EN

24.11.2020, 09:42 Wersja do druku

Warszawa. Zbliża się czwarty sezon Performing Europe

Fundacja Ciało/Umysł zaprasza na IV sezon PERFORMING EUROPE 2020. PE2020 to czteroletni kompleksowy projekt, wspierający produkcje, międzynarodową współpracę artystów i prezentacje ich prac, realizowany przez Fundację C/U wraz z 11 europejskimi partnerami sieci apap (advancing performing arts project).

mat. organizatora

Jego celem jest zwiększenie dostępu do tańca i sztuk performatywnych ze szczególnym uwzględnieniem nowych odbiorców. Poprzez połączenie produkcji artystycznej, rozwoju widowni i zoptymalizowanej komunikacji, Performing Europe 2020 osiąga maksymalny poziom synergii. Teatr staje się głównym miejscem spotkań i wymiany, dzięki wprowadzeniu nowych modeli prezentacji i projektów skupiających się na sztuce. 

IV, ostatni, sezon PE opowiada o tożsamości europejskiej przez pryzmat polskich artystów. W programie wideochoreografia Ramony Nagabczyńskiej i Pawła Sakowicza, w której artyści eksplorują stan dezorientacji i rozpadu tożsamości, wideoperformans Karola Tymińskiego o tym, co jest istotne i co „umaterialnia” ciało człowieka i jego otoczenie oraz interaktywna instalacja dźwiękowa Wojtka Blecharza, poszerzająca przestrzeń w domach widzów za pomocą mediów elektronicznych. Uzupełnieniem programu są projekty towarzyszące: sesje gry performatywnej oraz spotkania z artystami.

Nagabczyńska, Tymiński i Blecharz są artystami europejskiej sieci apap, którzy wraz z 35 wybranymi artystami z Europy i krajów arabskich, w latach 2016-2020 byli częścią projektu Performing Europe. Przy wsparciu 11 partnerów rozwijali i produkowali swoje prace, prezentowali spektakle, uczestniczyli warsztatach i dzielili się swoim know how. 

Wszystkie prace IV edycji to premiery wyprodukowane w ramach Performing Europe.

W Warszawie żegnamy się z PE w bardzo szczególnym roku, gdy potrzeba wymiany, bycia ze sobą i wspólnoty jest wyjątkowo silna, a jednocześnie bardzo trudna do zrealizowania. Każdy projekt oparty na bezpośredniej interakcji to dziś podwójne wyzwanie, trzeba się rozpychać w czasoprzestrzeni, poszerzać granice wyobraźni, otwierać na nowe możliwości i nowe media, by zrealizować zadania. Ale od czego jest kreatywność! 

IV sezon PE odbędzie się w całości na e-Scenie C/U, czyli w sieci i potrwa od 27 do 29 listopada. 

Bilety i spektakle dostępne przez platformę eWejściówki w cenach do wyboru wg uznania od 0 do 20 zł.

Wszystkie wydarzenia – także te bezpłatne - są biletowane. 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

RAMONA NAGABCZYŃSKA/PAWEŁ SAKOWICZ „Unknowing”, 60 min, PREMIERA

wideochoreografia + rozmowa Anny Sańczuk z artystami

PREMIERA 27 listopada, godz. 19.00

Materiał i bilety dostępne przez platformę eWejściówki.pl do 29 listopada do północy w cenach wg uznania: 5, 10, 20 zł

Skonfundowani, w niewiadomej przestrzeni, nie wiedząc kim są… Taki stan eksplorują artyści, bo jak mówią: Wychodzić na scenę i wiedzieć, co ma się robić, to wielki komfort, ale nie żyjemy w komfortowych czasach. Żyjemy we śnie, w którym znajdujemy się na scenie bez majtek i bez podstawowej znajomości choreografii. Nie wiemy kim jesteśmy, bo znajdujemy się w dziwnym stanie między widzeniem a doświadczaniem. Założeniem projektu jest praca ze stanem dezorientacji i rozpadu tożsamości.

