Prapremiera spektaklu „Empuzjon” w adaptacji i reżyserii Roberta Talarczyka już 12 maja w Katowicach. Premiera warszawska 19 maja w STUDIO. Premiera wrocławska 23 czerwca.
Reżyser i autor adaptacji, Robert Talarczyk, sięga po „horror przyrodoleczniczy” noblistki, by zajrzeć tam, gdzie czają się nasze najbardziej uśpione lęki. We współpracy z dramaturgiem Miłoszem Markiewiczem i przy konsultacji literackiej prof. Ryszarda Koziołka, Talarczyk proponuje swoistą refleksję nad tym, co tak naprawdę wiemy o świecie, a co pozostaje poza naszym wzrokiem. Światowa premiera sceniczna pierwszej po Literackiej Nagrodzie Nobla powieści Olgi Tokarczuk w koprodukcji trzech polskich teatrów: Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego (prapremiera: 12 maja), STUDIO teatrgalerii (premiera: 19 maja), Instytutu im. Jerzego Grotowskiego (premiera: 23 czerwca).
„Empuzjon” to opowieść o dojrzewaniu młodego człowieka, który nie wie, kim jest, a także o świecie, który zmusza do jednoznacznych tożsamościowych deklaracji. To historia o pragnieniu miłości, która jest naszym przekleństwem. I o tęsknocie mężczyzn – a może wszystkich ludzi – do natury, która nas pociąga, a jednocześnie stanowi dla nas zagrożenie. I w końcu, jest to opowieść o sposobie myślenia mężczyzn, którym się wydaje, iż wojna jest lepsza niż śmierć naturalna. – zaznacza reżyser. – W powieści Olgi Tokarczuk najbardziej zafascynowało mnie, że nie opowiada tylko o strachu facetów kurujących się sto lat temu w Görbersdorfie, ale też świetnie koresponduje ze współczesnością. Mówi o strachu przed rosnącą siłą kobiet, która zmiecie budowany przez stulecia patriarchat, a także o strachu przed wielką wojną, która zastany świat obraca w zgliszcza. Nie wiadomo, co się po niej narodzi. W tym sensie „Empuzjon” silnie rezonuje z naszymi czasami.
W spektaklu usłyszymy muzykę Wojciecha Kilara w opracowaniu Adama Wesołowskiego. Scenografię, kostiumy i reżyserię świateł przygotowuje Katarzyna Borkowska, choreografię Kaya Kołodziejczyk.
W obsadzie zobaczymy: Jakuba Freta, Marcina Gawła, Dariusza Maja, Michała Piotrowskiego, Grzegorza Przybyła, Wiesława Sławika, Mateusza Smolińskiego, Krzysztofa Strużyckiego, Marcina Szaforza, Artura Święsa, Mateusza Znanieckiego. Terminy spektakli w sezonie artystycznym 2022/2023: 12 maja (prapremiera), 13-14, 25-28 maja w Teatrze Śląskim; 19 maja (premiera warszawska), 21-23 maja, 9-11 czerwca w STUDIO; 23 czerwca (premiera wrocławska), 24-25 czerwca na scenie Centrum Sztuki – Piekarnia .
Po warszawskiej premierze „Empuzjonu” zapraszamy na koncert Marii Peszek, inaugurujący 43. Warszawskie Spotkania Teatralne organizowane przez Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy. Wydarzenie odbędzie się na placu Defilad, na scenie plenerowej przed wejściem głównym teatru o godz. 21.30 STUDIO jest współorganizatorem 43. WST.
Dział Edukacji STUDIO wraz z Grupą Performatywne Chłopaki zaprasza na majowe spotkania w kręgach, które towarzyszą spektaklowi: „Krąg męski” o świadomej relacji z męskością (25 maja), a na „Kręgu osób” o doświadczeniu bycia osobą, kobietą, mężczyzną (26 maja). Obowiązują zapisy: [email protected]. W programie edukacyjnym STUDIO również: spotkanie międzypokoleniowe Lotnej Ekipy Teatralnej (16 maja) oraz spacer z okazji Dnia Matki po przestrzeniach STUDIO, które są niedostępne dla publiczności (26 maja).
W majowym repertuarze STUDIO:
· spektakl Anny Smolar „Koniec z Eddym”, zainspirowany powieścią Édouarda Louisa, przygląda się doświadczeniu systemowego ucisku i stawia pytanie o lojalność wobec korzeni i klasy społecznej (6-7 maja),
· zanurzona w kobiecych narracjach „Monstera” Marty Ziółek wypływająca z oddechowych i cielesno-emocjonalnych doznań dziewięciu artystek (6-7 maja). Reżyserka zaprasza również na warsztaty „Dzikie ciała” opierające się na hybrydowej technice, wzmacniającej indywidualną i grupową obecność przy granej na żywo muzyce dj-ki daisy cutter (31 maja),
· spektakl „Wyspa Jadłonomia”, inspirowany książkami Marty Dymek, zrealizowany przez Macieja Podstawnego i Dorotę Kowalkowską we współpracy z Janem Czaplińskim o wzmacnianiu dziecięcej i nastoletniej sprawczości oraz potrzebie międzypokoleniowej edukacji (13 maja). Tego samego popołudnia zapraszamy na warsztat familijny „Kuchnia zero waste”. Z ideą niemarnowania jedzenia zapozna naskucharka, miłośniczka i propagatorka nurtu, Jagna Niedzielska. Z M i mieszkańcami Wyspy Jadłonomia spotkać się będzie można również w ramach 37. Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku (27 maja),
· sit-up „Hamer” z charyzmatyczną Karoliną Hamer w reż. Justyny Sobczyk (11-12 kwietnia),
· w cyklu Met: Live in HD nowa inscenizacja opery Wolfganga Amadeusza Mozarta „Don Giovanni”, reż. Ivo van Hove. Słowo wstępu wygłosi dyrygentka młodego pokolenia, Marta Kluczyńska (20 maja),
· monodram w języku polskim i śląskim „Byk” w reżyserii Roberta Talarczyka i Szczepana Twardocha (28-29 maja). Spektakl będzie prezentowany również na 63. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej (13 maja).
