EN

4.11.2022, 14:46 Wersja do druku

Warszawa. Zbliża się premiera „Ksiąg Jakubowych” w Teatrze Narodowym

Obraz wielokulturowej i wielonarodowościowej Rzeczypospolitej, pytania o naszych przodków, tożsamość i przyszłość. Michał Zadara inscenizuje „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk. Premiera 12 listopada na dużej scenie Teatru Narodowego.

fot. Maciej Landsberg, projekt: Elipsy; Archiwum Artystyczne Teatru Narodowego

„»Księgi Jakubowe« to najważniejsza polska powieść ostatnich pięciu, czy nawet dziesięciu lat. Stawia na serio pytania o naród oraz o to, czym jest narodowość” – mówi Michał Zadara. Pracując nad niezwykle gęstą prozą Olgi Tokarczuk, tworzy opowieść o wieku, w którym rozum krzyżuje się z przesądem, a duchowość z materią. Przedstawia na scenie losy pochodzącego z Podola mistyka Jakuba Lejbowicza Franka, a także losy jego wyznawców i wrogów. Zastanawia się nad wiarą, doświadczaniem wspólnoty, znaczeniem polskości. Niebo z krajobrazu XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej rozpościera się także nad rzeczywistością dzisiejszą – ze wszystkimi jej zagrożeniami i wspólną nadzieją na lepszy projekt świata.

„Narodowość, religia, kostium – to są tematy naszej opowieści. My, współcześni Polacy, jesteśmy spadkobiercami bardzo różnych tradycji, narodowości, praktyk” – podkreśla reżyser. – Naszymi przodkami są nie tylko Zagłoba i Marysieńka, ale też Jakub Frank i Maria Szymanowska”.

Adaptację powieści przygotowali Barbara Wysocka wspólnie z Michałem Zadarą. Przedstawienie reżyseruje Michał Zadara, który jest także odpowiedzialny za światło i projekcje wideo. Autorem scenografii jest Robert Rumas, kostiumy przygotowuje Julia Kornacka, a muzykę Justyna Skoczek i Michał Zadara.

W ponad dwudziestoosobowej obsadzie na scenie zobaczymy: Bartłomieja Bobrowskiego, Annę Grycewicz, Oskara Hamerskiego, Kingę Ilgner, Mirosława Konarowskiego, Waldemara Kownackiego, Piotra Kramera, Joannę Kwiatkowską-Zduń, Annę Lobedan, Kacpra Matulę, Kamila Mrożka, Jerzego Radziwiłowicza, Henryka Simona, Paulinę Szostak, Pawła Tołwińskiego, Magdalenę Warzechę, Martę Wągrocką, Barbarę Wysocką oraz dzieci – Maję Amsterdamską, Felicję Nizińską i Antoniego Bluszcza. Muzykę na żywo wykonuje Justyna Skoczek.

Kolejne zaplanowane przedstawienia:
13, 15, 16 listopada, godz. 19.00
11, 13 grudnia, godz. 19.00
7 stycznia, godz. 19.00
8 stycznia, godz. 16.00

Źródło:

Materiał nadesłany