EN
6.09.2022, 15:05 Wersja do druku

Warszawa. W sobotę premiera „Matyldy” w Teatrze Syrena

Pierwszą premierą Teatru Syrena w sezonie 2022/23 będzie „Matylda” – musicalowa inscenizacja słynnej powieści Roalda Dahla o tym samym tytule. Na scenie już od 10 września.

fot. mat. teatru

„Matylda” premierę na londyńskim West Endzie miała w 2011 roku, po dwóch latach trafiła na nowojorski Broadway. Przenosimy więc na scenę Syreny spektakl pokazywany z sukcesem w dwóch stolicach światowego musicalu. Autorem libretta jest Dennis Kelly, a muzykę oraz teksty piosenek napisał znany australijski komik i muzyk Tim Minchin.

- To premiera z kategorii „dużych”, mamy nadzieję, że będzie naszym okrętem flagowym przez najbliższe sezony – zapowiada Jacek Mikołajczyk, reżyser i tłumacz spektaklu oraz dyrektor artystyczny Syreny. – „Matylda” to jeden z najpiękniejszych musicali, jakie kiedykolwiek powstały. Ważny, aktualny, współczesny, a jego przesłanie można zawrzeć w sloganie „girl power”, a więc „dziewczyńska siła” - dodaje.

Musical opowiada o genialnej dziewczynce o niecodziennych zdolnościach, zaczytanej w książkach, której przyszło wychowywać się w rodzinie bezmyślnie zapatrzonej w ekran telewizora. Tytułowa bohaterka trafia do szkoły rządzonej przez antypatyczną dyrektorkę Agatę Łomot, byłą mistrzynię w rzucie młotem i personifikację wszystkiego, co w systemie edukacji jest najgorsze. Na szczęście na szkolnej drodze Matyldy pojawia się również nauczycielka Panna Miodek, która potrafi dostrzec wielki talent dziewczynki.

Przedstawienie jest pochwałą dziecięcych zdolności i niezależności, zachętą do walki o siebie w świecie, w którym dorośli i szkoła chcą formatować najmłodszych zgodnie z własnymi przekonaniami. To spektakl zgodny z duchem pisarstwa Roalda Dahla, dziś już klasyka literatury dla dzieci i młodzieży. Wykreowane przez niego światy zainspirowały mnóstwo świetnych, barwnych, specyficznych, czasem bardzo dziwnych filmów i spektakli. Bo i powieści Dahla są specyficzne - nie są cukierkowe, dużo w nich mroku, groteski i zła, by na końcu mogło zatryumfować dobro.

- W „Matyldzie” dzieciaki trzymają się razem, solidarnie bronią się przed tyranią dorosłych, a w finale występują przeciw nim. Niesamowita jest postać samej tytułowej bohaterki – wystarcza już sam fakt, że jest mądrą dziewczynką, samodzielnie podejmującą decyzję i walczącą o swój los - mówi Jacek Mikołajczyk. - Bo „Matylda” nie jest spektaklem tylko dla dzieci. Mogą go oglądać dzieci, właściwie w dowolnym wieku, ale jej przekaz jest kierowany również do dorosłych widzów.

Obsada syreniej wersji „Matyldy” została wyłoniona w castingach dla profesjonalnych i dziecięcych aktorów. Na scenie przy ul. Litewskiej 3 zobaczymy czołowe nazwiska polskiego musicalu, parę musicalowych debiutantek oraz kilkanaścioro utalentowanych wokalnie, ruchowo i aktorsko dzieci. Spektakl powstał w koprodukcji z Teatrem Kameralnym w Bydgoszczy, gdzie premiera – również w reżyserii Jacka Mikołajczyka - odbyła się w marcu tego roku.

Przez stronę www.teatrsyrena.pl można kupować bilety na warszawską „Matyldę”. Przedstawienie będzie realizowane na licencji Music Theatre International (MTI).

Obsada „Matyldy”

Matylda: Łucja Dobrogowska/Julia Kołodziejak/Emilia Lasak
Agata Łomot, dyrektorka szkoły: Damian Aleksander/Przemysław Glapiński
Panna Miodek, nauczycielka Matyldy: Edyta Krzemień/Magdalena Placek-Boryń
Pani Kornik, matka Matyldy: Agnieszka Rose/Katarzyna Walczak
Pan Kornik, ojciec Matyldy: Marek Grabiniok/Albert Osik
Pani Pomagała, bibliotekarka: Beatrycze Łukaszewska/Marta Walesiak-Łabędzka
Pozostałe role dorosłe: Paulina Mróz, Kornelia Raniszewska, Marta Skrzypczyńska, Anna Terpiłowska, Maciej Dybowski, Piotr Siejka, Michał Słomka, Wojciech Stolorz, Łukasz Szczepanik
Pozostałe role dziecięce: Michał Cabański, Liam Culbreth, Ada Folentarska, Filip Jakubiak, Martyna Kołodziejska, Bartosz Łućko, Zofia Marchalewicz, Agnieszka Marcinkiewicz, Marta Perzyna, Julia Siudej, Szymon Szczęsny, Julia Szydłowska, Michał Świerczyński, Mikołaj Wachowski, Zuzanna Wąsiewicz, Jan Wieczorek

Twórcy „Matyldy”

Libretto: Dennis Kelly
Muzyka i teksty piosenek: Tim Minchin
Reżyseria i tłumaczenie: Jacek Mikołajczyk
Kierownictwo muzyczne i przygotowanie wokalne: Tomasz Filipczak
Scenografia i reżyseria światła: Mariusz Napierała
Kostiumy: Tomasz Jacyków
Choreografia: Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka
Przygotowanie wokalne dzieci: Marcin Wortmann

Źródło:

Materiał nadesłany