EN

1.02.2024, 10:03 Wersja do druku

Warszawa. Wkrótce premiera „Kiedy stopnieje śnieg” w TR Warszawa

9 lutego w TR Warszawa odbędzie się premiera spektaklu „Kiedy stopnieje śnieg” w reż. Katarzyny Minkowskiej.

fot. Tomek Tyndyk/ Adrian Lach; opracowanie graficzne: Grzegorz Laszuk

Po raz pierwszy konstruowaliśmy scenariusz spektaklu wokół wydarzeń, które realnie miały miejsce. To był nasz punkt wyjścia. Następnie, pisząc sceny i dialogi, w dużym stopniu polegałem na własnych doświadczeniach i relacjach z bliskimi – z rodziną i przyjaciółmi. Niektóre sytuacje bardzo trudno było mi sobie wyobrazić, inne przychodziły z zaskakującą łatwością. Np. bardzo lekko pisało mi się jeden z ciężkich, emocjonalnych dialogów dzień po burzliwej dyskusji z moją mamą. Ona pewnie przeczyta tę wypowiedź i w tym momencie będzie miała w oczach przerażenie, bo wybiera się na spektakl ze swoimi przyjaciółkami. Mamo, nie przejmuj się, to nie jest o Tobie. Przynajmniej nie całkowicie i nie wyłącznie. Po prostu pewne realne doświadczenia, rozmowy i towarzyszące im emocje były naszym paliwem w całym procesie. Odwołując się do nich, konstruowaliśmy przebiegi postaci i staraliśmy się „spotkać” je w ramach fabuły - Tomasz Walesiak, dramaturg.

Przeczytaj całą rozmowę

Drugą premierą sezonu Gospodarze w TR Warszawa (2023/2024) będzie „Kiedy stopnieje śnieg” w reżyserii Katarzyny Minkowskiej. Reżyserka oraz dramaturg Tomasz Walesiak na potrzeby spektaklu stworzyli oryginalny scenariusz – portret rodziny w wielopokoleniowym kryzysie.

Będzie to opowieść o niemożliwych do zrozumienia decyzjach. O rodzinie, której najtrudniej wybaczyć i o potrzebie akceptacji wpisanej w rodzinne relacje. O tym, jacy bywamy śmieszni w sytuacjach, które nas przerastają i jak wiele jesteśmy w stanie znieść, zanim zdecydujemy się cokolwiek zmienić. I o odważnych czynach, które bywają określane jako tchórzliwe, w zależności od tego, kto patrzy i z jakiego powodu potrzebuje je nazwać.

Tragedia sprawia, że członkowie rodziny spotykają się w jednym domu, do którego jedni wracają po długiej nieobecności, inni trwają w tym miejscu od dziesięcioleci. Jak rozmawiać o czymś, czego nie da się zaakceptować? Jak nawiązać kontakt z osobą, która teoretycznie jest ci bliska, ale tak niewiele o niej wiesz? Bohaterowie i bohaterki zmagając się z sytuacją, powołują kolejne i kolejne narracje na jej temat. Cofają się w przeszłość, ingerują w sieci własnych wspomnień. Kładą kolejne warstwy snów i fantazji na trudnej do zniesienia rzeczywistości. Paliwem ich nadziei i koszmarów są strach, bajki, gry wideo i religia. Wewnętrzne światy mieszają się ze sobą, tworząc wir wyobrażeń. Czy zaryzykujesz i dasz mu się porwać, żeby poznać odpowiedź na pytania: kim jesteś, co cię ukształtowało i dlaczego tak bardzo się boisz?

Premiera: 9 lutego

Czas trwania: 3 godz. (z przerwą)

Bilety:

Bilet normalny: 100 zł

Bilet ulgowy: 75 zł

Bilet normalny grupowy (powyżej 10 osób): 80 zł

Bilet ulgowy grupowy (powyżej 10 osób): 60 zł

Uwaga!

W spektaklu pojawia się temat śmierci samobójczej w tym samobójstwo nastoletniej osoby, które jest słownie opisane, ale nie jest pokazywane na scenie.

Źródło:

Materiał nadesłany