KAROL TYMIŃSKI, „What Matters”, 50 min, PREMIERA

wideoperformans + rozmowa Anny Sańczuk z artystą

PREMIERA 27 listopada, godz. 21.00

Materiał i bilety dostępne przez platformę eWejściówki.pl do 29 listopada do północy w cenach wg uznania: 5, 10, 20 zł

"What Matters" w kontekście artystycznej pracy Karola Tymińskiego powinno być odczytywane w dwojaki sposób: jako Co jest istotne, ale też jako Co „umaterialnia”. Artysta zaprasza do obserwacji swoich badań, w których skupia się na tworzeniu języka, mającego na celu wydobycie materialnego aspektu ciała człowieka i jego otoczenia. Byty, przy użyciu choreografii i tekstu, mają być spostrzegane nie poprzez swoją finalną formę, lecz jako budulec czy wciąż przeobrażająca się, wchodząca w reakcje substancja. Praca wideo jest wglądem w proces twórczych poszukiwań Tymińskiego.

mat. organizatora

WOJTEK BLECHARZ „Intermedia”, 60 min, PREMIERA

instalacja dźwiękowa + rozmowa z artystą

PREMIERA 28 listopada, godz. 20.00 + 29 listopada godz.17.00

BILETY i wydarzenia dostępne przez platformę eWejściówki.pl w cenach wg uznania: 5, 10, 20 zł

Artysta zaprasza widzów do stworzenia instalacji dźwiękowych we własnych domach. Wystarczy mieć pod ręką minimum dwa media elektroniczne z dostępem do Internetu takie jak – laptop, tablet czy telefon. Im więcej urządzeń elektronicznych, tym lepiej, dlatego warto spotkać się w większym gronie i uczestniczyć we wspólnym „domowym muzykowaniu”. Źródła dźwięku o różnym charakterze – od tonów pulsujących, po rozciągnięte w czasie glissanda – rozlokowane w różnych miejscach domu mogą sprawić, że nasza ograniczona przestrzeń życiowa „rozszerzy się”, nabierze innego wymiaru. Świetne doświadczenie dla osób w każdym wieku.

„GRA W PERFORMERA”, 60 min

gra performatywna 16+, maksymalna liczba uczestników: 6 osób

prowadzenie: Tomasz Ciesielski

Sesje:

27 listopada, 20.00 + 22.00

28 listopada, 14.00 + 17.00 + 22:00

29 listopada, 14.00

BILETY i wydarzenia dostępne przez platformę eWejściówki.pl w cenach wg uznania: 0, 5, 10 zł

Nowa odsłona karcianej gry performatywnej, rozwijanej co roku podczas PE w ramach interdyscyplinarnej instalacji edukacyjnej KIOSK w RUCHU. Jej istotą jest interakcja, refleksja, mierzenie się z wyzwaniami i poszerzanie rozumienia sztuki tańca. To także wspaniałe odreagowanie, skupienie myśli na głębszym odczuwaniu rzeczywistości. Podczas PE będzie można zagrać w nią on-line pod okiem profesjonalnego moderatora. Jako zwieńczenie czteroletniego projektu C/U wyprodukuje specjalną edycję gry i wypuści ją w świat – tak, by można było grać w nią samodzielnie.

___

Kuratorka: Edyta Kozak

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Projekt realizowany przez Fundację Ciało/Umysł w ramach projektu PERFORMING EUROPE 2020. 

Projekt współfinansowany przez program Unii Europejskiej Kreatywna Europa – apap (Advancing Performing Arts Project) oraz Urząd Miasta St. Warszawy

Patroni medialni: TVP Kultura, Miesięcznik Teatr, Didaskalia, NN6T, Magazyn Taniec, taniecPOLSKA.pl, e-teatr.pl, teatrdlawszystkich.eu

Więcej informacji o wydarzeniach na cialoumysl.pl

UWAGA! Ze względów technicznych program PE może ulec modyfikacji, o czym będziemy informować na bieżąco.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne