EN

3.11.2021, 11:38 Wersja do druku

Warszawa. Wkrótce Festiwal Sztuki Opowiadania „MITO/LOGIE"

Od 17 do 21 listopada w Mazowieckim Instytucie kultury odbędzie się 16 edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania „MITO/LOGIE”. W ciągu 5 festiwalowych dni będzie można obejrzeć występy 40 artystów, 20 spektakli oraz 7 wydarzeń towarzyszących. Festiwal gości artystów z całego świata, którzy w swoich opowieściach sięgają po tradycyjne eposy, mity i baśnie, tworzą autorskie interpretacje dzieł literackich, nawiązują do współczesnych historii i osobistych przeżyć.

fot. mat. organizatora

Festiwal jest świętem żywego słowa i towarzyszącej mu muzyki. Razem z mistrzami sztuki opowiadania wystąpią znakomici instrumentaliści, czerpiący ze źródeł muzyki tradycyjnej, klasycznej i współczesnej.

Tegoroczna edycja festiwalu MITO/LOGIE jest skupiona wokół pojęcia mitu i jego współczesnych interpretacji i scenicznych realizacji. Prezentowane spektakle będą prowokować pytanie: PO CO NAM DZIŚ MITOLOGIE? Jaką rolę mogą odgrywać dzisiaj te stare, święte opowieści – Czy poza archaicznym pięknem są jeszcze dla nas żywe, czy dotykają nas osobiście?

Zobaczymy i usłyszymy mity w starej i nowej odsłonie.

W programie Festiwalu nie zabraknie widowisk czerpiących z różnych tradycji. Kersti Ståbi ze Szwecji przedstawi śpiewane eposy. Opowieści związane ze współczesną nauką zaprezentuje Clare Murphy z Irlandii. Przedstawicielką z Francji będzie Francine Vidal – opowiadaczka-globtroterka. Opowieści o Mari Skłodowskiej-Curie wygłosi Magda Lena Górska – polska opowiadaczka od lat mieszkająca i występująca we Francji - zaprezentuje spektakl „Promieniotwórcza. Z mitologii nauki”. Artyści z Królestwa Niderlandów zaprezentują mity w rytmie hip-hopu. Spektakl „Hero(ine)” został zainspirowany książką Stephena Frya „Mythos. Mity greckie w nowej interpretacji”. Wśród zaproszonych artystów będziemy również gościć – w tym roku online – Boba Bourdona/Roberta Seven-Crows, reprezentującego rdzenny lud Mikmaków z Kanady.

Nie zabraknie także spotkań rodzinnych.

Polscy artyści zapraszają na spektakle zarówno dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Opowiadacze z Grupy Studnia O. przygotowali specjalnie na festiwal spektakl „Uwaga! Przejścia nie ma. Mitologie rodzinne” z muzyką Serge'a Tamasa. Małgorzta Litwinowicz-Droździel zaprezentuje literacką opowieść „Kandyd, czyli optymizm” z muzyką Jolanty Kossakowskiej. Nie zabraknie słowiańskich wątków. Łukasz Szypkowski i Olena Yeremienko zabiorą widzów do barwnego świata bylin – staroruskich pieśni epickich. Szymon Góralczyk i ambientowy duet MEHEHE (Barbara Songin i Helena Makuszewska) opowiedzą i wyśpiewają „Przez wodę, przez ogień. Mity słowiańskie”.

Scena otwarta!

W tym roku po raz pierwszy w programie festiwalu znalazła się Scena Otwarta, na której wystąpią zaproszeni goście, reprezentujący coraz większe i aktywniejsze środowisko rodzimych opowiadaczy. Ponadto w czasie pomiędzy spektaklami czeka na widzów niespodzianka, czyli Latająca Scena Improwizowanych Opowieści, prowadzona przez Witolda Vargasa.

Sobotnia noc opowieści

Kulminacją festiwalu będzie sobotnia Noc opowieści, podczas której wystąpią wszyscy festiwalowi goście. Opowieści i muzyka będą płynęły na scenie Mazowieckiego Instytutu Kultury do północy a może i dłużej...

Festiwal odbywa się dzięki dofinansowaniu m.st. Warszawy, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Instytutu Francuskiego i Ambasady Królestwa Niderlandów.

Źródło:

Materiał nadesłany