EN

16.03.2021, 13:14 Wersja do druku

Warszawa. Wydarzenia w STUDIO teatrgalerii do końca marca

W programie STUDIO teatrgalerii do końca marca: „Koniec z Eddym” w reżyserii Anny Smolar i „Więcej niż jedno zwierzę” Roba Wasiewicza na vod.teatrstudio.pl; monodram „Matka Makryna” w wykonaniu i reżyserii Ireny Jun na Tyskim Festiwalu Monodramu MOTYF; przygotowania do nowej premiery Grzegorza Jaremki „Raj. Potop” na podstawie „Trylogii klimatycznej” Thomasa Köcka.

fot. Bartek Warzecha

Liczyliśmy się z możliwością wprowadzenia nowych obostrzeń. Od poniedziałku zapraszamy ponownie na platformę www.vod.teatrstudio.pl, gdzie widzowie mogą znaleźć rejestracje spektakli z naszego aktualnego repertuaru oraz archiwalne koncerty i programy edukacyjne. Kolejny lockdown, to konieczność ponownego dostosowania się do obostrzeń. W drugiej połowie marca rozpoczynamy próby do premiery spektaklu w reżyserii Grzegorza Jaremki „Raj. Potop” na podstawie „Trylogii klimatycznej” Thomasa Köcka, która miejmy nadzieję odbędzie się 21 maja – podkreśla Dyrektor STUDIO teatrgalerii, Roman Osadnik.

Tylko do końca marca na platformie VOD teatru STUDIO można będzie zobaczyć spektakl Anny Smolar pt. „Koniec z Eddym” na podstawie bestsellerowej powieści Édouarda Louisa oraz autorski projekt Roba Wasiewicza „Więcej niż jedno zwierzę”, z dramaturgią Marcina Miętusa. Ponad godzinna, beztroska i idylliczna opowieść o puchatych cudakach jest połączeniem mockumentu przyrodniczego z emocjonalnym koncertem muzyki pop.

Ponadto na VOD: „Chroma” w reżyserii Grzegorza Jaremki na motywach twórczości i życia Dereka Jarmana, brytyjskiego malarza, scenografa, reżysera, pisarza i poety, a także aktywisty zaangażowanego w działalność na rzecz społeczności LGBT, „Dobrze ci tego nie opowiem” Anny Karasińskiej w koprodukcji z Komuna Warszawa, „Kartoteka rozrzucona” na podstawie tekstu Tadeusza Różewicza w reżyserii Radosława Rychcika i doskonałą muzyką Michała i Piotra Lisów, monodram Ireny Jun „Matka Makryna”, „Metafizyka dwugłowego cielęcia” w reżyserii Natalii Korczakowskiej, w koprodukcji z CalArts i teatrem REDCAT w Los Angeles, „Powrót Tamary” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego oraz „Złota skała. Opowieści o Robercie Brylewskim” Grzegorza Laszuka, czyli spotkanie z polską kulturą alternatywną i punk rokiem z udziałem Tomasza Nosinkiego, Bartosza Porczyka, Roba Wasiewicza, Marty Zięby i Eweliny Żak.

Przed trzecim zamknięciem działalności instytucji kultury spowodowanym epidemią covid 19 w województwie mazowieckim w STUDIO teatrgalerii odbyła się planowana premiera spektaklu „Krasz” w reżyserii Natalii Korczakowskiej na podstawie „Kraksy” Jamesa Grahama Ballarda (premiera: 12 marca 2021 r.). Marcowej premierze towarzyszy program edukacyjny online „LABORATORIUM TRANSGRESJI” przygotowany przez Justynę Liko-Konieczną i Gabrielę Stankiewicz. 17 marca koordynatorki zapraszają na warsztaty online dla osób powyżej 50. roku życia. „LABORATORIUM TRANSGRESJI: przełomy” będzie opowiadało czym w tej perspektywie staje się nowa futurologia, jak fantastyka może nam pomóc w myśleniu o przyszłości, skoro życie na Ziemi staje się projekcją lęków na niespotykaną dotychczas skalę. Wydarzenie jest bezpłatne, obowiązują zapisy: [email protected]. Szczegóły działań edukacyjnych na www.teatrstudio/edukacja.

Natomiast na stronie teatru (teatrstudio.pl/pdf/krasz) można zapoznać się z programem spektaklu przygotowanym przez Dział Literacki pod opieką merytoryczną Szymona Adamczaka, w którym znajdują się materiały wizualne przygotowane specjalnie przez artystkę Zuzę Golińską.

Kuratorki Galerii STUDIO zapraszają na wirtualne oprowadzania po wystawie „Kolekcja Galerii Studio w Warszawie”. Prace wybitnych artystów polskiego modernizmu stanowią dowód niezwykłej polityki artystycznej tego miejsca, a także nowatorskiego myślenia o interdyscyplinarnym charakterze współczesnej instytucji kultury. W programie również oprowadzania wirtualne z Jolantą Krukowską (Akademia Ruchu), która opowie o epizodzie Akademii Ruchu w historii Galerii i Teatru Studio w latach 80. (od15 marca) oraz artystą, krytykiem sztuki, animatorem kultury i kulturoznawcą, wykładowca akademicki Janem Stanisławem Wojciechowskim (22 marca). Ponadto na platformie www.vod.teatrstudio.pl jest nadal dostępna rozmowa Mariusza Szczygła z aktorką STUDIO, Ireną Jun, która wspomina swoją pracę z Józefem Szajną przy legendarnej „Replice”.

Irenę Jun zobaczymy na żywo w jej mistrzowskim monodramie „Matka Makryna” na Tyskim Festiwalu Monodramu MOTYF (26 marca o godz. 20:30, Teatr Mały w Tychach). Legendarna aktorka teatru wciela się w zapomnianą obecnie postać – matkę Makrynę Mieczysławską, bohaterkę o dwóch twarzach, której udało się zwieść i oszukać rzesze ludzi, między innymi polskich romantycznych wieszczów: Krasińskiego, Mickiewicza, Norwida i Słowackiego.

STUDIO teatrgaleria

Plac Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej), Warszawa

www.teatrstudio.pl

vod.teatrstudio.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne