EN

2.06.2023, 09:57 Wersja do druku

Warszawa. Zakończenie sezonu w Centrum Sztuki Włączającej. Pokaż język w Teatrze 21

Czerwiec w Centrum Sztuki Włączającej to miesiąc bliskich spotkań i wyjątkowych doświadczeń.

fot. mat. teatru

W ramach programu POKAŻ JĘZYK pokażemy prapremierowe "Cukry", zaprezentujemy również "To nie ja skradłem show" - performans Daniela Kotowskiego oraz "Nie jestem rośliną. Strumień świadomości" - solo performatywne Aleksandry Skotarek. Każde z tych wydarzeń zaprasza widzów i widzki do estetycznej podróży, która poszerza wyobraźnię, każde stwarza również przestrzeń do wybrzmienia alternatywnych języków i narracji, które rozwijają komunikacyjną wrażliwość o nowe tony i obrazy.

W dniach 15-18 czerwca o 19.00 w siedzibie CSzW / Teatr 21 odbędą się prapremierowe pokazy "Cukrów" na podstawie prozy laureatki Nagrody Conrada i Gdyńskiej Nagrody Literackiej Doroty Kotas w adaptacji Pameli Leończyk i Heleny Urbańskiej. Artystki wykorzystują w "Cukrach" literaturę jako medium pozwalające wyrazić wciąż nowe doświadczenie neuronietypowości, wzbogacone o głos aktorki, która podczas prób do spektaklu została zdiagnozowana pod kątem ADHD.

Spektakl jest próbą zmierzenia się z tematem neuroróżnorodności w kontekście skomplikowanych relacji rodzinnych. Jest to opowieść o próbie budowania swojej życiowej przestrzeni na własnych zasadach i w zgodzie z potrzebami, przy jednoczesnym podejmowaniu polemiki ze społecznymi przekonaniami na temat spektrum autyzmu oraz ADHD.

"Cukry" są kolejną odsłoną projektu POKAŻ JĘZYK rozwijanego przez CSzW i kontynuacją poszukiwania nowych form komunikacji podejmowanego już w "Nie jestem rośliną. Strumieniu świadomości" Aleksandry Skotarek czy w "To nie ja skradłem show" Daniela Kotowskiego, w których artyści nie tylko poszerzają estetyczne wyobrażenia o sposobach porozumiewania się, ale też wytwarzają swoimi działaniami nowe komunikacyjne mikroświaty.

W najbliższy weekend, w piątek i sobotę 2-3 czerwca o 19.00, zapraszamy do naszej siedziby na "Nie jestem rośliną. Strumień świadomości" w reżyserii Justyny Wilegus. To podróż między gatunkami, w której przewodniczką będzie wieloletnia katorka Teatru 21. Artystka nawiązuje do prozy jednej z najwybitniejszych pisarek XX wieku Virginii Woolf i czyta jej poetyckie manifesty przez własną wrażliwość i swoją osobistą biografię. Przywołuje słowa, które po jej przyjściu na świat powiedział na jej widok jeden z najsłynniejszych polskich genetyków i jako dorosła kobieta i konfrontuje się z jego medycznym autorytetem.

W niedzielę, 11 czerwca o 18.30 i o 20.00 po raz ostatni na dawnym wybiegu niedźwiedzi brunatnych w praskim zoo odbędzie się performans Daniela Kotowskiego "To nie ja skradłem show". W swoim performansie Daniel Kotowski bada wpływ kontekstu miejsca, w którym odbywa się widowisko oraz to, jaki udział w kreowaniu innego odgrywa popęd wzrokowy oraz strach przed coraz bardziej wątpliwymi kryteriami definiowania tego, co wyznacza dziś istotę człowieczeństwa. Kotowski, jeden z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce artystów reprezentujacych kulturę Głuchych, swoim odważnym show konfrontuje publiczność z obrazami, w których kultura internetowych memów i gifów zamyka ciała używajace jezyka migowego. Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Złota wyspa”, którego kuratorem jest Paweł Althamer, a partnerami Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Pragi oraz Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie.

W piątek 9 czerwca o 19.00 zagramy "Libido romantico" w reżyserii Justyny Wielgus w ramach 6. Międzynarodowego Festiwalu OPEN THE DOOR w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Festiwal powstał z chęci promowania sztuki oddającej głos ludziom o rozmaitych, często nie mających reprezentacji doświadczeniach. Wydarzenie odbywa się w dniach 3-11 czerwca.

Zapraszamy także na wydarzenia cykliczne organizowane przez Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21!

W czerwcowe soboty 3, 17 oraz 24 czerwca o 11.00 zapraszamy na Złotą Wyspę na zajęcia z jogi, medytacji i oddychania, które poprowadzą Cecylia Sobolewska oraz Martyna Peszko. Instruktorki zapraszają na zajęcia, w trakcie których można nauczyć się prostych praktyk pracy nad sobą na poziomie fizycznym i mentalnym oraz ćwiczeń, które mogą poprawić jakość życia. Potrzebne będą tylko wygodne ubrania, ulubiona poduszka, a także chęci spotkania się z innymi i poznawania siebie. Z kolei w sobotę, 24 czerwca o 13.00 w CSzW zapraszamy młodzież w wieku okołolicealnym (14-22 lata) do udziału w spotkaniach organizowanych przez Queerowe Kółko Szydełkowania.

We wtorki 6 i 20 czerwca oraz w czwartki 1 i 22 czerwca, zawsze o 16.00 w CSzW, zachęcamy do udziału w zajęciach prowadzonych przez Ulę Wojtkowiak! We wtorki odbywają się warsztaty tańca, wykorzystujące technikę tanga oraz improwizacji kontaktowej, skierowane do wszystkich bez względu na sposób poruszania się czy wiek, a w czwartki Gyrokinesis® – łagodna aktywacja. To propozycja treningu dostosowanego do potrzeb osób z różnymi problemami przemieszczania się, zarówno o alternatywnej motoryce intelektualnej, ruchowej jak i osób potrzebujących spowolnienia, szczególnie łagodnego podejścia do fizycznych wyzwań.

Z okazji zakończenia sezonu zachęcamy do wspólnego, radosnego świętowania! W piątek 23 czerwca aktorka Teatru 21 Maja Kowalczyk w duecie z kompozytorką Zoi Michailovą dadzą koncert inspirowany rytmem oddechu i żywiołem powietrza. A 24 czerwca o 19.00 w Centrum Sztuki Włączającej imprezę będzie rozkręcał DJ Lukas - człowiek wielu talentów, chodząca encyklopedia muzyki rozrywkowej. Jego persona sceniczna to połączenie charyzmy i uroku osobistego, które zdobędzie każde serce. Choć zamykamy sezon teatralny w Warszawie, to nie koniec naszej pracy artystycznej - na początku lipca ruszamy w objazd ze spektaklem "Jak przestałem być idealny" w reż. Justyny Lipko-Koniecznej, Justyny Sobczyk i Justyny Wielgus!

Jesteśmy wdzięczni, że byliście i byłyście z nami przez cały rok, i już od września zapraszamy do Centrum Sztuki Włączającej na nowe jakości doświadczeń teatralnych. Tych z Was, którzy i które chcieliby wesprzeć naszą działalność i współtworzyć to inkluzywne miejsce na kulturalnej mapie Warszawy, zapraszamy na nasze nowo otwarte konto na portalu Patronite. Dziękujemy!

Program Teatr 21 / Centrum Sztuki Włączającej jest współfinansowany przez m.st. Warszawę.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne