EN

7.06.2023, 11:30 Wersja do druku

Warszawa. Wkrótce premiera „Cukrów” w Centrum Sztuki Włączającej

15 czerwca o godz. 19.00 w Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 odbędzie się premiera spektaklu „Cukry” Doroty Kotas w reż. Pameli Leończyk i w wykonaniu Heleny Urbańskiej. Spektakl powstał w ramach projektu „Pokaż Język”.

fot. mat. teatru

Z niektórych domów nie chce się wychodzić, bo pachnie tam ciepłym ciastem i kawą. W innych mieszka się tylko chwilę. Tak krótko, że nie zdążą jeszcze uschnąć niepodlewane kwiaty. Czasami dom nosi się na barkach - jak ślimak albo nie da się z niego wydostać, bo jest przytwierdzony na stałe - jak w przypadku żółwi. W niektórych jest głośno i lepiej wieczorami trzymać dłonie przyciśnięte do uszu. A w niektórych jest tak cicho, że słychać tylko westchnienia. Dom bywa najtrudniejszym z możliwych miejsc. Czasami tak trudnym, że lepiej zabrać najpotrzebniejsze rzeczy i przenieść gdzieś indziej. Tam zawinąć się w burrito z koca i oglądając serial, jeść słodkie naleśniki.

Spektakl na podstawie “Cukrów” Doroty Kotas jest próbą zmierzenia się z tematem neuroróżnorodności w kontekście skomplikowanych relacji rodzinnych. Jest to opowieść o próbie budowania swojej życiowej przestrzeni na własnych zasadach i w zgodzie z potrzebami. Spektakl polemizuje ze społecznymi przekonaniami na temat spektrum autyzmu oraz ADHD. Główną postać odgrywa aktorka, która w trakcie prób do spektaklu została zdiagnozowana pod kątem ADHD.

Zapraszamy do przestrzeni, która jest ciepła, miękka i nie ma w niej zbyt dużo światła. Jest za to przytulnie i różowo. W tym miejscu bycie sobą jest dozwolone, każda obecność i perspektywa mile widziana.

"Cukry" są kolejną odsłoną projektu POKAŻ JĘZYK rozwijanego przez CSzW. Projekt „POKAŻ JĘZYK” korzysta z dofinansowania o wartości 350 000 Euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem projektu jest wspólne tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Centrum Sztuki Włączającej/Teatr 21 to Społeczna Instytucja Kultury, której działanie jest współfinansowane przez Miasto Stołeczne Warszawa.

„Cukry”

Centrum Sztuki Włączającej przy ul. Skoczylasa 10/12

Premiera: 15 czerwca, godz. 19.00

Pokazy: 16, 17 i 18 czerwca, godz. 19.00

Bilety: 30-40 zł, więcej informacji: https://teatr21.pl/cukry/

O twórczyniach:

Pamela Leończyk - reżyserka, autorka instalacji artystycznych, pedagożka teatru oraz koordynatorka dostępności. Studiowała Reżyserię Teatralną na Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Absolwentka Wiedzy o Teatrze oraz Performatyki Przedstawień na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest członkinią Zarządu Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych, współpracuje ze Stowarzyszeniem Pedagogów Teatru oraz z Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. Stypendystka Laboratorium Nowego Teatru organizowanego przez Teatr Nowy Proxima w Krakowie. Laureatka programu “New Stage” organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza oraz międzynarodowego konkursu na realizację instalacji artystycznej ANIMATUS. Jej prace teatralne były pokazywane podczas festiwalu FIST w Belgradzie, spektakl "Nocni Pływacy" zdobył główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Teatru i Sztuki Awangardowej "Pestka", jej spektakl “ciało proces” został nagrodzony Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych OFTeN. Laureatka stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Suwałki. Stypendystka stypendium artystycznego Miasta Krakowa na rok 2020 oraz Stypendium artystycznego m.st. Warszawy na rok 2021. Współpracowała z Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem W. Horzycy w Toruniu, Teatrem Nowym Proxima w Krakowie, Teatrem Ochoty, z Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia" w Gdańsku, z Bałtycką Galerią Sztuki Współczesnej w Słupsku.

Helena Urbańska - absolwentka wydziału aktorskiego w Akademii Teatralnej w Warszawie. Od 2022 roku związana z Teatrem Współczesnym w Szczecinie. Współpracowała m.in. z: Teatrem 21, TR Warszawa, Teatrem Powszechnym w Warszawie, Stowarzyszeniem Pedagogów Teatru. Urodzona na warszawskim Ursynowie. Trochę rapuje, trochę gra w szachy, trochę lubi gotować i kocha psy. Marzy jej się główna rola w dobrym serialu kryminalnym i samochód z automatyczną skrzynią biegów.

Grała między innymi w przedstawieniach:

● „Sen nocy letniej”, reżyseria Justyna Sobczyk, Jakub Skrzywanek, premiera: 25 lutego 2023; Seksworkerka

● „Grunwald Rekonstrukcja”, reżyseria: Ewelina Węgiel i Anna Mazurek, prapremiera: 11 listopada 2022

● „SPARTAKUS. Miłość w czasach zarazy”, reżyseria: Jakub Skrzywanek, prapremiera: 13 maja 2022

● „Edukacja seksualna”, reż. Michał Buszewicz, prapremiera: luty 2022

Nagrody:

● Bursztynowy Pierścień 2022: Srebrna Ostroga za mocne wejście na deski Teatru Współczesnego (rola w spektaklu „Edukacja seksualna”)

Źródło:

Materiał nadesłany