EN
3.03.2022, 11:08 Wersja do druku

Warszawa. Zbiórka pieniędzy na pomoc Ukrainie podczas Koncertu Urodzinowego Sinfonii Varsovii

Podczas poniedziałkowego Koncertu Urodzinowego Sinfonii Varsovii "Solidarni z Ukrainą" zbierane będą fundusze na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Zmieniono również program koncertu. III Koncert fortepianowy Rachmaninowa zostanie zastąpiony II Koncertem fortepianowym f-moll Chopina.

fot. mat. teatru

Martín Garcia García, zdobywca III miejsca na ostatnim Konkursie Chopinowskim wystąpi z orkiestrą Sinfonią Varsovią z okazji jej 38. urodzin. Artystów poprowadzi dyrygent Aleksandar Marković, który od września zostanie pierwszym gościnnym dyrygentem Sinfonii Varsovii.

Koncert odbędzie się 7 marca w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Sinfonia Varsovia swój najbliższy Koncert Urodzinowy dedykuje Ukrainie. Podczas wieczoru zbierane będą fundusze na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Zbiórka jest koordynowana przez Polską Akcję Humanitarną.

"Trudno jest świętować w obliczu tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Nie możemy jednak popadać w bezczynność. Szczególnie dziś powinniśmy się jednoczyć, pamiętając o wspólnych wartościach. Musimy poprzez muzykę nieść przesłanie pokoju i wolności" – mówi dyrektor Sinfonii Varsovii, Janusz Marynowski.

Organizatorzy zdecydowali się dokonać zmiany programu. III Koncert fortepianowy Siergieja Rachmaninowa zostanie zastąpiony II Koncertem fortepianowym f-moll op. 21 Fryderyka Chopina.

Orkiestra wykona również IV Symfonię d-moll Roberta Schumanna i Chaconne z "Polskiego Requiem" Krzysztofa Pendereckiego - zmarłego przed dwoma laty wybitnego kompozytora i dyrygenta, dyrektora muzycznego i artystycznego Sinfonii Varsovii przez ponad połowę jej dotychczasowego istnienia.

"Wszyscy jesteśmy pod ogromnym wrażeniem siły i bohaterstwa Ukraińców i Ukrainek broniących niepodległości swojego kraju. Możecie być pewni naszego wsparcia w tym trudnym czasie” – napisał Janusz Marynowski w liście do Ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczyci. W informacji przesłanej PAP zwrócił uwagę, że "koncert Urodzinowy orkiestry to jedno z najważniejszych wydarzeń jej kalendarza koncertowego i zawsze gromadzi liczną publiczność. "Dlatego postanowiliśmy podczas wieczoru zbierać fundusze na pomoc humanitarną dla Ukrainy koordynowaną przez Polską Akcję Humanitarną" – dodał dyrektor.

Organizatorzy koncertu zwrócili uwagę, że "najbliższe urodziny Sinfonii Varsovii są o tyle szczególne, że przypada w tym roku jubileusz jej poprzedniczki – Polskiej Orkiestry Kameralnej". "Rozpoczęła ona swoją działalność dokładnie pół wieku temu, w 1972 roku. Już w pierwszych latach swojego istnienia zespół ten pod kierownictwem charyzmatycznego Jerzego Maksymiuka osiągnął międzynarodową renomę, owocującą licznymi nagraniami oraz koncertami na polskich i zagranicznych estradach ze światowej klasy solistami. Gdy w 1984 roku na zaproszenie Franciszka Wybrańczyka i Waldemara Dąbrowskiego przyjechał Yehudi Menuhin, by poprowadzić Polską Orkiestrę Kameralną, konieczne okazało się poszerzenie jej kameralnego składu na potrzeby repertuaru symfonicznego. Tak zrodziła się Sinfonia Varsovia. Sukcesy pierwszych koncertowych tournée nowego zespołu przesądziły o kontynuowaniu jej działalności na stałe" - podano.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne