EN

12.07.2021, 19:48 Wersja do druku

Warszawa. Zmarł aktor Tadeusz Wojtych

Tadeusz Wojtych i Zofia Czerwińska w spektaklu "Sprawa Romana K" z 1989 r. / fot. mat. Teatru Syrena

9 lipca zmarł aktor Tadeusz Wojtych. O śmierci artysty poinformował w poniedziałek w mediach społecznościowych Teatr Syrena w Warszawie. Tadeusz Wojtych miał 89 lat.

Wojtych był jednym z założycieli gdańskiego Studenckiego Teatru Bim-Bom, którym opiekował się Zbigniew Cybulski. Występował tam m.in. z Bogumiłem Kobielą.

Występował również w gdańskim Wybrzeżu, Teatrze Polskim w Poznaniu, a także Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu oraz Polskim we Wrocławiu.

W latach 1977-1991 aktor związany był z Teatrem Syrena w Warszawie, chociaż – jak dowiadujemy się z informacji opublikowanej przez Teatr Syrena – pierwszą propozycję przyjścia do tego teatru dostał już w 1956 r. Na deskach Syreny występował m.in. u boku Zofii Czerwińskiej.

„Był obdarzony dużą vis comicą. Często grał role drugoplanowe, a ich wagę podkreślał słowami +To dwór robi króla” – czytamy na Fb Teatru Syrena. „Można być złym komediantem albo dobrym. Czyli wygłupiać się dobrze albo źle. A dobrze wygłupiać się można, kiedy ma się taką wrodzoną iskrę komizmu” – mówił z kolei Tadeusz Wojtych w wywiadzie z okazji 75-lecia Teatru Syrena.

Wojtych wystąpił również m.in. w takich filmach jak „Quo vadis”, „Pianista” czy „Katyń”.

W 2009 r. został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Źródło:

PAP