EN

16.02.2024, 08:22 Wersja do druku

Warszawa. Wrocławska Orkiestra Barokowa zagra w stolicy

Inne aktualności

Kompozycje Feliksa Janiewicza, wybitnego polskiego skrzypka, i kompozytora, który przyjaźnił się z Mozartem, przypomni Wrocławska Orkiestra Barokowa podczas piątkowego koncertu – 16 lutego – w warszawskiej Filharmonii Narodowej.

„Melomani, entuzjaści muzyki barokowej powinni wybrać się w piątek do Filharmonii Narodowej na koncert Wrocławskiej Orkiestry Barokowej” – zaznaczają organizatorzy wydarzenia.

Orkiestrę, której kierownikiem artystycznym jest Jarosław Thiel, poprowadzi Andrzej Kosendiak a solistą będzie skrzypek Bartłomiej Nizioł, czterokrotnie nagrodzony Fryderykiem za nagrania utworów Henryka Wieniawskiego, Grażyny Bacewicz, Eugene’a Ysaye’a i Karola Lipińskiego.

W programie wieczoru znajdą się utwory „Uwertura do opery L’isola disabitata” Josepha Haydna; IV Koncert skrzypcowy A-dur oraz V Koncert skrzypcowy e-moll Feliksa Janiewicza.

Na finał koncertu zostanie wykonana Symfonia g-moll „Kura” Josepha Haydna.

Wrocławska Orkiestra Barokowa działająca przy Narodowym Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego to prężnie rozwijający się zespół, który występował już z tak uznanymi dyrygentami, jak Philippe Herreweghe, Giovanni Antonini, Andreas Spering, Hans-Christoph Rademann i Rubén Dubrovsky.

Orkiestra miała okazję towarzyszyć również wielu słynnym solistom, takim, jak Vivica Genaux, Regula Muhlemann, Renata Pokupić, Roberta Invernizzi, Aleksandra Kurzak.

Do tego grona dołączył także Bartłomiej Nizioł – wybitny wykonawca zarówno ambitnych utworów poprzedniego stulecia, jak i muzyki dawnej.

Tym razem solista sięgnie po zapomniane dziedzictwo polskiej literatury wiolinistycznej – koncerty skrzypcowe Feliksa Janiewicza. Ów wybitny skrzypek i kompozytor przyjaźnił się z Wolfgangiem Amadeusem Mozartem i w swoim czasie uznawany był za międzynarodową gwiazdę estrady.

„Wykonanie IV i V Koncertu skrzypcowego na instrumentach historycznych, prowadzone przez założyciela wrocławskiego zespołu i dyrektora NFM, Andrzeja Kosendiaka, pozwoli współczesnemu odbiorcy wsłuchać się w te same brzmienia, które towarzyszyły epoce burzy i naporu - Sturm und Drang” – napisał muzykolog Jan Lech w tekście zapowiadającym koncert na stronie FN.

Bartłomiej Nizioł, rocznik 1974, pochodzi ze Szczecina. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął jako pięcioletnie dziecko.

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie Jadwigi Kaliszewskiej, a następnie kontynuował edukację pod kierunkiem Pierre’a Amoyala w Conservatoire de Lausanne.

Jest laureatem najbardziej liczących się międzynarodowych konkursów skrzypcowych, m.in. w Poznaniu (w tym X Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w 1991 roku), Adelajdzie, Pretorii, Brukseli i Paryżu.

Jako solista występował z takimi zespołami, jak m.in. Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, NDR Radiophilharmonie w Hanowerze, SWR Rundfunkorchester w Kaiserslautern, Orchestre Philharmonique de Radio France w Paryżu, English Chamber Orchestra, London Symphony Orchestra.

Koncertował w słynnych salach koncertowych, m.in. w paryskiej Salle Playel, londyńskim Barbican Center, Berliner Philharmonie, Suntory Hall w Tokio, wiedeńskim Konzerthaus i Konserwatorium Moskiewskim.

W 2011 roku z powodzeniem zadebiutował wraz z Marthą Argerich na festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie.

Od 1995 roku artysta mieszka w Szwajcarii. W latach 1997–2003 był koncertmistrzem Orkiestry Tonhalle, a od roku 2003 jest koncertmistrzem orkiestry operowej Zuerich Philharmonia. Od września 2008 roku jest profesorem Hochschule der Kuenste Bern.

W 2014 roku, wraz ze Spyros Piano Trio (współtworzonym z Denisem Severinem i Tatianą Korsunskayą) nagrał płytę „Luise Adolpha Le Beau”, za którą rok później muzycy otrzymali prestiżową nagrodę Echo Klassik.

Gra na instrumencie Guarneri del Gesú z 1727 roku.

Wprowadzenie do koncertu Wrocławskiej Orkiestry Barokowej NFM pod batutą Andrzeja Kosendiaka z udziałem skrzypka Bartłomieja Nizioła odbędzie się o godz. 18.30 w Sali Kameralnej FN.

Poprowadzi je Agata Kwiecińska – muzykolog i dziennikarka muzyczna. W latach 2005–2019 roku związana z Programem 2 Polskiego Radia, gdzie prowadziła m.in. autorskie audycje „Five o’clock” i „Po herbacie”. Współpracowała także z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina m.in. jako rzeczniczka prasowa XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Obecnie kieruje Warszawskim Oddziałem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Występ Wrocławskiej Orkiestry Barokowej odbędzie się 16 lutego o godz. 19.30 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Bernat