Instytut Teatralny zaprasza 29 października o godz. 11.00 na spacer warszawskimi śladami Aleksandra Fredry*. Po miejscach związanych z artystą oprowadzi Monika Pilch. Gościem specjalnym będzie Olga Lipińska.
Aleksander Fredro urodził się w Rudkach w pobliżu karpackich szczytów, a większość swojego dorosłego życia spędził w rodzinnej posiadłości w Beńkowej Wiszni, podróżując przede wszystkim po Galicji. Odwiedzał głównie Wiedeń, Wrocław, Lwów czy Kraków.
Warszawa – znajdująca się w zaborze rosyjskim – nie była miastem łatwo dostępnym dla mieszkańca odrębnego zaboru. Już wówczas – na początku XIX wieku – była jednak prężnym ośrodkiem kulturalnym, a Fredrze zależało na tym, by tam właśnie realizować swoje ambicje i marzenia jako twórcy, ale i autora piszącego przede wszystkim dla sceny. Pozyskanie wymagającej warszawskiej publiczności było dla młodego pisarza istotnym elementem jego biografii. Dlatego wędrówka teatralna śladami Aleksandra Fredry po Warszawie w dużej mierze skupiać się będzie wokół miejsc, związanych z recepcją jego utworów dramatycznych.
Miejsca na trasie spaceru:
1. Teatr Narodowy, pl. Krasińskich 2/4/6 (budynek Sądu Najwyższego)
2. Księgarnia i wydawnictwo Natana Glücksberga, ul. Miodowa 7 (Pałac Teppera)
3. Warszawski Komitet Cenzury, ul Miodowa 13
4. Towarzystwo Królewskie Przyjaciół Nauk, ul. Kanonia 8
5. Redakcja „Kuriera Warszawskiego”, ul. Krakowskie Przedmieście 40
6. Dom Franciszka Kisielińskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 15, Pałac Tyszkiewiczów-Potockich
Wystawa „Fredro w dobrym humorze”, Muzeum Teatralne, pl. Teatralny 1 (uwaga: uczestnicy spaceru pokrywają koszt wstępu na wystawę w wysokości 5 zł od osoby). Informacje o wystawie znajdują się na stronie Muzeum Teatralnego.
*Spacer pierwotnie miał odbyć się 22 października, ale został przełożony ze względu na pogodę. W razie niepogody zastrzegamy sobie możliwość zmiany terminu.
„Warszawskimi śladami Aleksandra Fredry” | Spacerownik Teatralny
29 października, godz. 11.00
autorka: Monika Pilch
start: godz. 11:00, pl. Krasińskich 2/4/6
czas trwania: 1,5h
gość specjalny: Olga Lipińska
partner: Muzeum Teatralne w Warszawie
Wstęp wolny (uczestnicy spaceru pokrywają jedynie koszt wstępu na wystawę w wysokości 5 zł od osoby)
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego jest Narodową Instytucją Kultury finansowaną ze środków budżetu Państwa.