EN

21.07.2022, 08:20 Wersja do druku

Podlaskie. Jutro rusza Wertep 2022

W trzy wakacyjne weekendy blisko 80 spektakli! Tylko WERTEP tak potrafi – w najbliższy piątek, 22 lipca, rusza na Podlasiu XIV Międzynarodowy Festiwal Teatralny.

fot. mat. organizatora

To wyjątkowy, niezwyczajny, pełen pasji i dobrego, szalonego aktorstwa wędrowny festiwal, który odwiedza wsie i małe miasteczka w północno-wschodniej Polsce, na skraju Puszczy Białowieskiej. 

- Naszą ideą jest to, aby teatr wędrował po całym Podlasiu – mówi Dariusz Skibiński, dyrektor artystyczny. - Aby Wertep stał się wydarzeniem artystyczno-teatralnym znanym na całym świecie…

Wertepowi w tym roku patronują dwa rozbrykane zające – radośni przewodnicy po podlaskich łąkach i lasach. Festiwal rozpocznie się 22 lipca w Hajnówce Centralnej - Stacji Kultury i tym razem obejmie nie dwa, ale trzy wakacyjne weekendy i dodatkowe dni: 22-24 lipca, 26-31 lipca oraz 2-7 sierpnia. Odwiedzi: Narewkę, Policzną, Wojnówkę, Długi Bród, Narew, Bielsk Podlaski, Białowieżę, Orlę, Stary Dwór nad Siemianówką oraz po raz pierwszy Drohiczyn.

Program jak zwykle jest różnorodny: bajki dla dzieci, spektakle dla dorosłych, przedstawienia plenerowe i koncerty oraz warsztaty tworzenia lampionów. Będzie - jak mówią organizatorzy ze Stowarzyszenia Kulturalnego „Pocztówka” - nie tylko wielokulturowo, ale też wielowymiarowo, ponieważ spektakle grane będą w przeróżnych miejscach. Nie tylko, jak od lat, w parkach, wiejskich plenerach, prywatnych posesjach czy synagodze, ale także w pobliżu kwiatowo-warzywnego ogrodu, który powstał niedawno przy Hajnówce Centralnej – Stacji Kultury oraz … w lesie. 

- Podpisaliśmy umowę z Białowieskim Parkiem Narodowym oraz Knyszyńskim Parkiem Krajobrazowym, zawarliśmy też porozumienie z Dyrekcją Lasów Państwowych w Hajnówce - dodał Skibiński. 

Wertep odbywa się regularnie od 14 lat i ma już swoje stałe grono wiernych widzów. To przede wszystkim mieszańcy przygranicznych miejscowości, ale także liczni goście z całej Polski, którzy bez wizyty na Wertepie nie wyobrażają sobie wakacji. Na spektakle przychodzi też kolejne pokolenie - kiedyś dzieci, dziś dorośli ze swoimi dziećmi i starszymi rodzicami. 

Każdego roku widzów jest około 8-10 tysięcy. W tym roku na pewno będzie ich nie mniej, gdyż zaplanowano aż 79 spektakli! Przyjedzie 20 grup teatralnych, nie tylko z Polski, ale także z Argentyny, Niemiec, Hiszpanii, Izraela i Ukrainy. 

Na pewno wydarzeniem będzie premiera sztuki „Eurydyka” w wykonaniu Teatru Biuro Podróży. Podczas Festiwalu 30-lecie obchodzić będzie teatr Cinema, który pokaże swoje najsłynniejsze kreacje – „Kabaret olbrzymów” i „Nie mówię tu o miłości”. Hiszpański Residui Teatro wystawi swą sztukę „Penelope” na… drzewie. W bogatym programie znalazło się także miejsce i dla mniej profesjonalnych grup – po raz pierwszy wystąpi m.in. Leśna Szkoła Puszczyk z Białegostoku.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Nad tak wielkim przedsięwzięciem, jakim jest Wertep, pracuje przez kilka miesięcy sztab około 50 osób, wśród nich wolontariusze z Europejskiego Korpusu Pokoju, m.in. z Tunezji, Francji i Katalonii. Jest to dla nich nauka, praca, ale przede wszystkim nieoceniony kontakt ze sztuką i przyjaźnie. 

Warto też dodać, że Stowarzyszenie „Pocztówka”, organizator Wertepu, odebrało w tym roku nagrodę "Ambasadora Wschodu". 

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne