EN

11.04.2023, 13:17 Wersja do druku

Warszawa. Zbliża się 1. Festiwal Teatralny Wolność w Muzeum Powstania Warszawskiego

Festiwal Teatralny Wolność to ogólnopolski konkurs najlepszych spektakli tworzonych przez uczniów szkół ponadpodstawowych. Tematem jest walka o wolność w kontekstach zarówno historycznych jak i współczesnych.

fot. mat. Muzeum Powstania Warszawskiego

Podczas festiwalu, który odbędzie się 18 i 19 kwietnia w Muzeum Powstania Warszawskiego, zaprezentujemy 5 spektakli. Są to finałowe przedstawienia wybrane spośród 22 zgłoszonych do udziału w konkursie na najlepszy spektakl o wolności.

Kwietniowe wydarzenie w muzeum to nie tylko prezentacja wyróżniających się przedstawień i promocja wartościowych postaw. To bardzo demokratyczne forum, gdzie młodzi ludzie mogą zaprezentować własne spojrzenie na wolność. Wybrane tytuły są zróżnicowane tematycznie i formalnie. Podczas festiwalu zobaczymy przedstawienia oparte na znanych tekstach kultury oraz autorskich scenariuszach tworzonych przez młodzież w ramach teatralnych zajęć. Są wśród nich monodram oraz wieloobsadowy spektakl z rozbudowaną warstwą inscenizacyjną. Będą dramatyczne wojenne opowieści, ale pokażemy też jeden spektakl komediowy.

Pierwszy, otwierający festiwal, spektakl to „Pociągi pod specjalnym nadzorem”, przygotowany w Inowłodzu. Jest to sceniczna adaptacja tekstu Bohumila Hrabala. Poważne i dojrzałe przedstawienie, w którym młody aktor mierzy się nie tylko z wojennym tematem, ale również z niezwykle wymagającą formą monodramu.

Z kolei bohaterką spektaklu „Nasza rzecz” z Bolesławca jest Polska. Przedstawienie nie jest jednak laurką dla ojczyzny, a krytyczną refleksją na temat naszego patriotyzmu, w której teksty Mickiewicza i Różewicza przeplatają się z osobistymi i odważnymi listami aktorów pisanymi do Polski.

Kolejny spektakl - „Przeżyto” - powstał na pograniczu i opiera się wyłącznie na tekstach napisanych przez młodzież polską, ukraińską i białoruską. Sceniczna historia z Białegostoku to zapis osobistych doświadczeń związanych z wojną, uchodźstwem oraz migracją, w którym na szczęście nie brakuje nadziei na lepszą przyszłość.

Następny wyróżniony spektakl to „Rozdroża” z Zabrza. Spektakl inspirowany powieścią Sabiny Waszut to wzruszająca opowieść, w której niemiecka dziewczyna i syn śląskiego powstańca zakochują się w sobie na przekór rodzicom. To też historia, w którą z impetem wkracza wojna, rozdzielając zakochanych.

Mocnym, komediowym akcentem festiwalu będzie „Męczeństwo Piotra Oheya” Sławomira Mrożka. Wspaniała, absurdalna historia z tygrysem w roli głównej to opowieść o mrocznych czasach PRL-u, ale też niezwykle wdzięczny materiał do zabawy w teatr, co spektakularnie udowadniają aktorzy z Rawicza.

Festiwalowe spektakle oceni profesjonalne jury, w którym zasiądą: Danuta Stenka - aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, Dorota Kowalkowska - pedagożka teatru, dramaturżka i dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ oraz Łukasz Maciejewski - krytyk teatralny i filmowy. Zwycięski spektakl otrzyma nagrodę finansową w wysokości 5000 zł oraz nagrody rzeczowe dla twórców przedstawienia. Wstęp na festiwalowe spektakle będzie wolny.

Zespoły zaproszone do udziału w festiwalu nie tylko zaprezentują swoje spektakle na profesjonalnej scenie, ale również wezmą udział w warsztatach, podczas których będą rozwijać swoje umiejętności z zakresu: kreowania postaci i interpretacji tekstu, dykcji i impostacji głosu oraz świadomości i pracy z ciałem. Zajęcia poprowadzą: Justyna Sobczyk - reżyserka, pedagożka teatru oraz twórczyni Teatru 21, Bartosz Porczyk - aktor teatralny i filmowy oraz Leszek Bzdyl - tancerz i choreograf.

Program festiwalu:

18 kwietnia:

godz. 19.00: Pociągi pod specjalnym nadzorem / Nieformalna grupa teatralna „Teatr na Zamku” przy Gminnym Centrum Kultury w Inowłodzu

godz. 20.00: Przeżyto / Fundacja POLZA w Białymstoku

godz. 21.00: Nasza rzecz / Młodzieżowy Dom Kultury - Pracownia Teatralna FormaT - Teatr „Z jednej gliny” w Bolesławcu

19 kwietnia:

godz. 19.00: Męczeństwo Piotra Oheya / Dom Kultury w Rawiczu

godz. 20.30: Rozdroża / Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 3 w Zabrzu

Wszystkie spektakle będą prezentowane w Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego. Bezpłatne bilety można pobrać poprzez stronę internetową muzeum: https://bilety.1944.pl/

Źródło:

Materiał nadesłany