EN

17.05.2021, 08:12 Wersja do druku

Warszawa. Wystawa finalistów i laureatów 6. Konkursu Fotografii Teatralnej

Instytut Teatralny (IT) im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie przygotował wystawę finalistów i laureatów 6. Konkursu Fotografii Teatralnej. Wystawę można oglądać od soboty (15 maja) do 31 sierpnia w Galerii IT.

fot. mat. Instytutu Teatralnego

"Na wystawę składają się fotografie zgłoszone do 6. edycji Konkursu w dwóch kategoriach: teatralne zdjęcie sezonu oraz zestaw dokumentacyjny z przedstawienia, którego premiera odbyła się w sezonie 2019/2020. Prezentujemy nie tylko zdjęcia nagrodzone, ale też prace wszystkich fotografów, którzy znaleźli się w finale" - czytamy w informacji na stronie IT.

Wyjaśniono, że laureatów i finalistów wybrało jury w składzie: Jarosław Cymerman, Maciej Drygas, Łukasz Gaweł, Barbara Hanicka i Andrzej Świetlik.

"Tegoroczna ekspozycja składa się z prac Jeremiego Astaszowa, Iwony Bandzarewicz, Karola Budrewicza, Sylwii Jabłońskiej, Przemysława Jendroski, Przemysława Konefała, Grzegorza Krzysztofika, Marianny Kuleszy, Karoliny Nowaczyk, Grzegorza Nowaka, Anny Orzyłowskiej, Tobiasza Papuczysa, Maurycego Stankiewicza, Dawida Stube, Małgorzaty Wakuluk i Przemysława Wojtasia" - napisano.

"W przypadku tegorocznej edycji – zgłoszone do niej zdjęcia prezentują wielostronność spojrzenia na sztukę teatralną – od lakoniczności przekazu, po ekspresyjne i dynamiczne kadry. Dodatkowo w sezonie, gdy życie teatralne zostało dotknięte skutkami pandemii, gdy spektakle często oglądaliśmy na ekranach – to fotograficzne pośrednictwo okazało się szczególnie cenne" - powiedział członek jury 6. edycji KFT dr Jarosław Cymerman, cytowany w informacji.

"Pozwoliło w moim przekonaniu – jakkolwiek paradoksalnie to zabrzmi – na poszerzenie perspektywy spojrzenia, na wyjście poza to, co mieści się w ciasnym oku kamery rejestrującej przedstawienie" - wyjaśnił.

Fotografie oglądać będzie można do 31 sierpnia br. w godz. 10-18 w Galerii IT. "W związku z sytuacją pandemiczną w przestrzeni Galerii obowiązują aktualne przepisy rygoru sanitarnego, które mogą się zmieniać w zależności od rozporządzeń" - przypomniano.

Poinformowano również, że IT do końca września czeka na zgłoszenia do 7. edycji Konkursu, na które można nadsyłać zdjęcia wykonane pomiędzy 1 września 2020 a 31 sierpnia br.

"Do udziału zapraszamy nie tylko profesjonalnych fotografów, ale również osoby traktujące fotografię hobbystycznie" - napisano.

Jak przypomniano na stronie IT, "KFT, organizowany od 2015 r., co roku przez IT im. Zbigniewa Raszewskiego, jest pierwszym i jedynym jak dotąd projektem propagującym na taką skalę sztukę fotografowania teatru". "Ma na celu jej rozwój oraz prezentację fotografii teatralnej, nie tylko jako formy dokumentowania i promowania procesu pracy teatralnej, ale także jako narzędzia współtworzenia znaczeń i sposobów odbioru dzieła oraz działalności twórczej" - wyjaśniono.

KFT sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne