EN

14.10.2024, 14:04 Wersja do druku

Warszawa. Zbliża się XVI Era Schaeffera – pełen humoru spór o fundamentalne pytanie: Czy awangarda ma jeszcze sens?

16. Festiwal Era Schaeffera „Trzeci nurt – czyli nowa propozycja w hybrydzie dwóch stylów: jazzu i klasyki” w reżyserii Łukasza Czuja odbędzie się w niedzielę, 27 października o godzinie 19.00 w hali Pin Up Studio przy Nowogrodzkiej 84/86.

fot. mat. organizatora

W tegorocznej edycji „Ery Schaeffera” zapraszamy widzów do udziału w multimedialnym happeningu, z udziałem wybitnych muzyków i aktorów, w którym zabrzmią utwory muzyczne Bogusława Schaeffera. Usłyszymy inspirowane jego twórczością improwizacje muzyczno-wokalne, łączące jazz z muzyką klasyczną. Autorem scenariusza i reżyserem 16. edycji festiwalu jest Łukasz Czuj - dyrektor artystyczny Teatru im. Horzycy w Toruniu, autor ponad 50 spektakli teatralnych, widowisk muzycznych, który ciekawością przygląda się na ile twórczość tego genialnego kompozytora i dramaturga może być inspirująca dla współczesnych artystów i zaskakująca dla widzów. 

„Bogusław Schaeffer - twórca totalny, łączący w swojej twórczości najróżniejsze dziedziny sztuki - jest dla mnie jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej awangardy lat 60-tych. Obok Tadeusza Kantora, Józefa Szajny czy Władysława Hasiora jego dzieła literackie i muzyczne stanowią olbrzymie źródło inspiracji. Schaeffer stawia wciąż aktualne pytania o rolę sztuki, o to kim jest współczesny artysta, na ile potrzebna nam jest awangarda. I co ona dziś oznacza, czy wciąż eksperymenty z dawnych lat oburzają, budzą ciekawość czy są już tylko wyblakłym echem dawnej sławy. Multimedialne widowisko Era Schaeffera jest dla mnie okazją do zmierzenia się z tymi pytaniami, ale też okazją do przypomnienia twórczości tego wybitnego artysty.” – wyjaśnia reżyser Łukasz Czuj. 

Wśród wykonawców znakomici muzycy: 

- Elbląska Orkiestra Kameralna prowadzona przez charyzmatycznego dyrygenta Sebastiana Perłowskiego, artystę który od lat łączy w swojej twórczości zarówno świat muzyki klasycznej, jak i jazzu, 

- Kwartet jazzowy w składzie Piotr Zaufal bas, Mateusz Adamczyk skrzypce, Krzysztof Nowakowski perkusja, Bartosz Kalicki piano, 

- Bernard Maseli - jeden z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce wibrafonistów, ale także kompozytor i aranżer, 

- Łukasz Poprawski, ceniony saksofonista, 

- Łukasz Długosz, wybitny flecista, 

- Wojciech Myrczek, improwizujący wokalista, 

- Andy Ninvalle – światowej klasy beatboxer od lat związany z Erą Schaeffera. 

Na scenie pojawią się również znakomici aktorzy i tancerze, którzy wzbogacą spektakl o dodatkowe formy wyrazu artystycznego:

- Izabela Baran

- Izabela Bukowska- Chądzyńska

- Witold Jurewicz 

- Paweł Zaufal

Wydarzenie patronatem honorowym objęli:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik

Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski

Projekt dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Wydarzenie współfinansuje m.st. Warszawa. Dofinansowanie pochodzi także ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Patroni medialni: Platforma Medialna Anywhere.pl, Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, AICT, e-teatr, TVP Kultura, PrestoPortal.pl, Dziennik Teatralny

Partnerzy wydarzenia: Legalna Kultura, ZAiKS, ROBYG, Doti, Pin Up Studio 

Produkcja: Fundacja Aurea Porta

„Era Schaeffera to projekt, który organizujemy nieprzerwanie od 16 lat, docierając z dziełami mistrza Schaeffera do publiczności w Polsce i za granicą. W tym roku zaprezentowaliśmy spektakl muzyczno-teatralny pt. „Schaefferowskie Deliberacje„ w Elblągu. Zorganizowaliśmy też warsztaty dla dzieci zatytułowane „Przestrzeń, symetria i figury” w Pałacu w Miechowicach w Bytomiu. Uczestnicy tego spotkania mieli okazję odkrywać geometrię w muzyce, sztuce i matematyce, inspirując się twórczością Bogusława Schaeffera”. – mówi Krystyna Gierłowska, dyrektor kreatywna Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta i dodaje: Wydarzenie główne festiwalu - multimedialne widowisko, łączące świat rzeczywisty z wirtualnym - realizujemy w przestrzeni postindustrialnej hali dawnej warszawskiej drukarni. Na bazie oryginalnych zapisów kompozycji Schaeffera i jego grafik powstaje animacyjna przestrzeń video opowieści, tworząc dodatkowy kontekst dla improwizacji aktorskich i przestrzeni muzycznej. Liczymy, że jak zawsze uda się nam zaskoczyć publiczność”. 

Bogusław Schaeffer (1929 – 2019) - jedna z najwybitniejszych osobowości polskiej sztuki współczesnej. Kompozytor, dramaturg, teoretyk muzyki, grafik, ale przede wszystkim jeden z najważniejszych przedstawicieli awangardy w polskiej sztuce współczesnej. Jest autorem 17 książek, ponad 400 kompozycji muzycznych. Jako pierwszy w Polsce podjął gatunek teatru instrumentalnego w utworze "TIS MW2" (1963) napisanym dla słynnego eksperymentalnego Zespołu MW2. W swojej twórczości łączył doświadczenie kompozytora muzyki współczesnej i dramaturga, tworzył utwory balansujące na granicy koncertu, spektaklu, performance’u. W tekstach pisanych dla teatru (autor 40 dramatów) wielokrotnie zadawał pytania o rolę artysty, dzieła sztuki, bawiąc się formą oraz podważając powagę i patos sztuki.

Więcej informacji na: FB Fundacji Aurea Porta 

***

Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA założona w 2001 roku z inicjatywy śp. aktora Marka Frąckowiaka w celu promocji polskiej sztuki współczesnej. Od lat skupia się na archiwizacji, digitalizacji i upowszechnianiu dorobku artystycznego Bogusława Schaeffera - genialnego polskiego współczesnego kompozytora, teoretyka muzyki, dramaturga, filozofa i grafika, m.in. poprzez organizację Festiwalu ERA SCHAEFFERA.  

Źródło:

Materiał nadesłany