsce, feminizmu i cielesnego tabu, lekceważenia zawodu kostiumografa. Wszystkie z nich wymagają refleksji i debaty oraz stanowią punkt wyjścia przedsięwzięć artystycznych prezentowanych podczas festiwalu.
Osoby kuratorujące stawiają sobie pytanie o to, co można zrobić, aby dokonać zmiany w otaczającej nas rzeczywistości. Prezentują głos młodego pokolenia, które zauważa fundamentalne problemy współczesności i próbuje im przeciwdziałać. W pracach osób zaproszonych do projektów obecny jest silny pierwiastek aktywistyczny, który nieodzownie łączy się z ideą tegorocznej edycji. Na Festiwal Nowa Siła Kuratorska 2022 składają się cztery projekty realizowane od 17 maja do 19 czerwca, odbywające się w różnych miejscach w województwie wielkopolskim: w Poznaniu, Śremie oraz Mosinie.
Harmonogram
17.05 / 19:00 / Tomasz Armada / W roli głównej: kostiumograf / wykład performatywny / Scena Robocza
25.05 / 19:00 / reż. Dorota Abbe / Możemy porozmawiać? / pokaz pracy warsztatowej / Scena Robocza
26.05 / 18:00 / Patryk Moszka / Rozmowa o dyskryminacji / wykład / Pawilon / stream na naszym facebooku
31.05 / 17:00 / TERAZ POLIŻ / teraz poliż TERAZ POLIŻ / performans / Scena Robocza
10-12.06 / Aleksandra Wawrzyniak + Aleksandra Puk / Jeszcze będziemy wrażliwi / przestrzeń uwrażliwiająca / Pawilon
11.06 / Wiktoria Siedlecka-Dorosz + Grzegorz Brandt / Warsztaty z Teatrem 21 / warsztaty zamknięte / Dom Harcerza w Mosinie
18-19.06 / 19:00 / Arkadiusz Król / Strawa / praca site-specific / DOMIE
Projekty
Możemy porozmawiać?
Głównym założeniem projektu Możemy porozmawiać? jest zwrócenie uwagi na obecność problemów emocjonalnych i związanych z nimi barier komunikacyjnych wśród dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Projekt skupia się na odnalezieniu przyczyn, wskazaniu skutków i zaprezentowaniu narzędzi, ułatwiających wyrażanie uczuć i prowadzenie dialogów. Projekt Możemy porozmawiać? jest wydarzeniem, które stara się pokazać, jak ważna jest rozmowa i jak potrzebna jest próba jej podjęcia. Chcemy, żeby wydarzenia miały charakter międzypokoleniowy. Dla osób dorosłych to doświadczenie uświadamiające, jak istotnym elementem wychowania dzieci jest rozmowa z nimi o ich problemach, rozterkach i wątpliwościach.
WYDARZENIA:
Możemy porozmawiać?
25.05 / 19:00 / reż. Dorota Abbe / pokaz pracy warsztatowej / Scena Robocza
Jeśli masz poczucie, że już dawno utraciłeś_aś swój głos, nie przejmuj się – właśnie Ci go zwracamy! Za moment rusza XIII edycja Festiwalu Nowa Siła Kuratorska, podczas której grupa Możemy porozmawiać? przełamie wszelkie komunikacyjne bariery i otworzy się na potrzeby poznańskiej młodzieży.
Już niebawem będziecie mogli_ły obejrzeć pokaz pracy warsztatowej, która w swoim intensywnym 6-tygodniowym przebiegu, uświadomiła nam, jak ważna jest próba podjęcia bezpiecznej rozmowy. Odkryliśmy, jak odległa jest nam perspektywa postrzegania problemów licealistów przez osoby dorosłe, a jak bliska jest ich skłonność do tabuizacji.
Aktualnie zależy nam na odnalezieniu przyczyn, wskazaniu skutków, a także zaprezentowaniu narzędzi, ułatwiających okazywanie emocji i prowadzenie dialogów. Nasz projekt został wykreowany w myśl idei, iż wszystkie uczucia są WŁAŚCIWE, a każda młoda osoba ma prawo do doświadczania ich we WŁASNYM tempie i przeżywania ich na WŁASNY sposób. Dlaczego? Bo stawiamy na samoakceptację.
