EN

5.06.2021, 09:58 Wersja do druku

Warszawa. Za tydzień premiera musicalu „Bitwa o tron”

10 czerwca w Teatrze Syrena odbędzie się premiera spektaklu „Bitwa o tron. Musicalowy talent show” o polskich królach elekcyjnych. Zapraszamy na konferencję prasową w dniu premiery o godz. 13.

fot. Michał Heller

Spektakl jest utrzymany w konwencji telewizyjnych programów z gatunku talent show. Tym razem o uznanie widowni zabiega ośmiu polskich królów - każdy z przebojową piosenką. Są one inspirowane muzyką krajów, z których pochodzili władcy: w estetyce Abby śpiewa wywodzący się ze szwedzkich Wazów Zygmunt III, pochodzący z Saksonii August Mocny łączy metalowe brzmienia bliskie zespołowi Rammstein z mozartowską arią itd. Prowadzącymi show są postaci ks. Piotra Skargi i o. Augustyna Kordeckiego – to nawiązanie do epoki, w której przedstawiciele duchowieństwa byli głównymi komentatorami życia publicznego. Ale historia Polski to nie tylko mężczyźni i toczone przez nich bitwy, o czym przypomną jurorki show – matki, siostry, żony i kochanki polskich władców. I to one upomną się o miejsce kobiet w polskiej historii. 

„Bitwa o tron” to autorski musical Syreny – za libretto i reżyserię odpowiada Jacek Mikołajczyk, zastępca dyrektorki teatru ds. artystycznych, z kolei kompozytorem jest Tomasz Filipczak – kierownik muzyczny naszej sceny. W obsadzie znalazł się cały zespół teatru oraz aktorzy występujący już w naszych musicalach.

- Zaczęło się od mojej fascynacji dynastią Wazów. Potem w głowie pojawił się pomysł innego spojrzenia na królów: odkurzenia ich, pokazania, że to pełnokrwiste postaci, często kontrowersyjne, zaskakujące i – czego już nie pamiętamy ze szkoły – bardzo ciekawe! – opowiada Jacek Mikołajczyk. - Temat królów elekcyjnych skojarzył mi się z konwencją talent show. W końcu elekcja to wybory, a więc widowisko, pojedynek, walka o głosy, słowem - wielkie przedstawienie.

Światowy musical od kilku lat intensywnie przygląda się historii, inscenizuje ją i popularyzuje. Najbardziej znane spektakle tego gatunku to utrzymany w estetyce rapu „Hamilton” o jednym z Ojców-Założycieli USA oraz brytyjskie „Six”, w którym sześć żon króla Henryka VIII sportretowano jako członkinie girls bandu. 

Zapraszamy do Teatru Syrena (ul. Litewska 3) na poprzedzającą premierę konferencję prasową, która odbędzie się 10 czerwca o godz. 13. Podczas konferencji zaprezentujemy Państwu wybrane sceny i piosenki ze spektaklu, które będzie można zarejestrować, będzie to również okazja, by porozmawiać z reżyserem, kompozytorem oraz aktorami. Prosimy o potwierdzenie przybycia. 

Wybranych piosenek z „Bitwy o tron” można posłuchać na platformie SoundCloud.

Źródło:

Materiał nadesłany