EN

21.01.2025, 14:43 Wersja do druku

Białystok. 30 twórców ze stypendiami artystycznymi prezydenta miasta

Inne aktualności

Projekty muzyczne, filmowe, teatralne, ale też związane z literaturą, plastyką i upowszechnianiem kultury będzie realizować 30 twórców, którzy otrzymali we wtorek stypendia artystyczne prezydenta Białegostoku. Jak podkreślali twórcy, te środki to możliwość realizacji swoich pasji.

Stypendia przyznano po raz 19., we wtorek uroczyście je wręczono w Pałacyku Gościnnym.

Jak mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, w konkursie wpłynęło ponad 130 wniosków z różnych dziedzin, m.in. designu, kina, teatru, sztuk plastycznych. Kapituła wybrała 30 z nich, a każde stypendium wynosi po 15 tys. zł. Prezydent ocenił, że to kwota, która "może liczyć się" w budżecie domowym czy też może być przeznaczona na działalność.

"Wiem, że taka potrzeba była, żeby wspierać i że na pewno te stypendia pozwolą państwu kontynuować swoje pasje, swoje dzieła. Bo na pewno jesteście po pierwsze ludźmi utalentowanymi, po drugie - ludźmi pasji, a po trzecie - macie takie dusze artystyczne, które pozwalają wam na to, żeby po prostu tworzyć" - mówił Truskolaski zwracając się do zebranych artystów. Gratulował im i życzył, by wykorzystali stypendia na artystyczny rozwój.

W imieniu stypendystów głos zabrała dwukrotna stypendystka prezydenta Białegostoku dyrygentka i kierownik artystyczny Zespołu Muzyki Dawnej Diletto Anna Moniuszko. Nawiązując do wielokulturowości miasta, mówiła: "jedno nas tutaj łączy, a mianowicie pasja. To ona nas tutaj przywiodła, to ten wewnętrzny przymus" - podkreśliła Moniuszko.

W ramach stypendium Moniuszko nagra koncert oratoryjny "Missa ad S. Adalberti".

Wśród innych wyróżnionych projektów jest pomysł dziennikarki Moniki Żmijewskiej na napisanie publikacji o żydowskim inteligencie Białegostoku Pesachu Kapłanie. Powiedziała PAP, że osoba Kapłana zaintrygowała ją już jakiś czas temu, z tego względu, że był to "jeden z najciekawszych, najbardziej wszechstronnych dziennikarzy dwudziestolecia międzywojennego". "Był to człowiek, który wpływał na jakość życia kulturalnego w Białymstoku, bezkompromisowy, był redaktorem, twórcą gazet, pisał artykuły w języku jidysz, pisał opery, sztuki, był tłumaczem" - mówiła. Dodała, że historia Kapłana skończyła się tragicznie, zginął w getcie białostockim.

Stypendium otrzymała też reporterka, pisarka, dziennikarka Aneta Prymaka-Oniszk, która w swoich książkach podejmuje tematy pozwalające zrozumieć wielokulturowość i wieloreligijność regionu. W swoim projekcie "Białystok. Pół wieku po +Wierszalinie+" chce wrócić do - jak mówiła PAP - "wielkiego mitu kultury polskiej" o proroku Ilji.

Poetka Mirosława Łuksza, która jest też laureatką literackiej nagrody im. Wiesława Kazaneckiego, otrzymała stypendium na tomik poezji "Ścieg krzyżowy". Cezary Chwicewski, społecznik i animator, który zaangażowany jest w Up To Date Festival, dzięki stypendium zrealizuje drugą część filmu dokumentalnego "Czy pamiętasz ten Białystok?". Natomiast malarz Krzysztof Koniczek zrealizuje jubileuszową wystawę.

Stypendia artystyczne prezydenta Białegostoku przyznawane są od 2007 roku; dotąd otrzymało je - jak poinformowano podczas spotkania - 416 osób.

Źródło:

PAP