EN

2.03.2021, 09:33 Wersja do druku

Warszawa. Wręczono nagrody I Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”

Serial „Ludzie i bogowie”, spektakl „Dziady” w wykonaniu zespołu Teatru Wierszalin oraz film historyczny „Wojna światów” znalazły się wśród wyróżnionych Złotymi Ryngrafami. Nagrody wręczono podczas gali I Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”.

fot. mat. teatru

Uroczystość odbyła się w poniedziałek, w Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Wziął w niej udział m.in. wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.

"Ojczyzna jest tam skąd nasz ród, tam gdzie jesteśmy. Ojczyzna może być w niewoli, może nie spełniać naszych marzeń, ale przez przestrzeń wewnętrznej wolności, którą daje kultura staje się zaczynem nowego zrywu i odbudowy. I stąd pomysł na ten festiwal. Nie ma pamięci, nie ma tożsamości bez uniwersalnego języka międzypokoleniowej komunikacji, jaką jest kultura" - mówił prezes TVP Jacek Kurski.

"I kiedy przychodziliśmy do telewizji pięć lat temu wiedzieliśmy, że tutaj jest największe wyzwanie, żeby przestawić tory telewizji publicznej na to wyzwanie i na te wartości, na ten kierunek aksjologiczny, który wiąże się z odbudową polskiej tożsamości, odbudową polskiej wspólnoty, naszej narracji, obrony naszych racji w obszarze i tożsamości" - podkreślił.

Jak zaznaczył, obecnie po pięciu latach doszli do wniosku, że "to jest ten moment, kiedy trzeba powiedzieć +sprawdzam+ i pokazać dorobek w obszarze kultury, pamięci i tożsamości". "I odkryliśmy, ku własnemu samozadowoleniu, że możemy pokazać 100 produkcji, 400 godzin w różnych gatunkach telewizyjnych - serialu, filmu, dokumentu, teatru, widowisk, w których naprawdę jest się czym pochwalić" - dodał prezes TVP.

Podczas gali wręczono w sześciu kategoriach wyróżnienia, nawiązujące do pamiątek po poległych bohaterach narodowych. Złoty Ryngraf w kategorii "Film i serial fabularny" otrzymał serial "Ludzie i bogowie". Nagroda trafiła w ręce reżysera Bodo Koxa. W kategorii "Film i serial dokumentalny" Złotym Ryngrafem uhonorowano cykl "Geniusze i marzyciele". Za nagrodę dziękowała online pomysłodawczyni i redaktor serii Anna Ferens. Złoty Ryngraf w kategorii "Koncert i widowisko" za "Anioły Grudnia - koncert z okazji 50-lecia Grudnia 1970" trafił do współproducentki Joanny Strzemiecznej-Rozen i reżysera wydarzenia Tomasza Motyla.

W kategorii "Teatr" Złotym Ryngrafem nagrodzono spektakl "Dziady" w wykonaniu zespołu Teatru Wierszalin. Nagrodę odebrał Piotr Tomaszuk, dyrektor Teatru i reżyser przedstawienia. Złoty Ryngraf w kategorii "Rekonstrukcja" otrzymał dokumentalny film historyczny "Wojna światów" w reżyserii Mirosława Borka i Krzysztofa Talczewskiego. W kategorii "Dziedzictwo św. Jana Pawła II" Złotym Ryngrafem uhonorowano wydarzenie muzyczne "Abba Ojcze. Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II". Nagrodę odebrał reżyser widowiska Konrad Smuga.

Zwycięzców wyróżnień wyłoniono spośród blisko 100 produkcji i koprodukcji tożsamościowych, wyprodukowanych w latach 2018-20 przez Telewizję Polską.

Wręczono także trzy nagrody specjalne - Platynowe Ryngrafy. Otrzymali je Halina Łabonarska - za kreację królowej Jadwigi Kaliskiej w serialu "Korona Królów", koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki 2020" zorganizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego oraz - pośmiertnie - Grzegorz Królikiewicz - uhonorowany za całokształt twórczości.

Ideą Festiwalu Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość" jest "budowanie i wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej Polaków, promowanie na antenach Telewizji Polskiej i w serwisie TVP VOD treści tożsamościowych wyprodukowanych lub koprodukowanych przez nadawcę publicznego". Jak podkreślają organizatorzy, nazwa nawiązuje do tytułu ostatniej książki-wywiadu papieża Jana Pawła II, której tematem jest "człowiek - świadek wydarzeń XX wieku, poszukujący tożsamości w spotkaniu z Bogiem i znaczenia słów +Ojczyzna+, +Naród+, +Europa+".

Tegoroczny festiwal odbywał się od 22 lutego do 1 marca. Na stronie festiwalowej można było obejrzeć ponad 450 godzin różnych gatunków telewizyjnych wyprodukowanych i koprodukowanych przez Telewizję Polską.

Źródło:

PAP