EN
28.10.2021, 10:29 Wersja do druku

Warszawa. Wojciech Pszoniak we wspomnieniach przyjaciół

8 listopada o godzinie 19.00 w Mazowieckiem Instytucie Kultury odbędzie się wyjątkowy, kameralny wieczór poświęcony Wojciechowi Pszoniakowi w pierwszą rocznicę śmierci aktora, z udziałem przyjaciół artysty i jego bliskich. W rozmowie wezmą udział: Grażyna Torbicka, Małgorzata Terlecka-Reksnis, Rafael Lewandowski, Jerzy Radziwiłowicz i Wojciech Malajkat. W roli prowadzącego spotkanie wystąpi dziennikarz teatralny i filmowy – Łukasz Maciejewski.

fot. mat. Mazowieckiego Instytutu Kultury

Wydarzeniem specjalnym wieczoru będzie premiera audiobooka "Baśnie" Hansa Christiana Andersena z cyklu Teatr Czytania Wojciecha Pszoniaka produkcji Studia Metropolis. Płyta została nagrana kilka miesięcy przed śmiercią aktora, która nastąpiła 19 października 2020 roku. Był to ostatni projekt artystyczny Wojciecha Pszoniaka.

„Wojciech Pszoniak – wybitny aktor, charyzmatyczny pedagog, niezwykła osobowość, nasz Mistrz i przyjaciel w jednej osobie. Jeszcze nie tak dawno, w marcu 2019 roku, obchodziliśmy w Mazowieckim Instytucie Kultury, na scenie przy ulicy Elektoralnej 12 w Warszawie, z którą Wojciech Pszoniak był związany od 2013 roku i na której tak chętnie występował, 50-lecie Jego pracy artystycznej. Na tej właśnie scenie przez wiele lat grał swój znakomity monodram "Belfer", tu też czytał przed publicznością teksty swoich ulubionych autorów – Bohumila Hrabala i Jerzego Szaniawskiego. Każdy występ w jego wykonaniu był niezrównanym popisem sztuki aktorskiej, pokazem tego, czym jest prawdziwy Teatr. Do tego teatru zapraszał wszystkich naszych widzów – zarówno na swojej ulubionej scenie w Mazowieckim Instytucie Kultury, jak również podczas spotkań z publicznością na Mazowszu, które odbywały się pod szyldem Teatru Mazowieckiego.

Odszedł nagle i w pełni sił twórczych, z planami artystycznymi na przyszłość, pracując między innymi nad audiobookiem z baśniami Hansa Christiana Andersena. Cieszę się, że przynajmniej część z tych pięknych i ponadczasowych tekstów zdążył jeszcze dla nas nagrać, i że możemy ich wysłuchać w jego interpretacji.”
- Magdalena Ulejczyk, Dyrektorka Mazowieckiego Instytutu Kultury

WOJCIECH PSZONIAK (1944-1920)

Aktor teatralny, filmowy, reżyser. Pracował z wybitnymi reżyserami (m.in. A. Wajdą, K. Swinarskim, Z. Hübnerem, J. Gruzą, A.Barańskim, R. Toporem, K. Reisza, C. Régy, J.J. Zilbermannem, Ph. Mentha, G. Bourdete), kreując wiele znaczących ról. Grał na deskach scenicznych Polski (także w Teatrze TV i Teatrze Polskiego Radia), oraz Francji, Anglii Szwajcarii. Najbardziej cenione spektakle w Polsce to: Poskromienie złośnicySen nocy letniej oraz Wszystko dobrze, co się dobrze kończy W. Szekspira, Biesy wg. F. Dostojewskiego, Sprawa Dantona St. Przybyszewskiej, Lot nad kukułczym gniazdem D. Wassermana, Garderobiany R. Harwooda, Zemsta A. Fredry, Dożywocie A. Fredry, Kolacja dla głupca F. Vebera, Skarpetki, opus124 D. Collasa. A zagranicą: Les gens déraisonnables sont en voie dedisparition oraz Par les villages P. Handkego, L’Atelier J. C.Grumberga, La boutique au coin de la rue M. Laszlo, Król Ubu A. Jarry’ego, Czekając na Godota S. Becketta, Szelmostwa Skapena Moliera, Sprzedawcy gumek H. Levina, Wariacje Goldbergowskie G. Taboriego. Przez wiele lat można było go oglądać w monodramie Belfer J.P. Dopagne’a w reż. M. Kwiecińskiego a w ostatnich latach w spektaklu Nasze żony, którego był również reżyserem. Najbardziej znane polskie filmy z jego udziałem to m.in.: Piłat i inni, Wesele, Ziemia obiecana, Danton, Korczak, Wielki Tydzień – w reż. A. Wajdy, Austeria (reż. J. Kawalerowicz), Nadzieja (reż. St. Mucha), Mniejsze zło (reż. J. Morgenstern), Kret (reż. R. Lewandowski). Wojciech Pszoniak był m.in. laureatem nagrody Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia aktorskie w teatrze i filmie. Odznaczono go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis; jest Oficerem Narodowego Orderu Zasługi (Ordredu Mérite) za wkład w rozwój stosunków polsko-francuskich w dziedzinie kultury. Był Ambasadorem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, a także Honorowym Obywatelem miasta Gliwice.

Źródło:

Materiał nadesłany