EN

27.10.2022, 10:14 Wersja do druku

Warszawa. Wkrótce premiera spektaklu „Bóg i proch. Część piąta” w Ujazdowskim

Premiera spektaklu Bóg i proch. Część piąta w reżyserii Tomasza Mana z udziałem Jacka Braciaka oraz Adama Woronowicza odbędzie się 5 listopada o godzinie 19.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

fot. il. Zuzanna Piekarska

Bóg i proch to seria eksperymentalnych spektakli na pograniczu performansu, muzyki i sztuk plastycznych, realizowanych na podstawie autorskiej sztuki teatralnej Tomasza Mana. Przedstawienia mają formę audio-teatru – to próba przełożenia tradycyjnej formy teatru radiowego na żywy plan.

Dźwięk realizowany jest na scenie przez aktorów i muzyków za pomocą rozmaitych narzędzi, nie tylko ze świata muzyki, ale też odpowiednio amplifikowanych przedmiotów codziennego użytku. Zastosowanie specjalnych technik nagłośnieniowych (jak przetworniki piezoelektryczne czy mikrofony stykowe) pozwala z jednej strony usłyszeć zwyczajne przedmioty, a z drugiej – użyć ich w procesie kompozycji muzycznej bądź improwizacji.

W cyklu przedstawień dramaturg podejmuje się reinterpretacji znanych powszechnie motywów ze Starego Testamentu. Bóg i proch to historia człowieka, który po wygnaniu z raju stara się znaleźć porozumienie ze swoim stwórcą. Spektakle stawiają pytania o powstawanie religii, o okoliczności i warunki, w których rodziła się religia monoteistyczna, o sposób, w jaki zostały ustanowione podstawowe zasady wiary.

Bóg i proch. Część piąta poświęcona jest prawu boskiemu i prawu ludzkiemu. Na scenie pojawiają się prorok Salomon, żydowski kapłan Matatiasz i prorok Daniel. Salomon próbuje usprawiedliwić swoje decyzje w odniesieniu do przykazań  jego tysiąc żon jest tematem niełatwej rozmowy z szatanem. Matatiasz zabija w imię religijnych zasad  czy respektowanie boskiego prawa usprawiedliwia posunięcie się do zbrodni? Prorok Daniel stara się ortodoksyjnie przestrzegać przykazań.

Wystąpią
Jacek Braciak
Adam Woronowicz

Reżyseria i tekst
Tomasz Man

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne