EN

26.09.2020, 15:53 Wersja do druku

Warszawa. Wystartował II Kongres Tańca

W dniach 26–29 września w Warszawie odbywa się finał II Kongresu Tańca, którego inicjatorem i głównym organizatorem jest Instytut Muzyki i Tańca. Poniżej linki do codziennych streamingów, które będą dostępne na kanale YouTube Instytutu Muzyki i Tańca.

Nadrzędnym celem II Kongresu Tańca jest znalezienie odpowiedzi na kluczowe wyzwania stojące przed środowiskiem tanecznym w Polsce. Obecną kondycję polskiego tańca skonfrontujemy z diagnozą i postulatami I Kongresu Tańca, który odbył się w 2011 roku. Wypracujemy także harmonogram działania dla środowiska (instytucji, organizacji, aktywistów związanych ze sztuką tańca) na kolejne lata.

Kongres rozpoczął się pod koniec 2019 roku od kilkuetapowych konsultacji z polskim środowiskiem tańca, w ramach których został wypracowany program.

Finał Kongresu składa się z dwóch części. Rozpoczynamy w sobotę 26 września Warszawskim Świętem Tańca – szkoły, grupy nieformalne, organizacje pozarządowe i instytucje kultury połączyły siły, by zaprosić do tańca osoby uczestniczące w Kongresie, a także mieszkanki i mieszkańców Warszawy.

Na bezpłatnych warsztatach w różnych punktach miasta będzie można poznać całe spektrum tańca – od tradycyjnej polki przez japońskie butoh po hip-hop i jazz. Wieczorem zapraszamy do Centrum Sztuki Współczesnej i PROMU Kultury na spektakle, a także spotkania taneczne na Krakowskim Przedmieściu organizowane przez Pracownię Muzyki Tradycyjnej we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa i Kultury Wsi.

27–29 września spotykamy się na części konferencyjnej.

Aleksandra Dziurosz, zastępca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca: „Na początku minionego roku doszliśmy do wniosku, że Kongres nie powinien być kilkudniowym spotkaniem, lecz długofalową dyskusją środowiska. W październiku 2019 roku otworzyliśmy ogólnopolską ankietę, aby się dowiedzieć, jakie zagadnienia należy podjąć. Na jej podstawie stworzyliśmy 6 segmentów tematycznych istotnych dla świata tańca. Ustaliliśmy, że będziemy się posługiwać logiką odbiorców, użytkowników, kreatorów, wykładowców; główną osią stał się człowiek. I tak powstało 6 grup konsultacyjnych. Efektem ich prac jest raport, który pokazuje, z jakimi wyzwaniami mierzy się na co dzień środowisko tańca. Problemy te będą tematami paneli dyskusyjnych.

Ostatnim etapem konsultacji było zaproszenie grupy 18 ekspertów, którzy wspólnie uporządkowali cele, uszczegółowili tematy każdego panelu dyskusyjnego oraz zarekomendowali panelistów.

Spotkanie w Muzeum POLIN będzie podsumowaniem dotychczasowych rozmów, które umożliwi realny początek zmian niezbędnych dla tańca”.

Efektem będzie wypracowana wspólnie strategia działania na kolejne lata. Jej realizacja ma przynieść polepszenie warunków tańca w Polsce i dalszy jego rozwój.

Panele dyskusyjne odbywają się w Centrum Konferencyjnym w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a także są transmitowane on-line.

Po zakończeniu części panelowej do końca października na stronie internetowej II Kongresu Tańca będziemy publikować odpowiedzi na pytania skierowane do panelistów na żywo, a także poprzez czat.

Wydarzenie patronatem honorowym objęli:
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński
Marszałek Województwa Mazowieckiego
Prezydent m.st. Warszawa

***

Linki do codziennych streamingów, które będą dostępne na kanale YouTube Instytutu Muzyki i Tańca:

NIEDZIELA 27.09

https://www.youtube.com/watch?v=j87k6KiABF4


PONIEDZIAŁEK 28.09

https://www.youtube.com/watch?v=QUBC3lPCP2I


WTOREK 29.09

https://www.youtube.com/watch?v=rk1enxkKcOQŹródło:

Materiał nadesłany