28 kwietnia w TR Warszawa odbędzie się premiera sztuki „Mój sztandar zasikał kotek. Kroniki z Donbasu” w reżyserii Aleksandry Popławskiej. Lena Laguszonkowa, autorka dramatu, opowiedziała o napisanej przez siebie trylogii. Jak wyglądał proces twórczy i jakie wątki pojawią się na scenie?
Chciałabym przede wszystkim opowiedzieć o tym, o czym oprócz mnie nikt opowiedzieć nie może. O Donbasie od 2014 roku napisano i nakręcono dużo w Ukrainie. To zwykle robili w dwa sposoby:
1) tam żyje tylko bydło,
2) było wspaniałe życie do wybuchu wojny w 2014.
Oczywiście nie byłam z tego zadowolona. Skrzyżowanie czasu i miejsca nie najlepsze, aby wygodnie żyć, ale o czasach, które były dobre, o tych i pisać nie ma co – Lena Laguszonkowa
Przeczytaj rozmowę z Leną Laguszonkową
O Lenie Laguszonkowej
W dotychczasowym dorobku Laguszonkowej znajduje się osiem dramatów, które miały swoje premiery w teatrach w Kijowie, Charkowie i Odessie. Współpracowała z Młodym Teatrem i Teatrem PostPlay, współkuratorowała projekty dla Narodowego Stowarzyszenia Aktywistów Teatralnych Ukrainy i współtworzyła Teatr Dramaturgów w Kijowie. Pisze o życiu w Ukrainie na tle gwałtownych zmian od lat 90., protestów na Majdanie i sytuacji na wschodzie kraju.
Laguszonkowa współpracuje również z TR Warszawa. 8 maja 2022 roku odbyło się czytanie performatywne sztuki „Mój sztandar zasikał kotek”, które reżyserowała Aleksandra Popławska. Czytanie zainagurowało pracę nad większym teatralnym projektem. 28 kwietnia 2023 roku planowana jest premiera „Mój sztandar zasikał kotek. Kroniki z Donbasu” – cyklu trzech sztuk autorki, ponownie w reżyserii Aleksandry Popławskiej. Połączone ze sobą dramaty przedstawiają panoramę losów społeczności z małej miejscowości w Donbasie we wschodniej Ukrainie, z której pochodzi autorka: od schyłku Związku Radzieckiego, przez Euromajdan, wojnę w Donbasie w 2014 roku aż po agresję rosyjską na Ukrainę w 2022 roku.