Wydarzenie ma charakter międzypokoleniowy – zapraszamy nie tylko młodzież, lecz każdego, kto chciałby poszerzyć swoją świadomość w temacie budowania zdrowych relacji. Naszym głównym celem było stworzenie przestrzeni, w której wszyscy poczujemy się komfortowo i postaramy się rozwiać kiełkujące w nas wątpliwości. Dlaczego? Bo stawiamy na konfrontację.
Dotknij. Poczuj. Zrozum.
Ciało jest naszym narzędziem, dzięki któremu poznajemy świat. Lecz czy używamy go w pełnej świadomości?
Pod przykrywką "zwyczajnego" skrywa ono wiele funkcji: ciało to nośnik przeżyć, język komunikacji czy prywatny teleporter. Wspólnie z ciałem przeżywamy, odpoczywamy, stresujemy się, poddajemy je różnym wpływom, nie tylko tym fizycznym, lecz również tym niewidocznym, np. wynikającym z panujących zwyczajów i tradycji. Projekt Dotknij. Poczuj. Zrozum. powstał jako próba odpowiedzi na początkowe pytanie, a jego celem jest skłonienie zgłębienia tematu cielesności.
WYDARZENIA:
teraz poliż TERAZ POLIŻ
31.05 / 17:00 / TERAZ POLIŻ / / performans / Scena Robocza
Działanie performatywne, będące wariacją na temat poprzednich projektów kolektywu to próba zwrócenia uwagi na ciało w perspektywie feministycznej. Poprzez sensualne doświadczanie własnej cielesności, uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zagłębić się we własne odczucia, konfrontując je z prezentowaną przez grupę TERAZ POLIŻ formą.
Strawa
18-19.06 / 19:00 / Arkadiusz Król / praca site-specific / DOMIE
Nadszedł czas aby na nowo wzbudzić dyskusję na temat roli sensoryczności!
Zmysły są naszym narzędziem poznawania świata. To dzięki nim poznajemy to co nas otacza, rozszyfrowujemy świat pełen obrazów, ciekawych tekstur, dźwięków, zapachów czy smaków.
Strawa to praca site-specific, której zadaniem jest pokazać jak ważną rolę stanowią smak, węch i dotyk - zmysły zdominowane w kulturze przez słuch i wzrok.
Zapraszamy w podróż po krainie zmysłów, której końcowym przystankiem będzie beztroska.
Druga Skóra
Czym byłby teatr bez kostiumu? To często kreacje aktorów nadają klimat danemu przedstawieniu. W zależności od tego, jakie kostiumy prezentują się na scenie, wiemy jak odbierać dane przedstawienie. Strój nadaje komicznego lub dramatycznego wyrazu. Bardzo ważne jest, aby komponował się ze scenografią i współgrał z postaciami na scenie. Za tym wszystkim stoją osoby bardzo często niewidzialne w teatrze. Pragniemy odwrócić te role, dlatego kostiumografki i kostiumografowie to główni bohaterowie naszego wydarzenia. Przedstawimy na czym polega ten zawód, podamy jego dobre i złe strony, skupimy się na relacjach między członkami zespołu teatralnego, w tym na czym polega praca reżysera z kostiumografem/ką oraz poruszymy temat hierarchii teatralnej.
WYDARZENIA:
W roli głównej: kostiumograf
17.05 / 19:00 / Tomasz Armada / wykład performatywny / Scena Robocza
Czym byłby teatr bez kostiumu? To często przebrania aktorów nadają klimat danemu przedstawieniu; komicznego lub dramatycznego wyrazu. Bardzo ważne jest, aby komponowały się ze scenografią i współgrały z postaciami na scenie. Za tym wszystkim stoją osoby bardzo często niewidzialne w teatrze. Pragniemy odwrócić te role, dlatego kostiumografki i kostiumografowie to główni bohaterowie naszego wydarzenia. Przedstawimy na czym polega ten zawód, podamy jego dobre i złe strony. Skupimy się także na relacjach między członkami zespołu teatralnego, w tym na czym polega praca reżysera z kostiumografem/ką oraz poruszymy temat hierarchii teatralnej.
Zapraszamy Was na wykład performatywny, w którym znany projektant mody i kostiumograf teatralny Tomasz Armada opowie o swoich doświadczeniach z pracą w polskim teatrze instytucjonalnym, ukazując jak trudny, a jednocześnie fascynujący jest to zawód.
Jeszcze Polska…
To projekt, który ma uwrażliwiać, otwierać i pokazywać, że różnorodność jest czymś pięknym. Nie zgadzamy się na wykluczenie – chcemy przeciwstawić się systemowej i indywidualnej dyskryminacji, której doświadczają osoby nie wpisujące się w obowiązującą normę. Uważamy, że współcześnie musimy oddać głos tym, którzy, żyjąc w Polsce, każdego dnia czują niepokój i postarać się zmienić tę agresywną, przemocową rzeczywistość. Jeszcze Polska… to nasz manifest, wizja bezpiecznej i otwartej przestrzeni, do której zapraszamy Was wszystkich_e.
WYDARZENIA:
ROZMOWA O DYSKRYMINACJI
26.05 / 18:00 / Patryk Moszka / wykład / Pawilon / stream na naszym facebooku
Wykład antydyskryminacyjny, który przeprowadzi Patryk Moszka. Wykład rozpoczyna wydarzenia z projektu Jeszcze Polska… w ramach festiwalu Nowa Siła Kuratorska. Celem wykładu jest edukacja o podstawowych mechanizmach dyskryminacji i wskazanie pól nierówności społecznej, aby dać szansę uczestnikom_czom uzupełnienia wiedzy i nabycia kompetencji językowych w tym zakresie. Zapraszamy przede wszystkim osoby pracujące w obszarze edukacji, aby dać im narzędzia do pracy nad tworzeniem bezpiecznej przestrzeni w placówkach oświaty. Wykład będzie mieć formę doświadczalną wykorzystującą uczucie wykluczenia.
Jeszcze będziemy wrażliwi
10-12.06 / Aleksandra Wawrzyniak + Aleksandra Puk / przestrzeń uwrażliwiająca / Pawilon
Zapraszamy do odwiedzenia przestrzeni w której będzie można odkryć swoją wrażliwość w stosunku do samego siebie, ale przede wszystkim tę w stosunku do innych osób, bo wierzymy że jeszcze będzie przepięknie, kiedy będziemy wrażliwsi!
Miejsce, które stworzymy będzie jak swego rodzaju gabinet osobliwości, który można potraktować jako metaforę naszego społeczeństwa. My, jako osobliwości, spotkamy się we wspólnej przestrzeni, w której się poznamy i przyjrzymy sobie i innym osobom uczestniczącym. Masz ochotę zostawić tu ślad po sobie?
Przestrzeń będzie wynikiem współpracy Oli Wawrzyniak (studentki grafiki warsztatowej UAP, która skupia się w swoich pracach na działaniach przez zmysły), Oli Puk (kuratorki NSK) i Patryka Moszki (edukatora antydyskryminacyjnego)
Warsztaty z Teatrem 21
11.06 / Wiktoria Siedlecka-Dorosz + Grzegorz Brandt / warsztaty zamknięte / Dom Harcerza w Mosinie
Warsztaty teatralne prowadzone przez Wiktorię Siedlecką-Dorosz i Grzegorza Brandta z Teatru 21 dla Drużyny Harcerskiej „Ogień”, którą tworzą osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Grupa, od wielu lat bardzo aktywnie angażująca się w różnego rodzaju inicjatywy artystyczne, będzie mogła poznać techniki aktorskie, które używane są w pracy warszawskiego Teatru 21. Spotkanie będzie również okazją do poruszenia tematu postrzegania osób z niepełnosprawnościami w polskim społeczeństwie. Czy wspólnota, jaką jest naród/ojczyzna, może w ogóle istnieć bez różnorodności? Podczas warsztatów wyjdziemy z założenia, że różnorodność wpisana jest w tkankę każdej grupy społecznej i zawsze stanowi dla niej ogromną, wzbogacającą wartość.
Gdzie nas znaleźć? W internecie!
FB: @NSKfest
IG: @nowa_sila
[email protected]