EN
2.06.2022, 11:08 Wersja do druku

Warszawa. Wkrótce premiera spektaklu „Bóg i proch. Część trzecia” w Ujazdowskim

Premiera spektaklu Bóg i proch. Część trzecia w reżyserii Tomasza Mana z udziałem Andrzeja Chyry i Mirosława Zbrojewicza odbędzie się 19 czerwca o godzinie 19.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

fot. il. Zuzanna Piekarska/ mat. CSW Zamek Ujazdowski

Bóg i proch to seria eksperymentalnych spektakli na pograniczu performansu, muzyki i sztuk plastycznych, realizowanych na podstawie autorskiej sztuki teatralnej Tomasza Mana. Przedstawienia mają formę audio-teatru – to próba przełożenia tradycyjnej formy teatru radiowego na żywy plan.

Dźwięk realizowany jest na scenie przez aktorów i muzyków za pomocą rozmaitych narzędzi, nie tylko ze świata muzyki, ale też odpowiednio amplifikowanych przedmiotów codziennego użytku. Zastosowanie specjalnych technik nagłośnieniowych (jak przetworniki piezoelektryczne czy mikrofony stykowe) pozwala z jednej strony usłyszeć zwyczajne przedmioty, a z drugiej – użyć ich w procesie kompozycji muzycznej bądź improwizacji.

W cyklu przedstawień dramaturg podejmuje się reinterpretacji znanych powszechnie motywów ze Starego Testamentu. Bóg i proch to historia człowieka, który po wygnaniu z raju stara się znaleźć porozumienie ze swoim stwórcą. Spektakle stawiają pytania o powstawanie religii, o okoliczności i warunki, w których rodziła się religia monoteistyczna, o sposób, w jaki zostały ustanowione podstawowe zasady wiary.

Bóg i proch. Część trzecia poświęcona jest Mojżeszowi. Widzimy go na trzech etapach życia, w relacji z jego bratem Aaronem. W pierwszej odsłonie Mojżesz po objawieniu na górze Synaj zamierza wyprowadzić Izraelitów z Egiptu – jest „głosem Boga”, który wyjawił, jak człowiek ma postępować, by osiągnąć pełnię. W drugiej scenie widzimy reakcję Mojżesza na złotego cielca – obserwujemy nieobliczalnego przywódcę, który nie panuje nad ogarniającymi go uczuciami. W trzeciej scenie Mojżesz tuż przed śmiercią, w rozmowie z nieżyjącym bratem, prezentuje swoją wizję idealnego świata.

Wystąpią: Andrzej Chyra (Mojżesz), Mirosław Zbrojewicz (Aaron)

Reżyseria i tekst: Tomasz Man

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne