EN

2.11.2020, 08:37 Wersja do druku

Warszawa. Wielkie święto małego człowieka w listopadzie. Zbliża się Festiwal Korczak

6 listopada rozpoczyna się 24. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ. Spektakle konkursowe Festiwalu po raz pierwszy będzie można zobaczyć na platformie korczak-festival.pl. ASSITEJ Polska udostępnia  wszystkie przedstawienia na żywo i za darmo do 18 listopada.

mat. festiwalu

Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ  został stworzony w 1994 roku przez Halinę Machulską i Macieja Wojtyszko. Od samego początku promował innowacyjne działania na styku edukacji i teatru, wywodzące się z fascynacji myślą autora „Króla Maciusia I”. Teatr stawał się miejscem spotkania i dialogu a partnerstwo, szczerość i szacunek były najważniejszymi wartościami w rozmowie z młodym Widzem.

Przez 23. poprzednie edycje Festiwal odbywał się w różnych przestrzeniach, przyjmował różne formy, inaczej rozkładał akcenty w jego programie. W tym roku po raz pierwszy większość wydarzeń festiwalowych będzie dostępnych bezpłatnie na żywo na platformie www.korczak-festival.pl.

W tym roku, szansa zobaczenia przez dzieci spektakli na żywo była minimalna. Teatr przyjdzie więc do nich. Po konsultacji z nauczycielami i Biurem Edukacji proponujemy Festiwal w zupełnie nowej formie. Spektakle grane w siedzibach macierzystych teatrów transmitowane będą na żywo, tak by utrzymać możliwie najbardziej bezpośrednie doświadczenie teatru - podkreśla Dyrektor Artystyczny Wojciech Faruga.

Hasłem tegorocznej edycji jest INTERAKCJA. Tym samym Organizatorzy rozpoczynają rozpoczynamy 3 letni cykl kolejnych edycji Festiwalu poświęconych ważnym, kobiecym postaciom polskiej pedagogiki teatru: Halinie Machulskiej, Grażynie Wydrowskiej i Annie Hanowej. Twórczości każdej z nich odpowiada hasło, które będzie motywem przewodnim Festiwali. 

Jak co roku zostaną zaprezentowane  najważniejsze polskie spektakle teatralne, które walczyć będą w konkursie o nagrody: Grand Prix Festiwalu KORCZAK DZISIAJ, Nagrodę Stefanii Wilczyńskiej i przyznawaną przez młode jury Nagrodę MACHULSKICH. W trakcie tegorocznego wydarzenia będziemy mogli zobaczyć: „To my jesteśmy przyszłością” Teatru Nowego z Krakowa (6 listopada o 11.00), „Morze” Nowego Teatru z Warszawy (8 listopada o 14.00), „Ronja, córka zbójnika” Teatru Powszechnego z Warszawy (11 listopada o 11.00), „Morze ciche” Teatru Nowego z Zabrza (13 listopada o 11.00), „Mur” Teatru Polskiego z Bydgoszczy (16 listopada o 11.00), „Greta i ostatni wieloryb” Teatru Dramatycznego z Wałbrzycha (18 listopada o 11.00). Wszystkie spektakle będę transmitowane na żywo z siedzib swoich teatrów. Ogłoszenie wyników nastąpi 18 listopada o godzinie 19.00.

Organizatorzy 9 listopada o 11.00 zapraszają na specjalny pokaz spektaklu „Ja jestem pamięcią” realizowanego w ramach projektu Odyseja Łemkowska. Przedstawienie jest projektem teatralnym poświęconym kulturze Łemków, będących jedną z czterech mniejszości etnicznych w Polsce. Pokaz będzie poprzedzony warsztatami dla społeczności lokalnej a ich historie zostaną włączone do jego scenariusza. 

Festiwal zakończy prezentacja spektaklu „1970”, który powstał w warszawskim Teatrze Ochoty, jako wynik współpracy dwóch Ognisk Teatralnych - Ogniska Teatralnego „U Machulskich” i Ogniska Teatralnego Teatru Ochoty. Jest on elementem obchodów 50-lecia założenia sceny przy Reja przez Halinę i Jana Machulskich, oddaje młodym ludziom głos, by mogli poprzez odniesienia do roku 1970 mówić o swoich problemach i otaczającej ich rzeczywistości.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Festiwal jest współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.

ORGANIZATOR: ASSITEJ Polska

Szczegółowy program: korczak-festival.plfacebook.com

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne