EN

2.11.2020, 08:30 Wersja do druku

Warszawa. Wystawa grafik Daniela Zarewicza pt. "#maski" w Teatrze Druga Strefa

W Galerii na Piętrze stołecznego Teatru Druga Strefa 4 listopada otwarta zostanie wystawa grafik Daniela Zarewicza pt. "#maski". Ekspozycja czynna będzie do 31 grudnia br.

proj. Daniel Zarewicz

"Bezspornym i dobrze udokumentowanym jest fakt, że ludzkość jak pamięcią sięgnąć fascynuje się maskami i wykorzystuje je do najróżniejszych celów. Niezależnie od szerokości geograficznej  ludzie mieli, mają i mieć będą potrzebę wykorzystywania ich w rytuałach pogrzebowych, karnawale, zabawie czy teatrze" - czytamy w informacji Teatru Druga Strefa przesłanej PAP.

Przypomniano, że szczególne zastosowanie miała maska "w teatrze starożytnej Grecji, gdzie noszona była przez aktorów przez cały czas trwania spektaklu i była uobecnieniem wystawianej na scenie postaci". "Uobecnieniem, bowiem widzowie mieli przekonanie, że nie oglądają jedynie przebranego aktora udającego odgrywaną postać, ale mają szansę przyglądać się bohaterom i ich losom autentycznie przywołanych na scenę z mitycznego czasu" - wyjaśniono.

"Modelowym przykładem znaczenia maski jest sam Dionizos, którego maska umieszczona na drewnianym palu, a przywieziona tam wcześniej w rytualnym pochodzie z Eleutherai, znajdowała się bezpośrednio wśród widzów na widowni. Grecy wierzyli, że bóstwo, któremu poświęcone były zmagania dramatopisarzy przygląda się, a tym sam samym akceptuje i błogosławi działaniom na scenie" - napisał w tekście towarzyszącym wystawie Daniel Zarewicz. "Zmaganiom, bo warto pamiętać, że święto teatralne w antyku greckim miało charakter agonu, w którym poeci rywalizowali o zwycięstwo w konkursie na najlepszy spektakl" - dodał.

Podkreślił, że pokazane na wystawie maski "są wynikiem nie tylko osobistych fascynacji antropologią, ale przede wszystkim efektem osobistej syntezy kultury, nauki i sztuki".

"Są one całkowicie odmienne od tych znanych nam z historycznych przekazów, bowiem są świadectwem moich własnych przeżyć i poszukiwań. Te prezentowane na wystawie są wyimkiem z całego opus magnum moich cut-outów" - napisał Zarewicz.

Daniel Zarewicz jest doktorem nauk humanistycznych. "Wyznawca mądrości starogreckich mędrców i chasydzkich cadyków, łączący ironię z tęsknotą, zwątpienie z pobożnością, pychę z pokorą" - czytamy o autorze wystawy.

Wernisaż wystawy - 4 listopada o godz. 20. Ekspozycja czynna będzie do 31 grudnia br. Można ją zwiedzać od wtorku do czwartku w godz. 15-18.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne