EN

27.12.2021, 10:17 Wersja do druku

Warszawa. Więźniowie Łukaszenki. Premiera w Nowym Teatrze

„1.8 M" to najnowsza premiera Iwana Wyrypajewa, urodzonego w Rosji, tworzącego w Polsce reżysera. Pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.

fot. Maurycy Stankiewicz

Spektakl „1.8 M" pokaże 28 grudnia Nowy Teatr w Warszawie. Tytuł związany jest z tym, że wedle nieoficjalnych danych na jednego więźnia politycznego na Białorusi przypada obecnie 1,8 mkw.

Projekt Wyrypajewa ma szerszy wymiar: ma wspierać więźniów politycznych przeciwstawiających się reżimowi na Białorusi, ale i w innych krajach. Spektakl oparty jest na wypowiedziach więźniów politycznych z sądów i fragmentach ich listów.

Wybitny reżyser i dramatopisarz próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, jak teraz radzą sobie osoby skazane na więzienie za wypowiedzenie własnego zdania, jak w centrum Europy mogło dojść do łamania prawa, co firmuje dyktatura Łukaszenki. Pod szyldem projektu odbędzie się również akcja charytatywna na rzecz represjonowanych. Na Białorusi jest ponad 1000 więźniów politycznych.

Występują: Bartosz Bielenia, Ewelina Pankowska, Walentina Sizonenko, Paweł Haradnitski, Palina Dabravolskaja, Igor Shugaleev, Palina Chabatarova, Daria Polunina. Wideo Sergey Shabohin, scenografia: Karolina Bramowicz, kostiumy: Maria Duda, muzyka: Jacek Jędrasik (projekt WARSZAWIAK).

Tytuł oryginalny

Więźniowie Łukaszenki

Źródło:

„Rzeczpospolita” nr 300

Wątki tematyczne