EN

30.10.2023, 08:37 Wersja do druku

Warszawa. Znamy laureatów 27. Festiwalu Korczak Dzisiaj

W minioną sobotę, 28 października, zakończył się 27. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ pod hasłem przewodnim „Rodzinność”.

fot. Sisi Cecylia

JURY DOROSŁYCH w składzie Paulina Dobosz (PL/CZE), Piotr Morawski (PL) i Karola Štěpánová (CZE) przyznało:

Grand Prix dla spektaklu „Głośniej się nie da?” w reż. Michała Buszewicza z Wrocławskiego Teatru Lalek za współpracę z publicznością i zaangażowanie jej do udziału w przedstawieniu, za podmiotowe traktowanie młodszej widowni, za dyskusję z utrwalonymi sposobami odbioru i wyzwalanie energii widowni. Jury docenia sprawność w utrzymaniu uwagi młodszej widowni oraz nienachalny humor zrozumiały dla dziecięcej i młodzieżowej publiczności.

Nagrodę im. Stefanii Wilczyńskiej spektaklowi „Pasztety do boju” w reż. Magdaleny Miklasz z Teatru Komedia za podjęcie tematu bliskiego nastolatkom, wykorzystanie nowoczesnych środków teatralnych, za energię i zaangażowanie, żywy kontakt z publicznością i uniknięcie dydaktyzmu i protekcjonalności. Jury zwraca uwagę na rolę Mirelli Burcewicz i jej energię sceniczną.

Wyróżnienie dla Mirelli Burcewicz za rolę w spektaklu „Pasztety do boju” za niezwykle energetyzującą grę i wiarygodną kreację złożonej postaci.

Wyróżnienie dla spektaklu „2030” w reż. Michała Buszewicza z TR Warszawa za efektowną teatralną formę osobistego doświadczenia uczestniczących w przedstawieniu nastolatków.

Wyróżnienie dla kolektywu Holobiont za spektakl „Mój ogon i ja” za sposób nawiązywania kontaktu z młodą publicznością, empatię i delikatność w budowaniu relacji.

JURY MŁODYCH w składzie:  Hania Gołoś, Ewa Kaszyńska, Łucja Lenart, Jan Napiontek, Ewa Winiarska i Tymon Voss przyznało:

Nagrodę Machulskich spektaklowi „InstynkTY” w reż. Alicji Morawskiej-Rubczak z Teatru Polskiego Tańca

Wyróżnienie przypadło spektaklowi „Włosy mamy” w reż. Tomasza Maśląkowskiego z Teatru Maska z Rzeszowa.

SZWECJA partnerem KORCZAK DZISIAJ w 2024

Tegoroczna edycja zakończyła się pierwszym polskim czytaniem sztuki „Kamień w brzuchu” szwedzkiej dramatopisarki Rebecci Örtman w reż. Klaudii Hartung-Wójciak, wystawą „Never violence” przygotowana przez Svenska Institutet oraz rozmową z autorką i reżyserką poprowadzona przez kuratorkę szwedzkich wydarzeń, Dominikę Górecką i dyrektorkę Festiwalu, Dorotę Kowalkowską. Wydarzenia były jednocześnie zapowiedzią międzynarodowego partnera edycji w 2024 roku.

Źródło:

Materiał nadesłany