EN

15.09.2022, 12:28 Wersja do druku

Warszawa. Zmarł scenarzysta i reżyser Wiesław Zięba

Zmarł scenarzysta, autor opracowań plastycznych i reżyser filmów rysunkowych – Wiesław Zięba – zakomunikowało w środę bielskie Studio Filmów Rysunkowych, z którym zmarły był związany przez wiele lat. Miał 75 lat.

fot. mat. Filmu Polskiego

„Dotarła do nas smutna informacja. 12 września zmarł wybitny scenarzysta, autor opracowań plastycznych i reżyser filmów rysunkowych – Wiesław Zięba. Spod jego ręki wychodziły znakomite produkcje Studia Filmów Rysunkowych, takie jak Pampalini łowca zwierzątReksio czy Bolek i Lolek. Człowiek wielu talentów, zaangażowany w popularyzację polskiego kina młodego widza” – podało bielskie Studio Filmów Rysunkowych.

Wiesław Zięba urodził się 4 maja 1947 r. w Przysiekach koło Jasła. Szkołę średnią ukończył w Bielsku-Białej. FilmPolski.pl w nocie biograficznej podał, że był grafikiem, satyrykiem, rysownikiem i reżyserem filmów animowanych. Debiutował w 1972 r. w tygodniku "Szpilki". W tym samym roku rozpoczął pracę w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

Od 1983 r. był związany ze Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie, gdzie reżyserował m.in. serial animowany „Tajemnice wiklinowej zatoki”.

Jego ostatnim dziełem reżyserskim był pierwszy odcinek serialu animowanego „Żubr Pompik”, który powstawał w latach 2016-2017.

Był uhonorowany medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Źródło:

PAP