EN
14.04.2022, 11:45 Wersja do druku

Warszawa. Widowisko „Ukrainność” z udziałem ukraińskich artystów w MIK - 23 kwietnia

Na scenie Mazowieckiego Instytutu Kultury (MIK) w Warszawie 23 kwietnia pokazany zostanie widowisko słowno-muzyczne „Ukrainność” w reż. Magdaleny Warzechy z udziałem ukraińskich artystów - poinformowała PAP Magdalena Denko z MIK.

fot. mat. Mazowieckiego Instytutu Kultury

Jak wyjaśniono, widowisko powstało dzięki wspólnemu zaangażowaniu artystów z Polski i Ukrainy. "Jest to spektakl muzyczno-literackie, którego tematem przewodnim jest Ukraina, a dokładniej kraj, którego naród istniał przez wieki na styku kultur – muzułmańsko-prawosławnego Wschodu i katolicko-protestanckiego Zachodu oraz niezwykła wrażliwość zamieszkujących go ludzi" - czytamy w zapowiedzi.

"Opowiadamy o Ukrainności słowami m.in. Jarosława Iwaszkiewicza czy Łesi Ukrainki - ukraińskiej poetki i pisarki" - napisano. "Oprawą muzyczną zajęli się czołowi polscy muzycy: Wojciech Pulcyn (kontrabas) i Paweł Iwaszkiewicz (drewniane instrumenty dęte) pod przewodnictwem muzyków ukraińskich Serhija Ochrimczuka (skrzypce) i Anny Ochrimczuk (śpiew)" - wyjaśniono.

Twórcy zapowiadają, że "Ukrainność to współbrzmienie motywów baśniowych i chrześcijańskich w polskiej i ukraińskiej tradycji", a zarazem "połączenie klasyki ze współczesnością i liryki z wręcz kabaretowym żartem".

"Budujemy wizerunek człowieka i jego kondycji, skłaniając do refleksji nad wartościami uniwersalnymi" - powiedziała autorka scenariusza i reżyser Magdalena Warzecha. Wyjaśniła, że "spektakl Ukrainność w swym założeniu znosi wszelkie granice, łącząc kultury polską i ukraińską w sposób niebanalny – budując więź emocjonalno-intelektualną".

Podkreślono, że Ukraina to miejsce o ogromnej różnorodności kulturowej odziedziczonej po trudnej przeszłości. "Położenie geograficzne oraz sytuacja polityczna Ukrainy i Polski w różnych momentach historii powodowały często bardzo bolesne zachwianie relacji sąsiedzkich" - napisano.

Twórcy "Ukrainności" uważają, że ogromną rolę w poprawie tych relacji może odegrać zarówno dialog polityczny, jak i współpraca w dziedzinie kultury, a co za tym idzie, budowanie wzajemnego zaufania poprzez wspólną pracę i podniesienie poziomu edukacji w zakresie dziedzictwa narodowego.

Scenariusz, reżyseria i wokal - Magdalena Warzecha. Oprawa muzyczna: Anna Ochrimczuk (dyrygentka, wokalistka, pedagog), Wojciech Pulcyn (kontrabasista, aranżer, kompozytor), Serhij Ochrimczuk (skrzypek, autor muzyki, aranżer) i Paweł Iwaszkiewicz (muzyk, kompozytor).

Pokaz spektaklu "Ukrainność" - 23 kwietnia o godz. 19 w MIK (ul. Elektoralna 12).

Podczas wydarzenia Ukraiński Dom będzie zbierał środki na potrzeby Fundacji Nasz Wybór wspierającej Ukraińców w Polsce.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne