EN

26.07.2022, 08:52 Wersja do druku

Warszawa. Wolne serca dla stolicy. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego jego muzeum uświetnia premierą płyty Kwiatu Jabłoni, książką „Chcieliśmy być wolni” i spektaklem „Kwatera bożych pomyleńców”. Pisze Jacek Cieślak w „Rzeczpospolitej”.

fot. mat. Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło zespół Kwiat Jabłoni do współpracy przy projekcie muzycznym upamiętniającym tegoroczną rocznicę. Koncert już się odbył 22 lipca, ale dostępna jest płyta „Wolne serca", z dziesięcioma piosenkami o wolności. Na płycie śpiewają Sanah, Kasia Lins, Kuba Kawalec, MIUOSH, Natalia Grosiak, Natalia Kukulska.

W sprzedaży jest też już bogato ilustrowana książka „Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944", wprowadzająca związane z nią zagadnienia popularyzatorskim językiem. Oprócz głównej narracji czytelnicy znajdą tu syntezy tematyczne, opisujące najistotniejsze problemy oraz biogramy bohaterów wydarzeń.

Książka została podzielona na siedem rozdziałów: sześć pierwszych opowiada o tym, jak do powstania doszło, mówi o przebiegu walk, o Warszawie popowstańczej oraz o późniejszych latach. Ostatni rozdział jest zbiorem krótkich relacji uczestników powstania. Całość dopełniają fotografie, dokumenty, cytaty i mapy. Książkę przygotowali historycy muzeum.

1 sierpnia, o północy, odbędzie się premiera spektaklu „Kwatery bożych pomyleńców" na motywach powieści Władysława Zambrzyckiego w adaptacji i reżyserii Katarzyny Kasicy. To wyjątkowa książka. Bohaterami są: Afrykander, Quadratus, Tatar i pan Wincenty - warszawscy inteligenci, dziwacy, reprezentujący cztery osobowości i cztery religie. Trwa powstanie, a ich rozmowa skrzy się od paradoksów, anegdot, zagadek. To obraz Warszawy, jaką straciliśmy i znowu chcemy mieć. Spektakl grany będzie też w dniach 3-6 sierpnia w Sali pod Liberatorem. 

Tytuł oryginalny

Wolne serca dla stolicy

Źródło:

„Rzeczpospolita” nr 172

Wątki tematyczne