EN

9.05.2022, 17:51 Wersja do druku

Warszawa. „Wrzosowy miód” gościnnie w TR

Serdecznie zapraszamy do TR Warszawa na spektakl gościnny „Wrzosowy miód” według tekstu Ulyany Mihalcovej. Reżyserem spektaklu jest rezydent TR Warszawa, Andrei Bardukhayeu-Arol. Spektakl stworzyły dwa zespoły: Тим Театр / Team Theatre i Białoruski Młodzieżowy Hub. „WRZOSOWY MIÓD” zagramy na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 4 czerwca 2022 roku o godzinie 17:00 oraz 5 czerwca br. O godzinie 15:00 i 17:00.

mat. teatru

"WRZOSOWY MIÓD"
IX wiek n.e. Szkoccy wojownicy podbijają wioskę Piktów. Ci spośród mieszkańców, którzy przeżyli, ukrywają się w górach, zmuszeni są jednak do opuszczenia tymczasowego schronienia, aby pochować zmarłych. Następnie muszą opuścić rodzinne strony, uciekając przed wrogami. Rodzina miodosytników skrywa sekretny przepis na miód wrzosowy, którym interesuje się szkocki król. Ojciec i syn, którzy wpadli w ręce Szkotów, chronią tajemnicę za cenę własnego życia."WRZOSOWY MIÓD" to spektakl sensoryczny, który oddziałuje na zmysły słuchu, powonienia i dotyku. Tekst dramatu Ulyany Mihalcovej powstał na podstawie pochodzącej z 1880 roku ballady szkockiego poety, Roberta Louisa Stevensona "Heather Ale”. Za sprawą opowieści aktorek i aktorów publiczność przeniesie się do niewielkiej wioski w średniowiecznej Szkocji, gdzie z zasłoniętymi oczami śledzić będzie historię miodosytników, chroniących rodzinny sekret.

TWÓRCY I TWÓRCZYNIE
Spektakl "WRZOSOWY MIÓD" współtworzą dwie grupy teatralne - Тим Театр / Team Theatre oraz Białoruski Młodzieżowy Hub.
Тим Театр / Team Theatre to niezależna grupa teatralna, założona w Homlu (Białoruś) w 2016 roku przez grupę aktorek i aktorów pod kierunkiem reżysera Andreia Bardukhayeu Arol. Z powodów politycznych jesienią 2020 roku teatr został pozbawiony sceny. W 2021 roku twórcy i twórczynie musieli wyemigrować do Polski, gdzie uzyskali status uchodźców i uchodźczyń politycznych. Członkowie i członkinie tej grupy biorący udział w programie rezydencji artystycznej zostali zaproszeni do współpracy z TR Warszawa.
Białoruski Młodzieżowy Hub to wspólnota białoruskich aktywistek i aktywistów w Warszawie, jednocząca osoby, które przeprowadziły się do Polski. Głównym zadaniem organizacji jest pomaganie Białorusinkom i Białorusinom, którzy musieli opuścić kraj, a także stworzenie placówki mającej na celu rozwój projektów kulturalnych i edukacyjnych dla diaspory w Polsce.

W spektaklu występują: Андрэй Бардухаеу-Арол, Алеся Бардухаева-Арол, Андрэй Новік, Дар’я Новік, Вольга Калакольцава, Максім Шышко, Марыя Пятровіч.

Spektakl zagrany zostanie w językach białoruskim i rosyjskim.

Szczegółowe informacje o spektaklu znajdują się na stronie internetowej TR Warszawa.

REZYDENCJA ARTYSTYCZNA DLA LUDZI TEATRU Z BIAŁORUSI
W TR WARSZAWA

TR Warszawa wziął udział w pierwszej odsłonie organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego programu rezydencji artystycznej przeznaczonego dla ludzi teatru z Białorusi. Program rezydencji artystycznej zainicjowany został we wrześniu 2021 roku.; jego główną misją jest wspieranie przedstawicielek i przedstawicieli zawodów teatralnych z Białorusi, którzy w wyniku kryzysu politycznego stracili możliwość wykonywania pracy. Wskutek represji i systemowego wyniszczania kształtowanego przez dekady krajobrazu kulturowego, sytuacja białoruskich artystek i artystów stale się pogarsza. Główną misją rezydencji artystycznej jest łączenie pochodzących z Białorusi ludzi teatru z polskimi instytucjami i organizacjami kulturowymi oraz tworzenie sieci kontaktów umożliwiających podjęcie współpracy i nawiązanie relacji zawodowych. O szczegółach programu można przeczytać na stronie stronie Instytutu Teatralnego. Rezydencję w TR Warszawa odbywali: aktorka teatralna i filmowa, wykładowczyni sztuki aktorskiej, Alesia Bardukhayeva-Arol; aktor teatralny i filmowy, reżyser Andrei Bardukhayeu-Arol; aktor, Andriej Novik oraz aktorka i wokalistka, Daria Novik. Alesia i Andrei Bardukhayeu-Arol założyli w 2016 roku prywatny teatr pod nazwą TEAM Theatre, który z powodów politycznych jesienią 2020 został pozbawiony sceny. Daria Novik występowała w prywatnym teatrze Terytorium Musicalu, zaś Andriej Novik w Republikańskim Teatrze Białoruskiej Dramaturgii w Mińsku.

Projekt rezydencyjny dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne