EN

13.01.2021, 14:54 Wersja do druku

Warszawa. ZASP otrzyma nowy sztandar nawiązujący do oryginalnego z 1918 r.

Po 102 latach ZASP otrzyma nowy sztandar. Jedna ze stron płatu będzie wierną kopią oryginalnego sztandaru stowarzyszenia z 1918 r., a druga strona będzie niespodzianką - poinformowano na Facebooku Związku Artystów Scen Polskich (ZASP).

fot. ZASP

Jak wyjaśniono we wpisie na Fb, "ten historyczny sztandar jest już zabytkiem zdeponowanym w Muzeum Teatralnym w Warszawie".

"Pani Anna, która teraz ręcznie go haftuje jest laureatką wielu prestiżowych nagród w tym, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na co dzień szyje i dokonuje renowacji zabytkowych strojów zespołów - Mazowsza i Śląska" - napisano.

Zapowiedziano, że "sztandar będzie gotowy na najbliższy Walny Zjazd, gdzie zostanie uroczyście zaprezentowany".

ZASP (obecnie Związek Artystów Scen Polskich ZASP-Stowarzyszenie) powstał 21 grudnia 1918 r. jako organizacja jednocząca aktorów z trzech zaborów. Jej pierwszym prezesem na lata 1919-20 wybrano Józefa Śliwickiego, a w opracowaniu statutu organizacji brali udział m.in. Stefan Jaracz, Juliusz Osterwa i Aleksander Zelwerowicz. W 1928 r. ze składek członków związku wybudowano Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.

W czasie II wojny światowej ZASP stał się organizacją konspiracyjną. W 1940 r. wydał zakaz udziału aktorów w imprezach artystycznych organizowanych przez Niemców.

W 1950 r. ZASP został rozwiązany, a w jego miejsce powołano Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru i Filmu (SPATiF). W 1952 r. zmieniono nazwę związku na SPATiF-ZASP. W 1981 r. przywrócono przedwojenną nazwę. 1 grudnia 1982 r. ZASP został przez władze rozwiązany, a w jego miejsce 19 grudnia 1983 r. ukonstytuował się "nowy" ZASP, do którego wstąpiło ok. 20 proc. członków rozwiązanego związku. W 1989 r. doszło do zjednoczenia związku.

Obecnie prezesem stowarzyszenia jest aktor teatralny i telewizyjny Krzysztof Szuster wybrany przez Zarząd Główny ZASP-u 25 lutego 2020 r.

Źródło:

PAP