W Stratford-upon-Avon, rodzinnej miejscowości Williama Szekspira, odsłonięto w sobotę pomnik Jana Kochanowskiego. Z tej okazji odbywa się minifestiwal, który ma przybliżyć Brytyjczykom polskiego poetę i zwrócić uwagę na podobne role i biografie obu twórców.
Pomnik wykonany przez brytyjskiego rzeźbiarza Andrew Lilleya stanął w ogrodach domu Anne Hathaway, żony Williama Szekspira. Powstał on z inicjatywy Instytutu Kultury Polskiej w Londynie oraz Polonii z hrabstwa Warwickshire, a następnie zaoferowany Shakespeare Birthplace Trust, organizacji charytatywnej dbającej o dziedzictwo angielskiego dramaturga. W jego odsłonięciu wzięli udział m.in. ambasador RP w Wielkiej Brytanii Piotr Wilczek, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej (IKP) w Londynie Marta de Zuniga, przewodniczący Shakespeare Birthplace Trust Peter Kyle oraz burmistrz Stratford-upon-Avon Gill Cleeve.
Odsłonięcie pomnika jest częścią odbywającego się w ten weekend w Stratford-upon-Avon i Londynie minifestiwalu poświęconego Janowi Kochanowskiemu - ShakesPEERS, którego celem jest przybliżenie postaci polskiego poety brytyjskiej publiczności, a także zwrócenie uwagi na to, że Kochanowski i Szekspir, którzy byli niemal współcześni sobie (pierwszy z nich żył w latach 1530-1584, drugi - 1564-1616), odegrali podobne role w literaturach swoich krajów i na zbieżne wątki w ich biografiach.
W ramach wydarzeń towarzyszących w ciągu dnia odbywały się warsztaty dla dzieci oraz koncert muzyki z okresu Tudorów na świeżym powietrzu, zaś wieczorem znany slawista i tłumacz Charles Kraszewski opowie o związkach twórczości Kochanowskiego i Szekspira, aktorzy Caroline Faber i Aidan Kelly pod przewodnictwem Jasona Morella, reżysera z Shakespeare's Globe w Londynie, zaprezentują teatralny odczyt "Trenów" Kochanowskiego, a wydarzenie zakończy koncert muzyki renesansowej. Z kolei w niedzielę na deskach ShakesPeare's Globe wystawiona zostanie inspirowana Szekspirem sztuka Cypriana Kamila Norwida "Kleopatra i Cezar". Poprzedzi ją wykład Charlesa Kraszewskiego o twórczości Norwida.
"Bardzo cieszymy się z odsłonięcia wykonanego z brązu posągu polskiego poety doby Renesansu Jana Kochanowskiego w Stratford-upon-Avon. Zarówno Warwickshire, jak i Stratford mają dużą polską społeczność, a zatem, przedstawiając rówieśnika Szekspira – Kochanowskiego podkreśli to kulturowe i historyczne więzi między Polską a Wielką Brytanią oraz przyjaźń i współpracę, jaka istnieje między społecznościami kulturowymi naszych krajów" - oświadczyła dyrektor IKP Marta de Zuniga.
Jak wskazuje Instytut, podobnie jak Szekspir dla Wielkiej Brytanii, tak Kochanowski uchodzi za jednego z największych poetów i dramaturgów Polski, a nawet całej słowiańskiej części Europy. Używany przez niego język nie tylko wzbogacił, ale także położył podwaliny pod polską literaturę, a jego rola w kształtowaniu polskich standardów literackich oraz wpływ na ten region Europy są nie do przecenienia.
"Jako organizacja charytatywna, której celem jest popularyzacja Szekspira na całym świecie, z dumą celebrujemy i dzielimy się kontaktami z innymi wielkimi pisarzami, takimi jak Kochanowski, skutecznie tworząc globalne miejsce spotkań kulturalnych, w którym ludzie mogą się spotykać jako społeczność, aby odkrywać twórcze idee literackie" - powiedział z kolei Paul Taylor z Shakespeare Birthplace Trust.