EN

13.09.2022, 09:30 Wersja do druku

Warszawa. Wernisaż wystawy MARCELL JANKOVICS IN MEMORIAM w Teatrze Druga Strefa

Teatr Druga Strefa zaprasza 15 września na wernisaż wystawy poświęconej życiu i twórczości węgierskiego rysownika, grafika, ilustratora i historyka sztuki – Marcella Jankovicsa – ikony węgierskiego filmu animowanego. 

fot. mat. teatru

15 września, czwartek | Teatr Druga Strefa, godzina 18.00-22.00

MARCELL JANKOVICS IN MEMEORIAM – wernisaż wystawy

Marcell Jankovics (1941-2021), reżyser filmowy, węgierski rysownik, grafik, ilustrator, historyk kultury. Jeden z najwybitniejszych twórców w historii węgierskiej animacji. W Polsce znany dzięki serialowi dla dorosłych „Gustav”, który był emitowany przez telewizję w latach 80 i 90.

Dzięki wystawie MARCELL JANKOVICS IN MEMORIAM, którą będzie można oglądać od 15 września do 30 października w Teatrze Druga Strefa przy ulicy Magazynowej 14A, polska publiczność będzie mogła po raz pierwszy poznać twórczość tego wszechstronnego artysty.

Gościem specjalnym wernisażu będzie Pani Éva Rubovszky - żona Marcella Jankovicsa.

„Przed paru laty, gdy odwiedzałem Budapeszt, obejrzałem wystawę poświęconą Jankovicovi. Zachwyciła mnie eksplozja kolorów, a zdziwiło to, że jest on doceniany na całym świecie... a w Polsce jest praktycznie nieznany” - mówi Sylwester Biraga, kurator wystawy.

Organizatorom wystawy zależało, by polski widz obejrzał jedno z najwybitniejszych dzieł artystycznej animacji światowej zatytułowane „Tragedia człowieka”, który Jankovics zrealizował na podstawie dramatu Imre Madácha. „Film składa się z 15 aktów, które prowadzą nas od pradziejów do przyszłości ludzkości. Są zrealizowane w różnym stylu plastycznym, przez co mamy do czynienia z istną encyklopedią animacji” - dodaje z entuzjazmem kurator wystawy.

Pierwszym punktem wystawy będzie wizyta w stylizowanym na lata 90. pokoju, gdzie na telewizorze z tamtych lat można będzie oglądać kultowy serial dla dorosłych pt. „Gustav”. „Odwiedzający odbędzie podróż do przeszłości oraz pozna sztukę jednego z najważniejszych twórców filmów animowanych na świecie” - zachęca Sylwester Biraga.

To nie wszystko… W 1968 roku Marcell Jankovics nakręcił reklamę dla linii lotniczych Air India, która owego roku otwierała swoje biuro w Budapeszcie. „Zwiedzający, w oryginalnych fotelach lotniczych klasy biznes, udadzą się w podroż dookoła świata, której towarzyszyć będzie animacja Jankovics’a „Dreams of Wings” – zdradza z uśmiechem kurator wystawy.

Na wystawie pokazane zostaną również grafiki z filmów Jankovics`a , fragmenty filmów oraz scenariusz niezrealizowanego projektu o Biblii.

Kuratorzy wystawy: Attila Horvath, Sylwester Biraga

Współpraca: Katarzyna Kamińska, Karol Popiel

Wystawa jest realizowana przy wsparciu: Ambasady Węgier w Warszawie w ramach Węgiersko-Polskiego Programu Współpracy Pozarządowej Instytutu Liszta - Węgierskiego Centrum Kultury Miasta Stołecznego Warszawy

Wydarzenie dla publiczności od 12. roku życia.

Bezpłatne bilety do pobrania online: https://www.teatr2strefa.pl/event-details/marcell-jankovics-in-memoriam-wernisaz-wystawy

Teatr Druga Strefa, Magazynowa 14A, 02-652 Warszawa

Działalność Teatru Druga Strefa współfinansuje Urząd m. st. Warszawy

Źródło:

Materiał nadesłany