EN
17.09.2021, 17:22 Wersja do druku

Warszawa. Wręczenie Nagrody im. Zygmunta Hübnera "Człowiek Teatru" - w poniedziałek

Przemysław Jendroska. mat. Teatru Żydowskiego

W Teatrze Powszechnym w Warszawie 20 września odbędzie się uroczystość wręczenia Nagrody im. Zygmunta Hübnera "Człowiek Teatru" Robertowi Talarczykowi oraz wyróżnienia "Złoty Prolog" Jędrzejowi Piaskowskiemu - poinformował PAP Mateusz Węgrzyn z Teatru Powszechnego.

"Nagroda im. Zygmunta Hübnera +Człowiek Teatru+ po raz ósmy będzie uroczyście wręczona 20 września w noszącym jego imię Teatrze Powszechnym w Warszawie. Laureatem Nagrody został Robert Talarczyk. Z kolei laureatem 2. edycji wyróżnienia im. Zygmunta Hübnera +Złoty Prolog+ został Jędrzej Piaskowski" - czytamy w przesłanej informacji.

Przypomniano, że "Nagroda im. Zygmunta Hübnera +Człowiek Teatru+ ustanowiona została przez Fundację Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Hübnera, aby – wyrażane w praktyce twórczej, dydaktycznej oraz pisarskiej idee Patrona – przypominać i propagować". "Pomimo oczywistych zmian politycznych, społecznych, estetycznych i obyczajowych, które dokonały się wokół teatru i w nim samym, idee te są wciąż warte pamięci i uwagi – dla dobra teatru, jego twórców i publiczności" - podkreślono.

Jak wyjaśniono, "nagroda ma na celu: promować ludzi podejmujących dzieło Zygmunta Hübnera, które realizował jako dyrektor, artysta i autor; zwrócić społeczną uwagę – dyrektorów, urzędników, samorządowców, menadżerów kultury teatralnej – na trud organizowania działań teatralnych w duchu myśli obywatelskiej; przywrócić sens pojęciu sukcesu artystycznego i kariery artystycznej, opartych na artyzmie i sztuce, pojętej jako misja społeczna, kształtująca wrażliwość widzów, tworząca społeczną świadomość i tożsamość".

Ponadto nagroda powinna "propagować kryteria oceny pozycji artysty, mierzonej rzeczywistymi dokonaniami w sferze twórczości; promować wartości, którym przez całe życie wierny był Patron Fundacji, tj. zawodową rzetelność, uczciwość, dobrze pojętą pracowitość, globalne spojrzenie na teatr, obywatelską odpowiedzialność, wszechstronność w działaniu na gruncie teatralnym; wyróżniać ludzi wszechstronnych, których praca przyczynia się do rozwoju/ewolucji teatru, a także do poszerzenia wiedzy na jego temat, wizjonerów teatru, ludzi dla których teatr jest sensem życia, którzy są autorytetami w jego dziedzinie".

"Nagroda przyznawana jest corocznie Człowiekowi Teatru za działalność zgodną z myślą i działaniem Zygmunta Hübnera" - zaznaczono w informacji.

Kapitułę 8. edycji Nagrody stanowią członkowie Rady Fundacji: Barbara Borys-Damięcka, Ewa Dałkowska, Joanna Hübner-Wojciechowska, Krystyna Janda, Janusz Gajos, Kazimierz Kaczor, Stanisław Radwan, Jacek Sieradzki, Allan Starski, a także laureaci poprzednich edycji Nagrody: Anna Augustynowicz, Dorota Buchwald, Piotr Cieplak, Jan Englert, Jacek Głomb, Tomasz Rodowicz i Jerzy Trela.

Przypomniano, że "Robert Talarczyk jest wielokrotnie nagradzanym i wyróżnianym twórcą teatru, aktorem, reżyserem, scenarzystą i dramaturgiem". "Jest absolwentem wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W latach 2005-13 kierował Teatrem Polskim w Bielsku Białej. Od września 2013 r. jest dyrektorem Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach" - napisano.

Jak wyjaśniono, "podczas uroczystości wręczenia Nagrody im Zygmunta Hübnera po raz drugi zostanie przyznane wyróżnienie +Złoty Prolog+ dla młodego twórcy teatru, który w ocenie Fundacji w swoim działaniu realizuje ideały Patrona w następujących aspektach: etyka pracy, samodzielność i oryginalność, wrażliwość na problemy współczesności, dbałość o warsztat oraz wysoki poziom działań artystycznych, organizacyjnych lub społecznych". "Decyzją Rady Fundacji, laureatem 2. edycji Wyróżnienia im. Zygmunta Hübnera +Złoty Prolog+ 2020 został Jędrzej Piaskowski" - czytamy w informacji.

"Jędrzej Piaskowski to reżyser tworzący z nieukrywanym zamiarem szukania sposobu na odnalezienie utraconej wspólnoty, operujący środkami typowymi dla współczesnego młodego teatru, w dobrej komunikacji z dzisiejszą widownią" - napisano.

Współfundatorem Nagrody i Wyróżnienia jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a mecenasem uroczystości ich wręczenia Miasto Stołeczne Warszawa.

Źródło:

PAP