Na Modelatorni gościnne pokazy spektaklu „Papugi” w reż. Tadeusza Łysiaka. Sztuka na podstawie tekstu Jacka Góreckiego jest opowieścią o dwóch młodych dziewczynach (obsada: Marianna Janczarska i Dominika Sakowicz) w świecie mediów społecznościowych i imprez (9, 11 maja). W ramach współpracy z B’cause Dance Company, na deskach Studio prezentowane będą repertuarowe spektakle przez kolejne 3 lata. W maju Na Scenie Malarnia prezentacja widowiska tanecznego i wzruszającej historii „Homesick | Sick Home” (25 maja). Po wspaniale przyjętej przez warszawską publiczność „Korze. Boskiej” z Teatru Nowego Proxima z Krakowa STUDIO zaprasza na spotkanie, tym razem z twórczością Czarnego Anioła polskiej piosenki i niebywałą osobowością w interpretacji Katarzyny Chlebny w spektaklu „Kruchość wodoru. Demarczyk” (30 maja).
Do 21 maja w Galerii STUDIO trwa indywidualna wystawa Zuzanny Hertzberg „Bojowniczki. Archiwum afektywne” (kuratorki: Natalia Andrzejewska i Dorota Jarecka). Zuzanna Hertzberg, artystka interdyscyplinarna, artywistka i badaczka zaprasza na wizualną opowieść o żydowskim aktywiźmie XX wieku. W Noc Muzeów 13 maja wystawa będzie otwarta do godziny 24.00.
Od 12 maja w OP ENHEIM we Wrocławiu wystawa dzieł sztuki z Kolekcji Galerii STUDIO „Widzenie ciałem. Kolekcja Galerii STUDIO” (kuratorki: Natalia Andrzejewska, Dorota Jarecka, Paulina Olszewska). Artystki i artyści biorący udział w wystawie ukazują różne podejścia do problematyki ciała, seksualności i zmysłowości. Zobaczymy prace: Magdaleny Abakanowicz, Alicji Bielawskiej, Andrzeja Bielawskiego, Bożenny Biskupskiej, Agaty Bogackiej, Jana Dobkowskiego, Barbary Falender, Agnieszki Grodzińskiej, Keitha Haringa, Zuzanny Hertzberg, Renaty Kamińskiej, Natalii LL, Ewy Partum, Teresy Pągowskiej, Krystyny Piotrowskiej, Krystiana Robb-Narbutta, Erny Rosenstein, Adeli Szwaji, Teresy Tyszkiewicz, Andy Warhola, Jerzego Ryszarda „Jurry“ Zielińskiego, Anny Żuławskiej. Wystawa potrwa do 20 sierpnia.
Do końca roku STUDIO gości PREMIERY PISMA, w formule comiesięcznych spotkań na żywo poświęconych przewodniemu tematowi wydania magazynu. Majowe spotkanie poświęcone premierze czwartego sezonu Śledztwa Pisma jest pretekstem do pogłębionej dyskusji na temat podjęty przez autorów najnowszej odsłony reporterskiego serialu podcastowego, Maję Hawranek i Szymona Opryszka (10 maja). Na placu Defilad odbędzie się również impreza urodzinowa magazynu (17 maja).
Natomiast Muzeum Sztuki Nowoczesnej świętuje 18. urodziny na placu Defilad (13-14 maja). Sobotę rozpocznie seria 5 spacerów po budowie MSN. Wieczorem wystąpią m.in.: SZCZYL: 8171 LIVE, Filipka Rutkowska, DJ-skie duo Agnieszki Szydłowskiej i Doroty Masłowskiej oraz Facheroia. Z kolei niedziela upłynie przy muzyce i śniadaniu przygotowanym przez Społeczny Dom Kultury „Słonecznik” i kolektyw ГALAS. Paweł Althamer zaprosi młodszą i starszą publiczność do wspólnego tworzenia, performatywny spacer poprowadzi Alicja Nauman, popołudnie rozpocznie rozmowa o historii MSN i książce „Wszystko od razu”, a urodzinowy tort dla MSN przygotowuje artystka Karolina Konopka.
Ponownie na placu Defilad STUDIO gości międzynarodowe grono wystawców, twórców i twórczyń w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Gościem Honorowym tegorocznej edycji jest Ukraina (25-28 maja).
Bilety na spektakle i wydarzenia do czerwca 2023 dostępne w kasie teatru oraz online: teatrstudio.pl/pl/repertuar.
STUDIO teatrgaleria
pl. Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej), Warszawa