EN

23.08.2023, 09:18 Wersja do druku

Warszawa. Wrześniowe działania teatralne w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”

We wrześniu Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” zaprasza widzów na następujące wydarzenia teatralne.

Będą to:

fot. mat. organizatora

pt. 15.09 godz. 19.00

Zemsta

spektakl Teatru Klasyki Polskiej

reż. Michał Chorosiński

bilety: 50 zł

sala: Szekspir

Zemsta Aleksandra Fredry to jedna z najświetniejszych polskich komedii. Od prawie dwustu lat sztuka ta cieszy się niesłabnącym powodzeniem, bawi i zachwyca kolejne pokolenia Polaków. Fragmenty jej dialogów na stałe zagościły w naszej kulturowej świadomości. Kto z nas nie zna słynnych: „Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi, luby” czy „Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba!”? Ten spektakl trzeba zobaczyć, bo to właśnie w żywym kontakcie z publicznością najmocniej wybrzmiewa komizm dzieła Fredry. Ciekawa jest także geneza powstania Zemsty. Do jej napisania i stworzenia tak wyrazistych i pełnokrwistych charakterów zainspirował autora odnaleziony w jego zamku dokument, opisujący burzliwe spory dwóch rodów – poprzednich właścicieli posiadłości. Cóż, historia Cześnika i Rejenta, przeniesiona z XVII do XIX wieku, może powtórzyć się i wieku XXI… A wszystko to w brawurowej inscenizacji Teatru Klasyki Polskiej.

Bilety dostępne w recepcji „Alternatyw” i online: https://bilety.io/xVRF0

fot. mat. organizatora

sob. 16.09 godz. 18:00

Frida. Życie. Sztuka. Rewolucja

reż. Jakub Przebindowski

występuje: Martyna Kliszewska

bilety: 50 zł

sala: Szekspir

Spektakl inspirowany życiem i twórczością Fridy Kahlo przenosi nas do charakterystycznego świata malarki. To szczególny monolog z pogranicza jawy i snu, przerywany obrazami pełnymi meksykańskich kolorów, meksykańskiej muzyki, ale także kadrami inspirowanymi pracami artystki. To przedstawienie z pogranicza teatru, video art i performansu. W roli Fridy Kahlo występuje Martyna Kliszewska – aktorka i malarka, absolwentka wydziału aktorskiego PWST w Krakowie oraz wydziału malarstwa i rysunku ASP w Łodzi. Twórcy przedstawienia podejmują próbę przyjrzenia się kulturowym i społecznym stereotypom postrzegania kobiet w świecie sztuki. Malarski świat, opowiedziany w szczególny sposób, nie tylko pozwala na ponowne spotkanie z twórczością Fridy Kahlo, ale podejmuje także pytanie o granice wolności w sztuce oraz wpływie życia osobistego na twórczość.

Bilety dostępne w recepcji „Alternatyw” i online: https://bilety.io/hc1df

fot. mat. organizatora

czw. 21.09 godz. 19.00

50 i co?

rockowo gadany stand up muzyczny Tomasza Karolaka

bilety: 60 zł

sala: Szekspir

Najnowsze dziecko i autorski show Tomasza Karolaka, który jest podsumowaniem jego dotychczasowej drogi jako aktora, ale również muzyka i wokalisty. Bogate życie artystyczne skłoniło go do podzielenia się ze światem swymi przeżyciami. Jego cięty a zarazem inteligentny i pozbawiony skrupułów, rockowy język wprowadzi was w świat show biznesu, jakiego nie znacie. Stand up przeplatany będzie śpiewanymi na żywo piosenkami, które towarzyszą mu w jego drodze artystycznej.

Bilety dostępne w recepcji „Alternatyw” i online: https://bilety.io/f1oJ3

fot. mat. organizatora

sob. 23.09 godz. 17.00 i 19.30

Kręci się?!

reż. Agnieszka Płoszajska

występują: Dariusz Czarniecki, Damian Droszcz, Renia Gosławska, Małgorzata Regent, Radosław Smużny, Katarzyna Wojasińska, Michał Zacharek

bilety: 60 zł

sala: Szekspir

Musical Teatru Muzycznego w Toruniu o Mikołaju Koperniku, jakiego nie znacie! To muzyczna opowieść przygotowana z okazji 550. rocznicy urodzin astronoma. Jednak nie będzie to kolejna bajeczka o wielkim Polaku. To historia z humorem – dla młodzieży i dorosłych. Może trzeba spojrzeć na Kopernika i jego odkrycia z perspektywy czasu – czy rzeczywiście jego teoria miała tak duże znaczenie? Co by było, gdyby nie dokonał tego odkrycia? Dlaczego płaskoziemcy nie mają racji? A co z plotkami o jego partnerce i rodzinie? To trzeba wyjaśnić! W centrum zamiast Słońca stanie Mikołaj Kopernik i to właśnie wokół niego na scenie „Alternatyw” zakręci się cały świat.

W spektaklu wykorzystywany jest efekt stroboskopowy (światło pulsujące z dużą częstotliwością). Osoby wrażliwe na ten rodzaj oświetlenia prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.

Bilety dostępne w recepcji „Alternatyw” i online: https://bilety.io/zJOMD

fot. mat. organizatora

niedz. 24.09 godz. 18.00

Moje ciało jest moje od wczoraj

reż. i wykonanie: Hanna Bondarenko

bilety: 40 zł

sala: Bareja

Ten monodram to wzruszająca, pełna zwrotów akcji i nie pozbawiona humoru historia. Jej bohaterka od lat próbuje sprostać oczekiwaniom innych i nagle… budzi się obok obcego mężczyzny, w obcym domu. Nie wie, kim jest, nie potrafi zrozumieć, co tu robi. Słyszy absurdalne zarzuty, nie wie, czy ma się roześmiać, oburzyć, czy bronić swojego stanowiska. Nie ma siły odgrywać dłużej tych samych ról.

Czuje, że musi zburzyć dotychczasowe życie, że cierpienie spowodowane rezygnacją z siebie, z własnego szczęścia, rozwoju, wyzwoliło w niej niebywałą odwagę, aby porzucić utarte, bezpieczne ścieżki i wyruszyć na poszukiwanie prawdy o sobie. Taka jest bohaterka filmu Pożegnanie z Afryką, sztuki Shirley Valentine (z cudowną kreacją Krystyny Jandy), czy książki Jedz, módl się i kochaj.

Spektakl opowiada historie kobiet, które po latach błądzenia po obcych lądach nagle wkroczyły na ścieżkę serca.

Spektakl powstał w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin

Bilety dostępne w recepcji „Alternatyw” i online: https://bilety.io/5sSjt

Źródło:

Materiał nadesłany