EN

15.06.2023, 13:43 Wersja do druku

Warszawa. Za miesiąc „Ślub” w Teatrze Druga Strefa

Komedianci, polska grupa teatralna w Paryżu działająca przy stowarzyszeniu APGEF (Association des Polonais des Grandes Ecoles Françaises) zaprasza na swój najnowszy spektakl „Ślub” na podstawie sztuki Witolda Gombrowicza. Pokaz odbędzie się 15 lipca o godz. 19.00 w Teatrze Druga Strefa.

fot. Jose Luis Urteaga

Intryga „Ślubu” zbudowana jest wokół postaci Henryka, polskiego żołnierza walczącego na froncie w północnej Francji... Czy to we śnie, czy to w obłędnych majaczeniach, Henryk powraca w rodzinne strony i odnajduje tam znane mu i drogie osoby (Matkę, Ojca, Władzia - najlepszego przyjaciela, Mańkę - byłą narzeczoną...) przemienione, wypaczone, nie do rozpoznania... Cały ład i porządek zostają wywrócone do góry nogami za sprawą nieposkromionego Pijaka, Ojciec-karczmarz przemienia się w Króla, i spisek przeciw Królowi szykuje się...

„Ślub” został napisany w 1946 roku. Niezwykle uniwersalny i współczesny, utwór ten bawi się do woli motywami szekspirowskimi (oniryzmu, szaleństwa, niemożliwej miłości, zagubienia, zazdrości, zdrady, człowieczeństwa, władzy...) Może być on tym samym odbierany za zjawisko prekursorskie w stosunku do twórczości „absurdalnej” Becketta i Ionesco. Nasza inscenizacja zainspirowana lekturą „Samotności” Brunona Schulza podkreśla i wyolbrzymia obecne w tekście wątki absurdalne, groteskowe i oniryczne: obłędu, illogicznego funkcjonowania pamięci, nieustających metamorfoz, niezliczonych głosów w głowie Henryka i zdeformowanych odbić w tysiącu luster... Wszyscy jesteśmy Henrykami i z tych Henryków pomnożonych, niezliczonych w głowie głównego bohatera wyłaniają się pozostałe postaci, zjawy, odbicia lustrzane, wspomnienia... Jak i czym zakończy się ten pochód obłędny gdzie tragizm miesza się bezustannie z komizmem? I czy do tytułowego ślubu w ogóle w końcu dojdzie? 

Przedstawienie pt. „Ślub” jest zwieńczeniem tegorocznych warsztatów teatralnych po polsku organizowanych od 2013 roku przez stowarzyszenie APGEF i odbywających się w Bibliotece Polskiej w Paryżu. Premiera odbędzie się 25 czerwca.

Warsztaty, adaptacja i reżyseria: Maja Saraczyńska

Występują: Anne Laure Giraud, Jacek Jendrej, Adam Kaźmierczak, Karolina Kozłowski, Klaudia Kryszczuk, Jacek Kułakowski, Michał Puczek, Anna Wnękowicz

Na fortepianie gra: Jacek Jendrej

Fotosy: Jose Luis Urteaga

Polska grupa teatralna APGEF (Association des Polonais des Grandes Ecoles polonaises) w Paryżu istnieje od 2013 roku. Zrzesza ona Polaków urodzonych bądź mieszkających we Francji od wielu lat i szukających więzi z kulturą polską na emigracji, Polaków mieszkających we Francji od niedawna i szukających więzi z innymi Polakami, oraz Francuzów (najczęściej polskiego pochodzenia) mówiących po polsku i pragnących pogłębiać znajomość języka polskiego poprzez teatr i sztukę. Ogólnym celem organizowanych przez stowarzyszenie APGEF warsztatów teatralnych i wystawianych przez grupę sztuk jest promocja polskiej literatury dramatycznej we Francji.

Premiera 25 czerwca 2023 w Teatrze Passage vers les Etoiles w Paryżu.

Czas trwania 120 minut | Kategoria wiekowa 15+

Spektakl pokazywany w ramach cyklu Polacy robią teatr 

Bilety: https://www.teatr2strefa.pl/event-details/slub 

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne