EN

3.01.2022, 14:19 Wersja do druku

Warszawa. Życzenia prezydenta z okazji 85. urodzin Zygmunta Koniecznego

fot. Jakub Kaczmarczyk/PAP

Pana twórczość jest niezwykle ważnym wkładem w rozwój polskiej kultury, ale także źródłem głębokich osobistych przeżyć dla wszystkich, którzy się z nią zetknęli - napisał prezydent Andrzej Duda w życzeniach z okazji 85. urodzin Zygmunta Koniecznego.

"Z okazji Pana osiemdziesiątych piątych urodzin proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia oraz wyrazy najwyższego uznania dla Pana wspaniałego dorobku artystycznego, a także gorące podziękowania za lata pracy twórczej, których owocem są dzieła na trwałe wpisane w krajobraz polskiej piosenki, polskiego teatru i polskiego filmu" - napisał prezydent.

Ocenił, że "niezwykły muzyczny talent i wyjątkowa literacka wrażliwość" Konicznego sprawiły, że dzięki jego muzyce teksty najwybitniejszych polskich poetów i dramaturgów "nie tylko mogły wybrzmieć w formie piosenek czy spektakli, ale nabrały nowego wymiaru, zyskując dodatkową głębię i moc poruszania uczuć". "Współpracując z najwybitniejszymi polskimi artystami i reżyserami, stworzył Pan dzieła wyjątkowe i niezapomniane, z których wiele dotyka spraw ważnych dla naszej tożsamości. Pana wyjątkowy styl i wyrafinowanie sprawiły, że Pana utwory nie tylko przeszły do historii, ale też wyznaczały standardy i kształtowały muzyczne gusta nie tylko krakowskiej publiczności" - wskazał prezydent.

Podkreślił, że twórczość Koniecznego jest "niezwykle ważnym wkładem w rozwój polskiej kultury, ale także źródłem głębokich osobistych przeżyć dla wszystkich, którzy się z nią zetknęli". "W historii teatru zapisały się spektakle, do których napisał Pan muzykę. Są wśród nich największe arcydzieła światowej i polskiej dramaturgii, w tym pomniki naszej narodowej literatury takie jak +Dziady+ Adama Mickiewicza czy +Noc listopadowa+ Stanisława Wyspiańskiego. Niezapomniane piosenki śpiewane przez Ewę Demarczyk wciąż poruszają serca i umysły słuchaczy, a stworzona przez Pana muzyka do ponad stu filmów fabularnych, telewizyjnych i krótkometrażowych jest nie tylko ich muzyczną ilustracją, ale przykładem sztuki wydobywania głębi z żywego filmowego obrazu. Niezwykle poruszające są też Pana dzieła nawiązujące do twórczości Stanisława Wyspiańskiego czy ks. Jana Twardowskiego" - zwrócił uwagę prezydent.

Dziękując jubilatowi za "niezwykły talent i artystyczną wrażliwość" prezydent życzył mu "pogody ducha, dobrego zdrowia i wielu sił do dalszej pracy twórczej". "Niech świadomość tego, jak wiele pozytywnych uczuć towarzyszy słuchaniu Pańskich utworów, będzie dla Pana źródłem radości i poczucia wielkiej satysfakcji" - dodał.

Zygmunt Konieczny to kompozytor, twórca polskiej piosenki literackiej, autor muzyki teatralnej i filmowej. Urodził się 3 stycznia 1937 roku w Krakowie. W latach 1956–1962 studiował kompozycję u Stanisława Wiechowicza w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie.

Zadebiutował w 1959 w krakowskim kabarecie "Piwnica pod Baranami", z którym związany był do 1967. Skomponował wiele piosenek dla wykonawców "Piwnicy", zwłaszcza dla Ewy Demarczyk, z którą współpracował od 1962. W jej repertuarze znalazły się m.in. takie piosenki Koniecznego jak: "Karuzela z madonnami", "Tomaszów", "Grande Valse Brillante", "Groszki i róże". Od początku swojej drogi twórczej Konieczny współpracuje z teatrem. Zadebiutował w 1959 roku muzyką do sztuki "Widok z mostu" Arthura Millera w reżyserii Jerzego Golińskiego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Najmocniej (od 1963) związał się ze Starym Teatrem w Krakowie, dla którego napisał sporo ważnych partytur, z "Nocą listopadową" na czele.

Konieczny jest także twórcą muzyki do ponad stu filmów fabularnych, telewizyjnych i krótkometrażowych.

Źródło:

PAP