EN

20.09.2022, 09:54 Wersja do druku

Warszawa. Wieczór opowieści: Małgorzata Komorowska i Teatr na Tarczyńskiej

Muzeum na Woli zaprasza 24 września o godz. 17 na „Wieczór opowieści: Małgorzata Komorowska i Teatr na Tarczyńskiej", zorganizowany w ramach projektu „Warszawa (dla) Mirona. Obchody stulecia urodzin pisarza”. Wydarzenie towarzyszy wystawie „Białoszewski nieosobny” w Muzeum Woli, która potrwa do 11 grudnia.

fot. mat. organizatora

Wystawa “Białoszewski nieosobny” opowiada o sieci artystycznych relacji poety. Podczas cyklu “Wieczór opowieści” poznamy osoby pamiętające Mirona Białoszewskiego i artystów, z którymi współpracował.

Małgorzata Komorowska w latach 1955-1956 związana była z Teatrem na Tarczyńskiej. Zagrała rolę Afrodyty w spektaklu Lecha Emfazego Stefańskiego "Narodziny Afrodyty". Miała wtedy 16 lat. Jej partnerami scenicznymi byli autor, Waldemar Andrzej Lach oraz Miron Białoszewski. Przez cały okres prób i wystawiania spektaklu prowadziła dziennik, dzięki któremu może dziś precyzyjnie odtworzyć zarówno fakty, jak i swoje ówczesne emocje i przemyślenia. Podczas spotkania opowie o tym, jak trafiła na Tarczyńską, a także o swoich kontaktach z Mironem Białoszewskim i z Lechem Emfazym Stefańskim. Wyjaśni też czym był dla niej udział w tworzeniu legendarnego teatru.

Małgorzata Komorowska – dr hab. nauk humanistycznych w zakresie historii teatru, muzyk i polonistka, badaczka dziejów polskiej kultury muzycznej, życia operowego i biografii artystów. Od 1965 krytyk muzyczny i publicystka specjalistycznych pism muzycznych i teatralnych (m.in. „Ruch Muzyczny”, „Teatr”, „Dialog”, „Wychowanie muzyczne w szkole”). W latach 1979-2009 wykładowca PWSM w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina), od 2002 na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Od 1985 związana z Instytutem Sztuki PAN, w latach 2003-2006 członek Rady Naukowej Instytutu. Autorka książek, m.in.: Szymanowski w teatrze (1992), Kronika teatrów muzycznych PRL (2003), Za kurtyną lat. Polskie teatry operowe i operetkowe 1918-1939 (2008), Uwikłana w historię. Opera w Teatrze Wielkim w Warszawie (2015), Marcella Sembrich-Kochańska. Artystka świata, współautor Juliusz Multarzyński (2016).
Spotkanie poprowadzi Agnieszka Czerniak

Agnieszka Czerniak – z wykształcenia teatrolog, absolwentka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Swoją pracę magisterską poświęciła utworom dramatycznym Mirona Białoszewskiego. Dzięki zainteresowaniu Teatrem na Tarczyńskiej nawiązała kontakt z Lechem Emfazym Stefańskim. Spotkanie to zaowocowało przygotowaniem w 1996 roku w Galerii Studio w Warszawie wystawy poświęconej historii Teatru oraz kilkoma – opublikowanymi w miesięczniku „Dialog” – tekstami na ten temat, a także na temat stodolanego spektaklu Król Ubu. Dalsze konsekwencje to m.in. współpraca w latach 1997-2006 przy organizacji warszawskiego festiwalu „Mironalia” czy współpraca redakcyjna przy publikacji poświęconej twórczości Bogusława Choińskiego „Sztuki mieszane” (2018).

Kiedy: 24.09 godz. 17:00
Gdzie: Muzeum Woli, Srebrna 12
Udział w wydarzeniu na podstawie bezpłatnego biletu do pobrania online: https://bilety.muzeumwarszawy.pl/rezerwacja
Bezpłatny bilet można również pobrać w kasie Muzeum Woli.
Bilet do pobrania dostępny od 10.09.2022 17.00.
Wydarzenie towarzyszy wystawie „Białoszewski nieosobny” w Muzeum Woli, która potrwa do 11.12.2022.
Więcej o wystawie: https://muzeumwoli.muzeumwarszawy.pl/wystawa/bialoszewski-nieosobny/?fbclid=IwAR0uYqCDrra_hqCcMvfoe1p0gCpzdzNji5hpNMm-_NEM6N0x0oOiCFGowTo
Inne wydarzenia towarzyszące wystawie:
https://muzeumwoli.muzeumwarszawy.pl/wydarzenia/

Projekt „Warszawa (dla) Mirona. Obchody stulecia urodzin pisarza” realizowany w ramach zadania publicznego Dziedzictwo kulturowe Warszawy, finansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Biuro Kultury.

Źródło:

www.facebook.com
Link do źródła