8 marca odbyło się posiedzenie trzyosobowej Komisji Kwalifikacyjnej oceniającej nadesłane zgłoszenia i kwalifikującej uczestników III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej.
Komisja w składzie: Paweł Zalejski – Przewodniczący oraz Robert Morawski i Hubert Rutkowski zakwalifikowała do Konkursu 21 pianistów oraz 31 zespołów.
Zainteresowanie konkursem rośnie z edycji na edycję. W tym roku zgłoszenia napłynęły z aż 14 krajów z 3 kontynentów. Zakwalifikowanych zostało 113 artystów z 10 krajów: muzycy z Polski, Japonii, USA, Korei Południowej, Ukrainy, Bułgarii, Białorusi, Niemiec, Hiszpanii i Szwajcarii.
Oto zakwalifikowani (w kolejności alfabetycznej):
Kategoria I – Pianiści:
1) Naoko Aburaki (Japonia)
2) Weronika Chodakowska (Polska)
3) Magi Garcías Frau (Hiszpania)
4) Julian Gast (Niemcy)
5) Weronika Górska-Mikosz (Polska)
6) Satoshi Iijima (Japonia)
7) Serafim Ivanow (Ukraina)
8) Kiryl Keduk (Polska)
9) Maciej Kiełpiński (Polska)
10) Krzysztof Kozłowski (Polska)
11) Linda Lee (Korea Południowa/USA)
12) Maryia Muryhina (Białoruś)
13) Diana Ostrolutska (Ukraina)
14) Danylo Saienko (Ukraina)
15) Mikołaj Seroka (Polska)
16) Julian Stanny (Polska)
17) Georgi Vasilev (Bułgaria)
18) Jan Wachowski (Polska)
19) Marcin Wieczorek (Polska)
20) Tomasz Zając (Polska)
21) Natalia Zaleska (Polska)
Kategoria II – Zespoły kameralne:
1) Airis String Quartet (Polska)
2) Aka Duo (Japonia)
3) Aleami Piano Duo (Polska)
4) Aries duo (Polska)
5) Diverso String Quartet (Polska)
6) Duet Sokołowski / Kluska (Polska)
7) Fono Piano Quartet (Polska)
8) Godzinski Piano Duo (Polska)
9) Górny/Dziewior Duo (Polska)
10) Karłowicz Quartet (Polska)
11) Kornowicz Drabiński Duo (Polska)
12) Lemański&Miarka Duo (Polska)
13) Magdalena Rzechowska / Marcel Groblewski (Polska)
14) Metropolis Piano Quartet (Polska)
15) Mikosz / Mariańczyk Piano Duo (Polska)
16) Mimesis Quartet (Polska)
17) Modulor Quartet (Szwajcaria)
18) Mystic Piano Trio (Polska)
19) Noema Piano Quartet (Polska)
20) Piano trio "La Cadenza" (Bułgaria)
21) Pietkiewicz Pietrzak Duo (Polska)
22) Ptak Pawłowski Duo (Polska)
23) Quintessence (Polska)
24) Reverie Piano Duo (Polska)
25) Sedina Reed Trio (Polska)
26) Sempre Piano Trio (Polska)
27) Shoven Quartet (Polska)
28) Silesian Wind Quintet (Polska)
29) Tri Sonance (Polska)
30) WtRiO (Polska)
31) Yamanishi & Dabrowski Duo (Niemcy)
Dyrektor przychylił się do rekomendacji Komisji, aby w kategorii II zakwalifikować do Konkursu 31 uczestników.
O ostatecznym udziale w konkursie decyduje wniesienie przez zakwalifikowanych uczestników opłaty wpisowej (w wysokości opisanej w Regulaminie Konkursu) w terminie do 28 marca 2023 roku.
„Program Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej jest unikalny. W odróżnieniu od większości konkursów, których na świecie są setki, nie można tu grać standardowego repertuaru. Jednocześnie nie ma też obowiązkowych utworów wirtuozowskich, które często eliminują wykonawców, którzy nie koncentrują się na osiągnięciu wyśrubowanych obecnie bardzo wysoko oczekiwań sprawności technicznej. Ten konkurs promuje wykonawców poszukujących własnego repertuaru i własnego podejścia do słuchacza. Właśnie atrakcyjność zaproponowanego repertuaru jest też ważnym elementem, który będzie oceniany przez jurorów na tym konkursie” - mówi Lech Dzierżanowski, p.o. dyrektor NIMiT
Dlatego bardzo cieszy wzrastająca z edycji na edycję międzynarodowość konkursu. Coraz więcej zgłoszeń pochodzi z zagranicy, w tym z krajów Dalekiego Wschodu. Jest to ważne bo MKMP ma nie tylko zachęcać polskich wykonawców do lepszego rozpoznawania różnorakich aspektów muzyki polskiej, ale także ma zachęcać do promowania polskiej muzyki za granicą” - dodaje dyrektor.
W kategorii „Pianiści”, obok utworów znanych kompozytorów, jak Ignacy Jan Paderewski czy Karol Szymanowski, muzycy wybrali kompozycje, które rzadko można usłyszeć na żywo: m.in. Marii Szymanowskiej, Karola Mikulego, Franciszka Lessla, Karola Rathausa, Henryka Pachulskiego, Józefa Nowakowskiego, Miłosza Magina, Józefa Elsnera, Antoniego Kątskiego, Karola Tausiga i Kazimierza Serockiego. Do przesłuchań finałowych kandydaci wybrali wszystkie 8 koncertów fortepianowych wskazanych w regulaminie. Najczęściej wybieranymi były koncerty fortepianowe Miłosza Magina, Aleksandra Tansmana i Józefa Wieniawskiego.
W kategorii „Zespoły kameralne” do konkursu zgłosiły się zespoły o obsadach od 2 do 5 osób – kwintety dęte, kwartety fortepianowe, kwartety smyczkowe, tria stroikowe, tria smyczkowe, tria fortepianowe, duety klarnet-fortepian, flet-fortepian, skrzypce-fortepian, altówka-fortepian oraz duet fortepianowy. Najwięcej zgłoszeń wpłynęło od duetów i kwartetów. Dużą popularnością cieszyły się utwory Mieczysława Wajnberga, Aleksandra Tansmana i Krzysztofa Pendereckiego. Uczestnicy wybierali także rzadko wykonywane pozycje m.in. Józefa Krogulskiego, Jana Baptysty Kleczyńskiego, Adama Walacińskiego, Władysławy Markiewiczówny, Grzegorza Fitelberga, Witolda Friemanna czy Andrzeja Cwojdzińskiego.
W programach przesłuchań nie zabraknie również utworów kompozytorów premiowanych regulaminowymi nagrodami specjalnymi – Antoniego Szałowskiego, Witolda Maliszewskiego, Raula Koczalskiego i Antoniego Stolpego.
III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji na stronie: www.konkursmuzykipolskiej.pl
Kontakt z Biurem Konkursu: [email protected], +48 785 360 000, +48 887 507 017