EN

16.04.2024, 13:07 Wersja do druku

Warszawa. Wykład performatywny i warsztaty „Kartografia pamięci” w Teatrze 21

Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 zaprasza na wykład performatywny i warsztaty „Kartografia pamięci”, które poprowadzi Karolina Wiktor. Wydarzenia odbędą się w sobotę, 20 kwietnia w godzinach 16.00-19.00.

fot. mat. teatru

KAROLINA WIKTOR

KARTOGRAFIA PAMIĘCI

Pamięć angażuje ciało i umieszcza nas między przeszłością i teraźniejszością. Czym jest pamięć z perspektywy naukowej i jednostkowej? Jakie są rodzaje pamięci i jaki jest jej obraz? Czy emocjonalny, czy organoleptyczny? Co dzieje się, gdy luki pamięci są tak duże, że trzeba się zatrzymać, przestać mówić i pomyśleć, co chciało się powiedzieć, by rozumienie odbiorcy było pełne?

Zapraszamy Was do przestrzeni, w której pośrodku między ekranami znajduje się makieta wyobrażeniowego mieszkania - drewniane klocki imitują ekspozycję, układ przestrzenny odsyła do bezpiecznego, prywatnego miejsca, domu, w którym odbywają się intymne procesy powrotu do zdrowia, rehabilitacji, ale też wspólnej edukacji matki i córki. Ta przestrzeń pamięci, jest również przyczynkiem do rozwoju, kreacji, która jest siatką doświadczeń rozpiętych między rozpadem ciała po przebytym udarze, a nową rzeczywistością wyznaczanej doświadczeniem powrotu do praktyki twórczej i macierzyństwa.

To w tej przestrzeni będzie można posłuchać artystki w procesie twórczym, dawnej Sędzinej Głównej Karoliny Wiktor, która w formule wykładu performatywnego/warsztatów opowie o swoim doświadczeniu pamięci i teraźniejszości, tworząc przyjazną, interaktywną sytuację.

Spotkanie jest preludium do wystawy Kartografia macierzyństwa, która odbędzie się w 2025 w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki.

Wstępem do wykładu będzie rozmowa z Karoliną Wiktor, którą poprowadzi Justyna Lipko-Konieczna.

- koncepcja, wykład, wykonanie: Karolina Wiktor

- wykonanie makiety: Maciej Sierpień

DOSTĘPNOŚCI: przestrzeń przyjazna architektonicznie; pokój wyciszeń

rozmowa: 16.00-17.00

wykład performatywny/ warsztaty: 17.00-19.00

miejsce: Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 przy ulicy Władysława Skoczylasa 10/12 w Warszawie.

WSTĘP WOLNY

Źródło:

Materiał nadesłany